Fenomén sociálny jetlag je „novodobá pliaga“: Rozhodí každú tvoju bunku, dospávaním ho neporazíš. Tu je návod

  • Sociálny jetlag je nepríjemný jav modernej doby
  • Môže ti spôsobiť nielen zdravotné, ale aj psychické problémy
  • Zisti, ako ho zvládať
Unavená žena v práci
Sociálny jetlag môže spôsobiť rôzne zdravotné ťažkosti, Freepik/Freepik
  • Sociálny jetlag je nepríjemný jav modernej doby
  • Môže ti spôsobiť nielen zdravotné, ale aj psychické problémy
  • Zisti, ako ho zvládať

Sociálny jetlag. Pojem, ktorý je pre mnohých stále neznámy. Stavíme sa, že tento stav si už aspoň raz v živote zažil a prekonal. Poznáš ten pocit, keď od pondelka do piatka musíš vstávať v nekresťanskú hodinu či už do práce alebo do školy? Následne si ale spomenieš na to, že čochvíľa príde víkend a budeš sa môcť vyspinkať doružova.

A práve to je kameňom úrazu. Ak daný spôsob „dospávania“ praktizuješ pravidelne, tvoje telo a psychika sa ti veľmi neodvďačia. V súvislosti so sociálnym jetlagom sme sa spojili so skúsenou psychologičkou Patríciou Gajdošociovou, ktorá nám prezradila aj to, ako ho úspešne zvládať.

Čo je sociálny jetlag

Ako uvádza Gajdošociová, pojem sociálny jetlag sa začal používať, keď sa v jednej štúdii zistilo, že ľudia, ktorí počas pracovných dní praktizovali iný spánkový režim ako cez víkendy, mali výrazne zvýšenú spotrebu tabaku, kofeínu a alkoholu oproti ľuďom, ktorí dodržiavali rovnaký spánkový režim počas celého týždňa. 

„Sociálny jetlag teda opisuje stav, keď má človek odlišné spánkové vzorce počas rôznych dní v týždni. V dôsledku toho trpí určitými príznakmi, ktoré sa podobajú na pásmovú chorobu, ktorá vzniká po cestovaní cez niekoľko časových pásiem.“

Môžeme ho zažívať práve vtedy, keď v pracovné dni chodíme spať neskoro a vstávame veľmi skoro, spíme krátko a cez víkendy si nahrádzame spánkový deficit.

„V našej spoločnosti je to veľmi bežný jav. Pracovný čas sa predlžuje, ale ráno začíname pracovný deň v rovnakom čase. Večer po príchode z práce sa snažíme dohnať zameškané, venovať sa domácnosti, deťom, učiť sa, mať chvíľu pre seba či dorábať niečo do práce, pripravovať sa na ďalší deň,“ vysvetľuje psychologička.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroj: YouTube/Therapy in a Nutshell

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá