Enormné množstvo mladých sa spolieha na „mamahotel“. Odborníčka ti poradí, ako začať úspešne zarábať

  • Mladí dospelí využívajú financie svojich rodičov a sedia doma
  • Prvé kroky za dobrou kariérou majú pritom pred nosom
  • Odborníčka odporúča, ako na to
Peniaze v rukách a bohatý človek na jachte
Wikimedia Commons/Misko3 Unsplash/Alex Block
  • Mladí dospelí využívajú financie svojich rodičov a sedia doma
  • Prvé kroky za dobrou kariérou majú pritom pred nosom
  • Odborníčka odporúča, ako na to

Matky a otcovia nás nadovšetko milujú. Dopriali by nám aj modré z neba a veria v náš úspech. Tak by to aspoň malo byť, no práve ich obľúbené deti na to často zabúdajú.

Áno, môžeme povedať, že rodičov v niektorých prípadoch až vyciciavame, zneužívame. Deťom, a najmä mladým dospelým, rodičovské peniaze pripadajú ako samozrejmosť a neobmedzený zdroj ich vlastných financií.

Napríklad, podľa prieskumov v Spojených štátoch amerických až 25 percent tamojších mileniálov priznáva, že sú odkázaní na svojich rodičov v prípade platenia nájomného.

No tu to nekončí. Mladí dospelí sa na peniažky od rodičov dokážu spoliehať prakticky v akomkoľvek prípade, podotýkajú výskumníci. Nuž a v jazyku mileniálov ide o ľudí označovaných ako „povolanie syn či dcéra“.

Rovnaký fenomén vnímame aj na Slovensku, priznala pre našu redakciu psychologička, koučka a kariérna poradkyňa Lucia Šandrik. 

„Stáva sa, že na pohovor prídu 30-roční ľudia, ktorí v živote nemali nijaké reálne dlhodobé zamestnanie. Ak v životopise neuvádzajú žiadne brigády či stáže, pýtame sa, čo robili. Niekedy zistíme, že žijú z dotácie od rodičov, ktorí im dávali priestor na to, aby zistili, čo v živote chcú robiť. Avšak, ak niečo nevyskúšajú, pravdepodobne to nezistia,“ hovorí Šandrik pre Startitup.

Práve tu vzniká otázka, kde začať. Podľa zahraničných odborníkov za častým výskytom mladých s povolaním syn/dcéra stojí nedostatok finančnej gramotnosti. Najväčší finančníci však majú svoje finty a rady pre začiatočníkov.

Čítaj 10 dní zadarmo PREMIUM články

Zdroje: Money, LendEDU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá