Električka na vodíkový pohon? V Číne už čoskoro realita

  • Čína, ako najväčší svetový znečisťovateľ životného prostredia sa snaží o nápravu svojej povesti. Výsledkom toho je aj vývoj vodíkovo poháňanej električky
image_1427364282.jpeg
  • Čína, ako najväčší svetový znečisťovateľ životného prostredia sa snaží o nápravu svojej povesti. Výsledkom toho je aj vývoj vodíkovo poháňanej električky

 

 

Aj keď je Čína stále lídrom v znečisťovaní životného prostredia, tak v roku v 2013 sa stala zároveň aj svetovým lídrom vo výrobe energie z obnoviteľných zdrojov. Takmer 30% všetkej vyrobenej energie z obnoviteľných zdrojov pochádzalo práve z Číny. Teraz sa Čína snaží zlepšiť svoju povesť ešte viac a tak oznámila, že sa pokúšajú vyvinúť prvú električku na svete s vodíkovým pohonom. Prvá takáto električka opustila výrobnú linku už minulý týždeň a o jej výrobu sa zaslúžila firma Sifang. Hoci bola táto technológia už zopár krát využitá, napríklad pri autobusoch, nikdy nebola natoľko úspešná, aby sa stala globálnou.

 

Spoločnosti Sifang trvalo až 2 roky, kým sa im podarilo vyriešiť kľúčové otázky ohľadom použitia tejto technológie v električkách. Avšak šéf spoločnosti Sifang doteraz stále neprezradil žiadne informácie ohľadom nasadenia takýchto električiek do bežnej prevádzky.

Vodíkový pohon električiek je atraktívny hneď z niekoľkých dôvodov. Tým najväčším je to, že vodík môže byť získavaný z mnohých zdrojov, či už obnoviteľných alebo aj neobnoviteľných. Okrem toho vozidlá s takýmto pohonom produkujú nulové emisie a ich jediným produktom je voda. Spotreba takejto električky by mala byť až 100km na jednu nádrž, pričom natankovanie takejto nádrže zaberie menej ako 3 minúty.

 

zdroj: iflscience.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech