Fenomén depersonalizácie trápi čoraz viac Slovákov. Expertka prezrádza tajomstvá uzdravených ľudí

  • Depersonalizácia znamená odosobnenie sa od svojej osobnosti
  • Je to tiež odosobnenie sa od myšlienok a emócií, a to najmä, ak vedieš stresujúci život
žena
Ilustračné fotografie, freepik
  • Depersonalizácia znamená odosobnenie sa od svojej osobnosti
  • Je to tiež odosobnenie sa od myšlienok a emócií, a to najmä, ak vedieš stresujúci život

Fenomén depersonalizácie je psychický stav, pri ktorom človek zažíva pocit odtrhnutia od vlastnej osoby alebo okolia. Mnohí ho popisujú ako stav nezúčastnenosti na vlastných myšlienkach, pocitoch.

Človek môže mať pocit, akoby bol vnútorný pozorovateľ vlastného života, bez schopnosti ovplyvniť udalosti alebo vnímať veci tak ako obvykle.

Depersonalizácia môže byť súčasťou depersonalizačno-derealizačnej poruchy, kedy je sprevádzaná pocitmi derealizácie, teda tým, že vonkajší svet je neskutočný, vzdialený alebo umelý. Môže byť vyvolaná stresom, úzkosťou, traumou, používaním niektorých psychoaktívnych látok alebo môže byť príznakom iných psychických porúch, ako je napríklad depresia, úzkostné poruchy, alebo poruchy disociácie.

„Depersonalizácia nie je trvalý stav. Rovnako ako iné stavy úzkostného spektra sa s ňou dá pracovať terapeuticky, ale aj bez liečby. Najdesivejšou myšlienkou je, že môže trvať po zvyšok života. Ľudia trpiaci depersonalizáciou hovoria, že doba v týchto stavoch bola pre nich najťažšia. Je pre nich nepredstaviteľné, že pred pár týždňami boli zdraví a šťastní a náhle je ich život o neustálej hrôze,“ hovorí psychologička Šárka Červinková, zakladateľka SCer Terapeutovňa.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: SCer, Mayo Clinic

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá