Duálne vzdelanie na slovenskej vysokej škole – novinka svetovej úrovne

  • Duálne vzdelanie je také, ktoré študentov popri teórii učí aj praktické poznatky a priamo ich tak pripravuje na konkrétnu prax. Na našich výškach sa, bohužiaľ, objavuje duálne vzdelávanie pomenej (vlastne takmer vôbec), no aj vďaka iniciatíve Paneurópskej vysokej školy, konkrétne jej Fakulty práva, ktorá rozbieha študijné zameranie Realitné právo, by sa to mohlo zmeniť.
PEVŠ_Bratislava
  • Duálne vzdelanie je také, ktoré študentov popri teórii učí aj praktické poznatky a priamo ich tak pripravuje na konkrétnu prax. Na našich výškach sa, bohužiaľ, objavuje duálne vzdelávanie pomenej (vlastne takmer vôbec), no aj vďaka iniciatíve Paneurópskej vysokej školy, konkrétne jej Fakulty práva, ktorá rozbieha študijné zameranie Realitné právo, by sa to mohlo zmeniť.

Právo je odbor, ktorý sa stále teší záujmu študentov. Problém nastáva až vtedy, keď študenti skončia školu a nedokážu sa zamestnať vo svojom odbore – preto, lebo je ich veľa a všetci sú absolventmi všeobecného odboru – „právo“. Aj na základe tohto poznatku vznikla iniciatíva Paneurópskej vysokej školy, ktorá sa rozhodla, ako prvá právnická fakulta na Slovensku, ponúknuť študentom viac než ostatné, najmä verejné vysoké školy.

Nadviazala tým aj na podnet združenia Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska (NARKS), ktoré zastrešuje významné slovenské realitné kancelárie a ktoré tvrdí, že podľa súčasných pravidiel sa môže stať realitným maklérom takmer každý. Zákonné požiadavky totiž nie sú vysoké, poprípade sa dajú rovno obísť.

Momentálne u nás neexistuje konkrétny študijný smer, ktorý by ľudí pripravoval na prácu maklérov, developerov, alebo prevádzkovateľov realitných agentúr. Pritom vo svete je práca na realitnom trhu oblasťou, ktorá si špeciálne vzdelanie vyžaduje – jednoducho preto, lebo poctivá a komplexná práca s realitami nie je ľahká.

Celebrity real estate agents David Parnes, right, and James Harris from Bravo TV’s “Million Dollar Listing Los Angeles” partner with Trulia to help their newest client – the Gingerbread Man – find a dream home for his growing family. The pair have only 12 days to complete the challenge, which kicked off on Tues., Dec. 1, 2015 in Beverly Hills, Calif. (Photo by Matt Sayles/Invision for Trulia/AP Images)

foto: hauteresidence.com

A práve realitný trh sa môže stať tým správnym miestom, kde zakotví nejeden diplomovaný právnik – narába totiž s vedomosťami, získanými vo viacerých oblastiach práva. Zároveň sú tieto vedomosti však príliš všeobecné a bezprostredne sa nedotýkajú realitného podnikania. Presne toto sa pokúsi odstrániť nové študijné zameranie Fakulty práva Paneurópskej vysokej školy.

Študijné zameranie „Realitné právo“ majú tvoriť tri nosné predmety – realitná činnosť, zmluvy v praxi realitného makléra a klinika realitného makléra. Prvý krát si ho môžu študenti zvoliť v budúcom zimnom semestri (2016). V rámci prvého prednáškového modulu im po dobu desiatich týždňov prídu prednášať ľudia z realitnej praxe: realitní profesionáli, developeri, bankári a finančníci, ľudia z dražobných spoločností, architekti, dizajnéri, či psychológovia.

V ďalších dvoch moduloch pôjde o semináre, na ktorých budú študenti za pomoci lektora zostavovať rôzne „realitné“ zmluvy a osobne sa zapájať do práce v realitných kanceláriách zúčastnených na projekte.

Kľúčové prepojenie s praxou zabezpečí oficiálne partnerstvo Paneurópskej vysokej školy s Národnou asociáciou realitných kancelárií Slovenska (NARKS) a s vybranými advokátskymi kanceláriami. Absolventom všetkých modulov bude umožnené stať sa členmi NARKS-u a po dokončení štúdia tak patriť medzi komplexne vzdelaných realiťákov, pripravených na „real life“.

Iniciatíva tak mieni zlepšovať nielen profesionalitu nášho realitného trhu, ale aj šance na uplatnenie absolventov práva. Snáď sa podobného trendu chopí viacero vysokých škôl, aby sme tak na Slovensku nemali kopu ľudí síce s pekným titulom, no žiadnymi praktickými zručnosťami a kvalitami, ktoré by zamestnávatelia vedeli oceniť hneď po ich promócii.

Man-Woman-Looking-At-Computer-9-16

foto: trulia.com

zdroj titulnej fotografie: eduworld.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech