Dvaja Američania chcú zachrániť svet pomocou magnetických úľov budúcnosti

  • Úbytok milióna úľov v USA prinútil dvoch mladých startupistov konať
  • Stvorili BEEcosystem, ktorý prináša dizajnové modulárne úle budúcnosti
  • Vďaka nim môžeš mať včely aj vo svojej obývačke
bee
BEEcosystem
  • Úbytok milióna úľov v USA prinútil dvoch mladých startupistov konať
  • Stvorili BEEcosystem, ktorý prináša dizajnové modulárne úle budúcnosti
  • Vďaka nim môžeš mať včely aj vo svojej obývačke

V Spojených štátoch zaznamenali oproti roku 1947 úbytok 3,5 milióna úľov, čo je naozaj znepokojujúci pokles. S cieľom vyriešiť tento problém sa spojili Dustin Betz a Mike Zaengle, ktorí navrhli unikátny šesťuholníkový úľ s názvom BEEcosystem. Ich úle môžu byť bezpečne nainštalované v interiéri alebo v exteriéri a ich spájaním je možné dosiahnuť úľ rôznej veľkosti. Svoj nápad prvýkrát predstavili v roku 2015 a tento rok prišli s novším a modernejším dizajnom a lepšími funkciami.

„Zákazníci, ktorí si kúpili BEEcosystem, boli nadšení a spokojní s nákupom, avšak veľké množstvo z nich si prialo, aby sa úľ otváral z prednej strany a nie zozadu. Táto zmena by uľahčila starostlivosť o úle, ktoré sa nachádzajú v exteriéri. Momentálne finalizujeme práce na modifikácií dizajnu s naším súčasným výrobcom a začali sme prvotnú výrobu pre včelársku sezónu pre rok 2018,“ vyjadril sa Mike Zaengle pre magazín Inhabitat.

Ďalším obmedzujúcim faktorom pre potenciálnych majiteľov systému BEEcosystem je nedostatok skúsenosti. Ľudia, ktorí sa v oblasti včelárstva nevyznajú, môžu mať obavy z „presťahovania“ včiel do svojich príbytkov. Na túto skutočnosť zareagovali Mike a Dustin, a preto vytvorili program špeciálnych „veľvyslancov“ či mentorov. Ich úlohou bude vybudovať sieť expertov na včelárstvo, ktorí budú poskytovať služby zákazníkom, ako sú napr. farmárske reštaurácie, vinice alebo hotely.

„Cítime, že úľ BEEcosystem môže priniesť veľkú hodnotu ekologickým a agroturistickým biznisom. Program veľvyslancov im umožní zakúpiť si náš produkt bez toho, aby museli mať špeciálnych zamestnancov, ktorí by sa starali o úle. Zároveň sa vďaka tejto sieti vybuduje budúca generácia včelárov a výrazne sa zvýši dosah nášho sociálneho vplyvu,“ uviedli Mike a Dustin pre magazín Inhabitat.

Spoločnosť BEEcosystem nedávno vytvorila partnerstvo s hotelom Clift a včelárom Rogerom Garrisonom zo San Francisca, ktorí pomáhajú šíriť posolstvo projektu a zvýšiť tak šance na záchranu včelstva.Ďalšou novinkou, ktorá uľahčuje rozširovanie včelárstva do domácnosti, sú patentované magnetické spojovacie body na jednotlivých konštrukciách úľov.

Časti úľa sa spájajú magneticky. Jednoduchým posunutím ktoréhokoľvek zo štyroch bočných ventilačných tienidiel je možné pripevniť ďalší BEEcosystem úľ. Vznikne tak väčší vnútorný priestor, vďaka čomu získa včelia kolónia viac priestoru na život a rast,“ uvádza sa v crowdfundingovom projekte. Silné magnety zaručujú jednoduché a efektívne spojenie, pričom inštaláciu zvládne doslova každý. Keďže neodýmové magnety sú krehké, museli ich Dustin a Mike umiestniť do dreva, aby sa pri spájaní úľov magnety nezlomili.

Nový otvor na kŕmenie na vrchnej strane umožní včelárom bez problémov doplniť krmivo a vďaka hornej tyči sa výrazne uľahčil zber medu. Včelám je tiež umožnené kedykoľvek opustiť úľ vďaka trubicovému mechanizmu. Mike a Dustin svoj produkt zdokonalili a vytvorili tak elegantný a minimalistický dizajn, ktorý zabezpečuje maximálny komfort pre včely a aj pre včelárov. Aj preto svoj projekt nazývajú užívateľsky najpriateľskejším úľom na svete.

Ak sa ti tento nápad zapáčil a chcel by si ho podporiť, urobiť tak môžeš prostredníctvom crowdfundingového portálu Indiegogo.

zdroj: beecosystem.buzz; inhabitat.com; indiegogo.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá