Elektrina zdražela o stovky eur a ceny rastú. Energetická chudoba trápi viac ako 30 miliónov Európanov

  • Nárast ceny plynov má hmatateľný vplyv
  • Španielsko už zaviedlo núdzové opatrenia
  • Zákonodarcovia a európski lídri vinia Európsku úniu
elektraren
Uhoľná elektráreň, TASR/DPA/Oliver Berg
  • Nárast ceny plynov má hmatateľný vplyv
  • Španielsko už zaviedlo núdzové opatrenia
  • Zákonodarcovia a európski lídri vinia Európsku úniu

Európu trápia vysoké náklady na elektrickú energiu. V posledných týždňoch sa špirálovo vyšplhali na niekoľkoročné maximá. Odborníci varujú pred ešte rapídnejším zvyšovaním cien zemného plynu, ktoré by Európe mohlo skaziť plány s presadzovaním zelenej agendy. 

Európska komisia prisľúbila, že do roku 2050 sa Európa stane uhlíkovo neutrálnou. Vysoké ceny zemných plynov ale tento cieľ značne komplikujú, informuje portál CNBC.

Nedostatok zemného plynu

Ambície Európy sú v ohrození, kvôli značnému nedostatku zemných plynov, vďaka čomu rapídne stúpla ich cena. Od začiatku tohto roka sa zvýšila o viac ako 250 %

zdroj: Unsplash/@zburival

Vyššie ceny plynu spôsobili aj masívne zdvíhanie cien uhlíka. „Zďaleka najväčším faktorom sú ceny plynu,“ uviedol Glenn Rickson, vedúci Európskej energetickej analýzy v S&P Global Platts Analytics.

Krajiny zavádzajú núdzové opatrenia

Nárast cien plynu má hmatateľný vplyv na viaceré krajiny. Španielsko nedávno oznámilo núdzové opatrenia na obmedzenie zisku, ktorý môžu energetické spoločnosti dosahovať z alternatív plynu, a to aj vrátane obnoviteľných zdrojov.

„Rastúce ceny energií zasiahli ekonomiku v celej Európe a ak budú kroky Madridu napodobnené inde, pretože vlády budú uprednostňovať lacnú energiu pred ekologickým prechodom, dôveryhodnosť EÚ v presadzovanie globálnych opatrení v oblasti klímy by mohla byť úspešná,“ uviedol Henning Gloystein, riaditeľ energetiky v poradenskej spoločnosti Firma Eurasia Group.

Ku Španielsku sa pripája aj Francúzsko a Grécko. V týchto krajinách sa od začiatku septembra rapídne zvýšili veľkoobchodné ceny energií. Vo Francúzsku to je nárast o 36 %, respektíve o 48 %, ako uvádza portál The Economist.

zdroj: Unsplash/Andrey Metelev

Aktuálne sa ceny energií v spomenutých krajinách pohybujú okolo 160 eur za megawatthodinu, čo je doposiaľ rekordná úroveň. V Británii je to 385 libier (447,64 eur), čo je nárast o viac ako 170 eur behom niekoľkých týždňov.

Avšak Iberdola, španielska energetická spoločnosť so zameraním na obnoviteľné zdroje upozorňuje, že núdzové opatrenia niektorých z týchto krajín môžu výrazne oslabiť dôveru investorov v krajinu. 

Za zvyšovanie cien môže Európska únia

Viacero európskych lídrov a mnohí zákonodarcovia obviňujú Európsku úniu z rekordne najvyšších cien zemných plynov.

Nedávno uviedol poľský premiér Mateusz Morawieczki, že ceny poľskej energie priamo súvisia s politikou Európskej únie v oblasti klímy. Podľa odborníkov môžu aj takéto komentáre ovplyvniť zelené ambície Európskej únie. 

Podpora najzraniteľnejších skupín obyvateľstva

Jacob Kirkegaard, vedúci pracovník nemeckého Marshallovho fondu uviedol, že zatiaľ nie je situáciou príliš znepokojený. Podľa neho je ešte príliš skoro na to, aby sa odhadovalo, ako nárast cien ohrozí zelené ambície Európy. 

Začiatkom tohto leta informovala Európska komisia o tom, že plánujú vyčleniť špeciálne prostriedky pre tie skupiny obyvateľstva, ktoré ekologický prechod ovplyvní najviac. „Energetická chudobou trpí už 34 miliónov Európanov,“ uviedla Ursula von der Leyen, predsedníčka Európskej komisie.

Zdroje: CNBC, The Economist

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech