Fascinujúca história Lamborghini: Čo sa skrýva za názvami jednotlivých modelov?

  • Autá, ktoré pobláznili hlavu nejednému milovníkovi rýchlych tátošov. Ich názvy sú honosné a už len to samotné meno v tebe vyvolá záujem a zimomriavky. Čo sa za nimi skrýva a aká je história ich vzniku?
jarama
  • Autá, ktoré pobláznili hlavu nejednému milovníkovi rýchlych tátošov. Ich názvy sú honosné a už len to samotné meno v tebe vyvolá záujem a zimomriavky. Čo sa za nimi skrýva a aká je história ich vzniku?

Legendárny Feruccio Lamborghini založil automobilku v roku 1963 a doteraz sa môžeme tešiť výtvorom z jeho dielne, ktorá sídli v talianskom mestečku Sant´Agata Bolognese, spolu s top dizajnérmi, ako sú Mario Marazzi, Franco Scaglione, Marcello Gandini a mnoho ďalších.

lamborghini-istorie-102_0

Foto: thewrap.com

Feruccio Lamborghini najprv študoval na Technickom inštitúte v meste Bologne. Počas vojny bol vyslaný opravovať vozidlá pre armádu a po skončení II. svetovej vojny založil firmu s názvom Lamborghini Trattori. Ako z názvu vyplýva, venoval sa výrobe traktorov, ktorá v tom období neuveriteľne expandovala. Onedlho ovládol trh a stal sa jedným z najbohatších ľudí v Taliansku. Jeho skutočnú vášeň však predstavovali rýchle autá. Vo svojej garáži ich vlastnil toľko, že vraj každý týždeň v roku mohol jazdiť na inom. Výrobe známych skvostov predchádzala hádka s Enzom Ferrari, po ktorej zabuchol dvere a vyhlásil: „Však ja ti ukážem, čo je to superšportiak!“. Dôvodom hádky bolo Ferucciove tvrdenie, že autá Ferrari sú príiš hlučné a problematické.

lamborghini-1104868_1920

Foto: pixabay.com

Zamyslel si sa niekedy, prečo je v symbole Lamorghini býk? Maestro Feruccio sa narodil v znamení býka, ktorý evokuje majestátnosť a silu rovnako ako samotné superšportiaky. Avšak jeho narodenie v tomto znamení nebolo až tak úplne dôvodom pre začiatok podobného fenoménu. V roku 1962 sa stretol so svojim priateľom na ranči, neďaleko mestečka Sevilla. Tento 600-hektárový ranč bol majetkom Dona Eduarda Miuru, ktorý mal obrovskú záľubu v chove býkov. Býky z tohoto ranča boli určené výlučne na býčie zápasy a ich ohromujúci útočný postoj zaujal samotného Feruccia. Rozodol sa, že takýto znak ponesie práve rozbiehajúca sa automobilka Lamborghini. Neostalo to len pri znaku a názvy jednotlivých modelov skrývajú mená najvýznamnejších býkov.

Islero

Matador Manuel Rodriguez, jeden z najväčších obľúbencov španielskeho publika, bol zabitý býkom Islerom. Hneď po osudnom zápase bol vyhlásený trojdňový štátny smútok. V tom čase bolo zvykom býka nechať ďalej žiť, ale po zdolaní takého známeho matadora bol nakoniec skolený mečom.

lamborghini-islero-12

Foto: sevenroadsclub.com

 

Jarama

V roku 1970 bolo potrebné prerobiť Islero, kvôli americkým podmienkam emisií a bezpečnosti. Vznikla Jarama, pomenovaná po jednom z historických regińov Španielska. Sám Feruccio na ňom jazdil a momentálne je vystavené v múzeu.

jarama

Foto: autodata1.com

 

Miura

Názov vyšľachteného plemena býkov, chovaných u spomínaného Dona Eduarda Miuru a meno jedného z najslávnejších modelov áut. Frank Sinatra naň nedal dopustiť!

miura

Foto: openiso.org

 

Murciélago

Taktiež nesie meno po býkovi, ktorý vraj v roku 1879 prežil 24 rán spôsobených mečom. Vďaka statočnosti a vytrvalosti bol ušetrený a matador El Lagartijo mu udelil milosť. V preklade zo španielčiny Murciélago znamená netopier. Nebolo by toto auto lepšie pre Batmana?

Lamborghini_Murcielago_04

Foto: had.independent.sk

 

Reventón

Najdrahšie auto z dielne Lamborghini, (pokým neprišlo Sesto Elemento), so svojou top speed 355.7 km/h. Pre verejnosť bolo vyrobených len 20 kusov, plus jeden bol odovzdaný múzeu. Každé má medzi sedadlom vodiča a spolujazdca označenie 00-20. Aby tomu nebolo inak, taktiež je pomenovaný po býkovi, ktorý v roku 1943 zabil ďalšieho obľúbenca spomedzi matadorov, Félixa Guzmána.

Lamborghini-Reventon-7

Foto: weneedfun.com

 

Aventador

Jeden z najznámejších modelov je Aventador. Nesie meno býka, ktorý v španielskej Zragoze získal ocenenie Trofeo de la Peña La Madroñera za svoju odvahu. Na trhu je od 28. februára 2011, po výstave na autosalóne v Ženeve. Automobilka prehlásila, že tento model oceňuje na 250 tisíc Eur, pričom sa bežne predáva o 100 a viac tisíc drahšie.

aventador

Foto: autoblog.com

 

Gallardo

Po najdrahšom modeli prichádza Gallardo, ktorý je najpredávanejším modelom z radu Lamborghini. Vyrobených bolo 14 022 kusov a posledný z dielne vyšiel v roku 2013. Ako ostatné, nesie názov po býčom bojovom plemene.

lamborghini-gallardo-06

Foto: jfs24.com

Tak čo? Ktoré z nich by si bral ty?

Zdroj titulnej fotografie: autodata1.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK