Fajčiari si poriadne priplatia a to aj tí bez dymu. Európska únia mení pravidlá, Slovensko pocíti zdražovanie

  • Cena tabakových výrobkov stúpne už v budúcom roku
  • Za bezdymové výrobky platia výrobcovia omnoho menšie dane
  • Európska komisia to má v pláne zmeniť, aj keď predstavujú menšie riziko
fajčenie cigarety
Unsplash/Aman Upadhyay, Bastien Herve
  • Cena tabakových výrobkov stúpne už v budúcom roku
  • Za bezdymové výrobky platia výrobcovia omnoho menšie dane
  • Európska komisia to má v pláne zmeniť, aj keď predstavujú menšie riziko

Ceny cigariet stúpajú už viac-menej pravidelne, len od februára tohto roka zdražela jedna krabička v priemere o 40 centov. Budúci rok sa ich cena opäť zvýši, a ten ďalší pravdepodobne zas. Európska únia má v pláne sprísniť zdaňovanie tabakových výrobkov, informuje Euractiv.

Zmeny sa nemajú týkať len klasických cigariet, s najväčšou pravdepodobnosťou si priplatia aj tí, čo fajčia nahrievaný tabak či e-cigarety. 

BECA, špeciálna komisia, ktorá sa zaoberá rakovinou však nesúhlasí s rovnakou výškou dane pre všetkých. Chcú, aby boli menej škodlivé alternatívy fajčenia zaťažované menej.

Zvyšovaním cien bojujú proti rakovine

V dokumente, ktorý sa nazýva Plán boja proti rakovine si európska komisia stanovila ambiciózny cieľ: do roku 2030 má fajčiť len 5 % Európanov. Vyššia cena má od fajčenia odradiť najmä mladých ľudí, ktorí fajčiť ešte ani nezačali. Práve pre tieto dôvody sa chystajú ceny cigariet opäť zvýšiť. Eurokomisia má v pláne meniť daňové pravidlá. Zatiaľ nie sú známe presné čísla, no už teraz je jasné, že fajčiari budú míňať viac.

Aktuálne daňové pravidlá pod ktoré spadajú tabakové výrobky platia od roku 2011. Odvtedy sa cigaretový trh výrazne rozšíril, pribudli nové produkty a ľudia si stihli do veľkej miery obľúbiť elektronické cigarety.

Európska komisia chce v revízii tejto smernice zohľadniť už aj tie. Do úvahy vezmú aj nové tabakové výrobky, ako napríklad spomínané e-cigarety, zahrievaný tabak či nikotínové nálepky a žuvačky.

V Japonsku a v Spojenom kráľovstve ku problematike pristupujú inak. Je vedecky potvrdené, že najnebezpečnejšou súčasťou fajčenia je práve spaľovanie tabaku. A teda výrobky, ktoré sa spaľovaniu vyhýbajú, napríklad zahrievaním tabaku či nikotínu, predstavujú pre zdravie fajčiara podstatne nižšie riziko.

Cieľom vysokých spotrebných daní má byť, aby ľudí odradili od nezdravých návykov. Ak sú teda niektoré výrobky menej „nezdravé“ ako iné, malo by to byť zohľadnené vo výške ich daní, argumentujú.

zdroj: Unsplash/ian dooley

Priplácať sa bude aj za menej škodlivé alternatívy

Európania si v poslednej dobe obľúbili najmä menej škodlivý nahrievaný tabak, čomu sa do veľkej miery tešia hlavne ich výrobcovia. Za bezdymový tabakový výrobok musia platiť totiž podstatne nižšie dane.

Zatiaľ čo za krabičku klasických cigariet aj tabakových náplní zaplatíš približne 4 eurá, z cigariet sa platí dokopy daň 2 eurá a 29 centov, informuje Tax Foundation. Pri tabakových náplniach ide pri jednej krabičke o 80 centov. V novej smernici sa majú nastaviť daňové stropy, ktoré budú povinné pre všetky členské štáty Európskej únie a teda neminú ani nás.

Takmer najväčšiu daň platia Francúzi, tí zároveň fajčia najviac pašovaných cigariet

Európska únia stanovuje minimálnu spotrebnú daň z cigariet, aby zabezpečila fungovanie svojho vnútorného trhu. Daň sa skladá z dvoch zložiek a v celej únii predstavuje minimálne 1 euro a 80 centov. Väčšina krajín však platí viac. Daň z cigariet v Európskej únii predstavuje na 20 cigaretovú krabičku v priemere 3 eurá a 34 centov. 

Najviac si priplácajú fajčiari v Írsku a Francúzsku. V Írsku predstavuje daň 8,42 € a vo Francúzi platia 6,61 € navyše. Najmenšia spotrebná daň je v Bulharsku a Poľsku, Bulhari platia v podstate minimálnu možnú sadzbu, a to 1,81 € a v Poľsku si priplatíš 2,08 €. K cene cigariet sa okrem spotrebnej dane prirátava v každej EÚ krajine aj daň z pridanej hodnoty.

Spoločnosť KMPG odhaduje, že v minulom roku sa v Európskej únii spotrebovalo 34,2 miliardy pašovaných cigariet. Z ich celkového množstva to predstavuje 7,8 %, čím sa spôsobila strata daňových príjmov vo výške 8,5 miliardy eur. Nelegálne cigarety kupujú najviac Francúzi, Gréci a Litvania.

 

 

dane cigariet EU
zdroj: taxfoundation.org/

Nový dokument sa opäť venuje aj príchutiam cigariet, chcú ich zakázať pri všetkých tabakových a nikotínových výrobkoch. V súčasnosti platí v Európe zákaz predaja ochutených tradičných cigariet, no pri e-cigaretách či zahrievaných náplniach toto pravidlo ešte neplatí. To sa zrejme o chvíľu zmení, informuje Euractiv.

Fajčiari by sa mali dozvedieť konkrétne čísla 6. decembra tohto roka.

Zdroje: Euractiv, KMPG, Tax Foundation

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech