Energetický gigant vykázal rekordný zisk a prekvapil analytikov

  • Upravený zisk firmy vzrástol na 9,1 miliardy dolárov z úrovne 3,2 miliardy dolárov vlani
  • Prekonali tak aj očakávania analytikov
Shell
Unsplash/Keming Tan, Omid Armin
  • Upravený zisk firmy vzrástol na 9,1 miliardy dolárov z úrovne 3,2 miliardy dolárov vlani
  • Prekonali tak aj očakávania analytikov

Britsko-holandská spoločnosť Royal Dutch Shell za prvý kvartál tohto roka vykázala rekordný zisk, keďže ceny ropy prudko stúpli. Priemerná cena severomorskej ropy Brent, ktorá je medzinárodnou referenčnou cenou, bola počas januára až marca na úrovni 102,23 dolára za barel, čiže o 67 percent vyššie ako v rovnakom období pred rokom.

Zaúčtujú si aj negatívnu položku

Energetický gigant uviedol, že jeho upravený zisk, ktorý nezahŕňa jednorazové položky a fluktuáciu hodnoty zásob, vzrástol na 9,1 miliardy dolárov z úrovne 3,2 miliardy dolárov v prvom štvrťroku vlaňajška. Prekonal tak očakávania analytikov, ktorí predpovedali, že bude v objeme 8,2 miliardy dolárov.

Čistý zisk spoločnosti Shell za január až marec bol v objeme 7,3 miliardy dolárov, pričom v prvom štvrťroku 2021 bol na úrovni 5,8 miliardy dolárov.

Firma však vo štvrtok uviedla, že zaúčtuje negatívnu položku v sume 3,9 miliardy dolárov na pokrytie nákladov súvisiacich so stiahnutím investícií z Ruska, čo Shell sľúbil po vypuknutí ruskej vojny na Ukrajine.

Shell
zdroj: Unsplash/Jethro Carullo

Podľa Matoviča máme predrokovanú zásadnú dohodu v súvislosti s ropou

Slovensko má predrokovanú zásadnú dohodu v súvislosti s ropou. Vo štvrtkovej relácii Braňo Závodský naživo v rádiu Expres to povedal minister financií Igor Matovič. Ako uviedol, on sám rokoval priamo s podpredsedom maďarskej vlády Péterom Szijjártóm a následne aj so šéfom Slovnaftu Oszkárom Világim.

„Nechceme, aby si Slovnaft užíval lacnú ruskú ropu. O tejto veci so Slovnaftom rokujem. Nepotrebujem o tom kvákať do médií vopred, ale už dnes viem, že máme predrokovanú dosť zásadnú dohodu, ktorá myslím, že bude výhodná pre ľudí na Slovensku,“ vyjadril sa minister financií.

Potvrdil, že Slovensko sa nemôže odstrihnúť od ruských energií „strmhlav“, no zároveň zdôraznil, že Rusko sa ukázalo ako nezodpovedný partner. Ministerstvo hospodárstva SR na čele s Richardom Sulíkom skritizoval za to, že podľa neho v tejto veci dva roky spalo. „Zobudilo sa možno pár mesiacov po vojne,“ zhodnotil.

Zároveň potvrdil, že v rokovaniach hrá kľúčovú úlohu predseda vlády Eduard Heger. „To je rozdiel medzi Rišom Sulíkom a Edom, hoci Edo všetky tieto veci vyrokováva, tak Rišo o nich hovorí,“ uzavrel.

Výnimky

Slovensko, ako aj Maďarsko a Bulharsko, požiadalo o výnimku z embarga Európskej únie na ruskú ropu aj. Balkánska krajina tvrdí, že momentálne je závislá od dodávok z Ruska.

Jedinú bulharskú ropnú rafinériu v blízkosti čiernomorského prístavu vlastní ruský ropný gigant Lukoil, ktorý je aj hlavným dodávateľom paliva v Bulharsku. Vicepremiér Asen Vasilev však novinárom povedal, že rafinéria už spracúva približne 50 % neruskej ropy a teoreticky by mala byť schopná úplne eliminovať ruskú ropu.

Rusko minulý týždeň zastavilo dodávky plynu do Bulharska v reakcii na odmietnutie Sofie zaplatiť za plyn v rubľoch. Bulharsko argumentovalo tým, že Rusko porušuje existujúce zmluvy.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá