Tento elektronický obvod sa sám opraví, ak ho poškodíš

  • Riešenie zlomených káblov od slúchadiel a nabíjačiek?
selfhealink1
  • Riešenie zlomených káblov od slúchadiel a nabíjačiek?

Vedci vyvinuli elektronické zariadenie, ktoré sa po zlomení samé opraví pomocou špeciálneho magnetického atramentu. Ten dokáže vyplniť medzery široké až 3 milimetre, čo je nový rekord v tejto oblasti. Táto technológia môže byť použitá mnohými rôznymi spôsobmi, vrátane batérií a senzorov pre nositeľné zariadenia, pretože funguje oveľa rýchlejšie, než ostatné samoregeneračné materiály a nevyžaduje žiadny externý impulz pre opravenie sa.

t2t1000splithead

foto: sideshowcollectors.com

Výskumníci z University of California v San Diegu, zapracovali mikroskopické magnetické častice do vodivých materiálov, ako je grafit, zlato a striebro, takže môžu byť potenciálne použité všetkými možnými spôsobmi, vrátane elektrických obvodov vložených do oblečenia. “Chceli sme vytvoriť inteligentný systém s pôsobivými samoregeneračnými schopnosťami za použitia ľahko dostupných, lacných materiálov,” povedal Amay Bandodkar.

Tím začal s magnetickými mikročasticami z neodýmu – lacného, vodivého kovu bežne používaného pre výskum a známeho pre veľké magnetické pole jeho častíc, ktoré im umožňuje vzájomne sa priťahovať na vzdialenosť niekoľkých milimetrov. Avšak neodým nie je zvlášť vhodný pre vodivé obvody, preto k nemu vedci pridali uhlíkové sadze, ktoré sú často používané v zariadeniach, ako sú senzory a batérie. Tie ich atramentu dodali všetky vlastnosti potrebné k tomu, aby dobre fungoval a dokázal sa sám opraviť.

maxresdefault

foto: youtube.com

Posledným problémom boli magnetické polia mikročastíc, ktoré sa vo svojom prirodzenom stave navzájom anulovali. Tím preto tlačil atrament pozdĺž externého magnetického poľa, aby zaistili, že sú častice správne orientované a po rozdelení sa budú vzájomne priťahovať.

Pre demonštrovanie funkcie nového atramentu, vedci naniesli samoregeneračný obvod na rukáv trička spolu s LED svetlom a batériou, a potom ho prestrihli. Počas niekoľkých sekúnd bol obvod opravený a svetlo opäť svietilo. Výskumníci tvrdia, že škoda je opravená asi za 50 milisekúnd. Atrament tiež dokáže opraviť obvody ak sú opakovane poškodené na rovnakom mieste.

Ďalším problémom, ktorý tím potrebuje prekonať je nájsť spôsob, ako dosiahnuť, aby sa magnetické pole neovplyvňovalo s inými zariadeniami a zároveň udržať náklady na výrobu v rozumnej miere.

„Naša práca má značný prísľub rozsiahlych praktických aplikácií pre dlhotrvajúce tlačené elektronické prístroje,“ povedal vedúci tímu, Joseph Wang.

wang-lead

foto: technology.org

zdroj: sciencealert.com, zdroj titulnej fotografie: qz.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech