Európske letiská zažívajú „dovolenkové peklo“. Tieto mestá radšej vynechaj, sú na tom najhoršie

  • Na európskych letiskách hrozí kolaps
  • Počas najbližších týždňov sa očakáva približne 33-tisíc letov každý jeden deň
lietadlo pri vzlete a letisko plné ľudí
Ilustračné foto, Unsplash/Pascal Meier, Unsplash/Jue Huang
  • Na európskych letiskách hrozí kolaps
  • Počas najbližších týždňov sa očakáva približne 33-tisíc letov každý jeden deň

Odborníci varujú, že počas letnej dovolenkovej sezóny môže na viacerých európskych letiskách dôjsť k obrovskému chaosu.

Európska organizácia pre bezpečnosť leteckej prevádzky Eurocontrol vydala varovanie pre všetkých cestujúcich. Na niekoľkých kľúčových letiskách sa totiž počas leta očakáva závažné preťaženie prevádzky.

S nástupom vrcholu letnej sezóny sa v Európe očakáva približne 33-tisíc letov denne v priebehu najbližších ôsmich týždňov. Podľa správy portálu The Times to predstavuje približne 8-percentný nárast oproti minuloročnej letnej sezóne.

Meškanie a presmerovanie letov

Eurocontrol varuje, že cestujúci na letiskách v Remeši a Marseille vo Francúzsku, Aténach a Budapešti by mali očakávať „vysoké preťaženie“.

Podobné upozornenie bolo tiež vydané aj pre Londýn, Barcelonu, Brusel, Budapešť, Nikóziu, Varšavu a Záhreb, kde sa problémy najviac prejavujú počas piatkových špičiek a letných víkendov.

Preťaženie na týchto letiskách môže spôsobiť meškanie letov a presmerovanie lietadiel na dlhšie trasy, aby sa vyhli problémovým oblastiam.

„Toto leto bude v Európe náročné, pretože máme menej dostupného vzdušného priestoru kvôli vojne na Ukrajine a vojenským potrebám. Potrebujeme, aby každý plnil svoju úlohu. Letiská musia byť dobre personálne vybavené, je nevyhnutné, aby (letové prevádzkové služby) poskytovali dostatočnú kapacitu a letecké spoločnosti dodržiavali svoje letové plány,“ uviedol generálny riaditeľ Eurocontrolu Raúl Medina.

Obmedzený vzdušný priestor

Hoci denné predpovede počtu letov stále nedosahujú úroveň z roku 2019, odvtedy došlo k zníženiu počtu letových dispečerov, čiastočne v dôsledku pandémie a s tým súvisiacich náborových problémov.

Portál upozorňuje okrem iného aj na to, že vzrástla aj možná hrozba štrajkov zamestnancov letísk a leteckého personálu.

ľudia nastupujú do lietadla
zdroj: TASR/Jakub Kotian

Podľa Medinu nedávno zvýšená vojenská aktivita viedla k obmedzeniu dostupného vzdušného priestoru až o 20 percent. To znamená, že niektoré riadiace strediská majú teraz omnoho viac práce v dôsledku presmerovaných letov.

Každodenné štrajky

Podľa Willieho Walsha, šéfa Medzinárodnej asociácie leteckých dopravcov (IATA), vyslovili letecké spoločnosti vážne obavy týkajúce sa riadenia letovej prevádzky.

Podľa jeho vyjadrenia sa v júni vyskytlo neobvykle veľa prerušení letovej prevádzky, čo sa v tomto období bežne nestáva.

„Máme tu chaotickú situáciu, keď sme svedkami takmer každodenných štrajkov riadenia letovej prevádzky, čo nenarúša dopravu len vo Francúzsku, ale aj v celej Európe, pretože to núti letecké spoločnosti presmerovať lety do iných krajín,“ uviedol Walsh.

Podľa zástupcov leteckých spoločností je momentálne najväčšou hrozbou pre letovú prevádzku v leteckom priemysle štrajk dispečerov vo Francúzsku.

„Nedávna protestná akcia spôsobila veľa meškaní. Takéto situácie dokážeme zvládnuť v pokojnejšom období, ale ak sa to stane uprostred leta, bude to oveľa náročnejšie,“ dodal Medina.

Cestovný ruch na Slovensku

Služby slovenských cestovných kancelárií (CK) a cestovných agentúr v roku 2022 využilo takmer 670 000 osôb. Cestovné kancelárie si síce medziročne polepšili a mali trojnásobne viac klientov, ale napriek tomu to bolo len 60 % z hodnôt dosiahnutých v poslednom roku pred pandémiou, teda v roku 2019. Tesne pred príchodom pandémie (v roku 2019) organizovane cestovalo takmer 1,1 milióna osôb. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Pokračuje trend z minulých rokov. Až 70 % klientov (450 000 osôb) cestovalo v rámci tzv. pasívneho cestovného ruchu, teda organizovane do zahraničia. Počet klientov sa síce medziročne viac ako strojnásobil, cestovným kanceláriám a agentúram však stále chýbala tretina dovolenkárov oproti hodnotám spred pandémie, kedy za hranice SR organizovane vycestovalo až 692 000 klientov.

Najviac osôb v roku 2022 vycestovalo organizovane do obľúbených destinácií ako Turecko, Grécko, Chorvátsko, Česká republika, Egypt, Taliansko, Cyprus a Bulharsko, čo predstavuje vyše 70 % všetkých organizovaných vycestovaní zo Slovenskej republiky. Z týchto krajín len Česká republika, Egypt a Cyprus zaznamenal rast klientov oproti obdobiu pred pandémiou.

Vysoký rast v roku 2022 zaznamenali exotickejšie destinácie ako Maldivy, Egypt, Tunisko, Spojené arabské emiráty, Omán a Jordánsko. Najvýraznejšie zlepšenie postavenia v rebríčku malo Jordánsko.

Zdroje: The Times, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá