Expertka nesúhlasí s Matovičom: Nie je možné, aby plošné testovanie tak rýchlo zmenilo epidemiologickú situáciu

  • Celoplošné testovanie podľa premiéra Igora Matoviča dramaticky zrazilo krivku nových prípadov koronavírusu smerom nadol
  • Podľa epidemiologičky Alexandry Bražinovej zlepšovanie epidemiologickej situácie celoplošné testovanie určite nespôsobilo
koronavirus, testovanie, zena
TASR/Róbert Fritz
  • Celoplošné testovanie podľa premiéra Igora Matoviča dramaticky zrazilo krivku nových prípadov koronavírusu smerom nadol
  • Podľa epidemiologičky Alexandry Bražinovej zlepšovanie epidemiologickej situácie celoplošné testovanie určite nespôsobilo

Celoplošné testovanie dosiahlo podľa predsedu vlády Igora Matoviča presne to, čo sme od neho očakávali. „Zlomili sme koronavírusu pomyselný väz na krivke. Celoplošným testovaním sme objavili atómovú bombu voči koronavírusu,“ vyhlásil premiér.

Podľa vládnych predstaviteľov sa potvrdili skúsenosti z testovania na Orave a v Bardejove, že je týmto spôsobom možné znížiť počet pozitívnych prípadov až o viac ako 50 %. 

Zákaz vychádzania sa úplne ruší, certifikáty môžeme od pondelka zahodiť

„Slovensko má odteraz efektívnu zbraň na boj voči COVID-19 do ťažkej zimy, do ktorej vstupujeme, ako celá Európa,“ povedal Matovič na margo rastu pozitívnych prípadov v nielen susedných krajinách. Ako príklad uviedol Rakúsko, Švajčiarsko či Nemecko, kde posledné dva týždne evidujú viac ako 100 % nárast pozitívnych prípadov.

S názorom Igora Matoviča však nesúhlasí vyštudovaná epidemiologička Alexandra Bražinová, ktorá sa na rozdiel od niektorých „odborníkov“ tomuto odboru venuje aj vo svojom profesnom živote. Momentálnu situáciu po plošnom testovaní vidí celkom jasne:

„Pokles počtu zachytených pozitívnych v jednotlivých okresoch medzi prvým a druhým či tretím kolom testovania nie je dôkaz, že plošné testovanie spôsobilo zlepšovanie epidemiologickej situácie. Pomohlo to jednorazovo identifikovať veľký počet infikovaných, to je dobre, ale rast počtu pozitívnych prípadov sa spomaľuje už po opatreniach prijatých v októbri,“ objasňuje.

Ako vnímaš ochorenie COVID-19?

Je podľa nej za tým výrazné obmedzenie mobility ľudí a tým pádom aj rizikové stretávania sa ľudí. Ľuďom odporúča prezrieť si web Dáta bez pátosu, na ktorom nájdu zrozumiteľne vysvetlené, inak zložité dáta. Potrebné informácie však poskytuje aj Inštitút zdravotných analýz.

„Vzhľadom na dlhú inkubačnú dobu ochorenia COVID-19 by ani nebolo možné, aby plošné testovanie tak rýchlo zmenilo epidemiologickú situáciu. Počty hospitalizovaných s podozrením či potvrdeným ochorením COVID-19 rastú, rovnako ako počty ľudí na UPV , toto sú závažné indikátory, ktoré svedčia o tom, že situácia je stále kritická,“ konštatuje.

Alexandra tiež upozorňuje, že stále pribúdajú infikovaní zdravotníci. Podľa odborníčky je len otázkou času, kedy niektoré oddelenia či nemocnice prestanú situáciu zvládať. Zdôrazňuje, že epidemiologická situácia je veľmi rozdielna v jednotlivých okresoch. Plošné testovanie celej krajiny ale ani celých geografických oblastí nemá podľa nej zmysel.

Na územiach s nízkym výskytom COVID-19 to dokonca považuje za mrhanie zdrojov. „Je potrebné cielene testovať v ohniskách a okolo nich, tam sústrediť všetky testovacie a vyhľadávacie kapacity,“ dodáva.

Zdroje: Facebook/ A. Bražinová, TS/ OĽANO

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá