Európska únia chce očkovať čo najskôr. Predstavila stratégiu výroby a nasadenia vakcín proti korone

  • Európska komisia predstavila stratégiu na urýchlenie vývoja, výroby a nasadenia vakcín proti COVID-19
  • Stratégiou podporí úsilie urýchliť vývoj bezpečných a účinných vakcín tak, aby boli k dispozícii o 12 až 18 mesiacov, prípadne skôr
Leyenová vakcína
TASR/AP/Francois Lenoir, Sakchai Lalit
  • Európska komisia predstavila stratégiu na urýchlenie vývoja, výroby a nasadenia vakcín proti COVID-19
  • Stratégiou podporí úsilie urýchliť vývoj bezpečných a účinných vakcín tak, aby boli k dispozícii o 12 až 18 mesiacov, prípadne skôr

Európska komisia v stredu predstavila európsku stratégiu na urýchlenie vývoja, výroby a nasadenia vakcín proti ochoreniu COVID-19. Účinná a bezpečná vakcína proti koronavírusu je podľa komisie najlepším spôsobom, ako natrvalo ukončiť túto pandémiu.

„Kľúčovým faktorom je pritom čas. Čím skôr vakcínu vynájdeme, tým viac životov a živobytí zachránime a ušetríme miliardy eur,“ konštatuje. Stratégiou pritom podporí úsilie urýchliť vývoj bezpečných a účinných vakcín tak, aby boli k dispozícii o 12 až 18 mesiacov, prípadne skôr.

Nadišiel čas pre vedu a solidaritu

„Ak chceme tento zložitý zámer naplniť, musíme uskutočňovať klinické skúšania a súbežne s tým investovať do výrobnej kapacity, aby sme dokázali vyrobiť milióny či dokonca miliardy dávok účinnej vakcíny,“ dodáva komisia.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v tejto súvislosti vyhlásila, že nadišiel čas pre vedu a solidaritu.

„Nič nie isté, no verím, že dokážeme zmobilizovať zdroje a vynájsť vakcínu, vďaka ktorej tento vírus raz a navždy porazíme. Musíme byť pripravení takúto vakcínu vyrobiť a nasadiť v celej Európe aj vo svete. Vakcína bude zlomovým bodom v boji proti koronavírusu, ako aj dôkazom toho, čo dokážeme, keď dáme ako partneri hlavy dohromady a spojíme sily v oblasti výskumu a zdrojov. Európska únia urobí všetko, čo bude v jej silách, aby mali k vakcíne prístup všetci ľudia na svete bez ohľadu na to, kde žijú,“ uviedla.

Pre krajiny EÚ bude vakcína proti COVID-19 dostupná už tento rok. Pridať sa môže aj Slovensko

Na podporu spoločností pri urýchlenom vývoji a výrobe vakcíny poskytne komisia v mene členských štátov záväzky jednotlivým výrobcom vakcín. Bude financovať časť počiatočných nákladov výrobcov a za to získa právo nakúpiť v konkrétnom časovom rámci stanovený počet dávok vakcíny.

Pôjde teda o podporu v podobe záväzkov predbežného nákupu. Poskytnuté finančné prostriedky sa budú považovať za preddavok za vakcíny, ktoré členské štáty nakúpia. Značná časť týchto prostriedkov bude pochádzať zo sumy 2,7 mld. eur vyčlenenej na nástroj núdzovej podpory. Dodatočná podpora sa poskytne prostredníctvom úverov z Európskej investičnej banky.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá