Dramatická záchrana ženy na moste v Bratislave. Od tragédie delil policajtov len kus oblečenia

  • Bratislavskí policajti zachránili život žene
  • Chcela skočiť zo Starého mosta
  • Na poslednú chvíľu ju stiahli za bundu
starý most
Ilustračná fotografia, TASR/Dano Veselský
  • Bratislavskí policajti zachránili život žene
  • Chcela skočiť zo Starého mosta
  • Na poslednú chvíľu ju stiahli za bundu

Petržalským policajtom sa v pondelok popoludní podarilo zachrániť život žene. Tá si chcela vziať vlastný život skokom z bratislavského Starého mosta. Muži zákona však včas zakročili. O udalosti informujú aktuality.sk.

Situácia sa odohrala o približne 15:00. Policajti dorazili na miesto a snažili sa so ženou komunikovať, čo však údajne nestačilo. „So ženou nadviazali komunikáciu a snažili sa jej pomôcť, avšak samotná komunikácia s ňou bola komplikovaná,“ opísal pre portál bratislavský krajský policajný hovorca Michal Szeiff.

Policajní príslušníci preto zvolili praktickejší prístup. Szeiff vyzdvihuje, že muži zákona postupovali mimoriadne citlivo a vo vhodný moment ženu chytili za bundu a stiahli ju zo zábradlia naspäť do bezpečia.

Žena bola následne odovzdaná záchranárom, ktorí ju už previezli do jednej z mestských nemocníc. „Policajti v tejto situácii postupovali príkladne a do bodky splnili svoje poslanie: pomáhať a chrániť,“ pochválil kolegov hovorca.

Rekordný nárast

Nie každý podobný prípad má však dobrý koniec. Počet samovrážd či pokusov o ne na Slovensku rapídne stúpa. Minulý rok v septembri psychologická poradňa IPčko uviedla, že počet myšlienok na samovraždu či pokusov o samovraždu za posledné roky stúpa, a to najmä u mladých ľudí od 15 do 19 rokov.

Len za prvý polrok 2023 IPčko zaznamenalo medzi mladými od 15 do 18 rokov 369 pokusov o ukončenie života. V tom istom období psychológovia IPčka riešili 1 620 kontaktov s myšlienkami na ukončenie života od mladých v rovnakom veku.

muž depresia
zdroj: Unsplash/Yosi Prihantoro

„Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je samovražda štvrtým najčastejším dôvodom smrti u 15- až 24-ročných ľudí, pričom najčastejšie súvisí s prítomnosťou psychických ochorení, predovšetkým depresie,“ uviedla v súvislosti so štatistikou detská psychiatrička Veronika Marcinčáková Husárová.

Dodala, že mladí ľudia s depresiou sa môžu cítiť osamelí, izolovaní, môžu mať pocity viny alebo hanby hovoriť o tom s rodičmi a nevedia, kde nájsť pomoc.

Dôvodom je bolesť

O samovraždách na Slovensku sme ťa informovali aj v minulosti. Ako pre nás vysvetlila psychiatrička Jana Ferencová, samovražda je čin motivovaný rôznymi faktormi, ale spoločným menovateľom je duševná bolesť a trápenie.

Ferencová ďalej vysvetlila, že pri dokonaných samovraždách prevláda neznámy motív, alebo sa len dá predpokladať. Vo všeobecnosti sú motívom samovraždy často vzťahové, socio-ekonomické, školské alebo pracovné faktory.

Vyskytujú sa takzvané bilančné samovraždy, kde sa nepredpokladá duševná porucha. Človek si zrátava pozitíva a negatíva svojej situácie a rozhodne sa na základe prevahy negatív.

Na druhej strane sú patické samovraždy, ktoré sa vyskytujú pri duševných poruchách ako depresia, úzkostné poruchy, adaptačné poruchy, schizofrénia alebo závislosti.

Zaujímavým zistením je, že miera samovrážd je najnižšia počas zimných mesiacov od novembra do januára, s vrcholom na jar v apríli, máji a júni. Dôvody tohto javu sú predmetom rôznych teórií a výskumov.

Zdroje: aktuality.sk, Archív Startitup, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá