Fico skúša šťastie u európskych lídrov. Svet mu dal punc zločinca (NEWSLETTER)

  • Kauza Roberta Fica prešla za hranice Slovenska
  • Putin zarába menej ako hovorca, majetky hovoria o inom
  • Hypotéka alebo podnájom? Odborník radí, čo si vybrať
  • Kauza Roberta Fica prešla za hranice Slovenska
  • Putin zarába menej ako hovorca, majetky hovoria o inom
  • Hypotéka alebo podnájom? Odborník radí, čo si vybrať

V dennom Newslettri Startitup sa dočítaš všetko dôležité z aktuálneho diania za posledných 24 hodín a všetko, čo by si nemal prehliadnuť.

Vybrali sme tri hlavné témy:

  • Fico nám vo svete urobil svetovú hanbu. Sťažoval sa aj európskym lídrom
  • Miliardový palác či stovky áut. Putinove majetky siahajú do šialených čísel, aj keď „zarába drobné”
  • Hypotéka sa niekedy oplatí menej ako podnájom. Odborník radí, ako si správne vybrať

Fica si všimli aj v zahraničí

Netrvalo dlho a kauza týkajúca sa Roberta Fica prešla už aj za hranice Slovenska. Dianie na Slovensku si všimli aj zahraničné médiá a článok sa stal ihneď virálnym. Upozornili naň aj politici.

Reč je o britskom The Times, ktorý v sobotu 23. apríla 2022 uverejnil článok spod pera Tima Goslinga. Ten o Robertovi Ficovi napísal, že riadil mafiánsky štát. 

„Pretrvávajúce obvinenia z korupcie a kriminálnych väzieb nedokázali uvoľniť zovretie populistického vodcu v krajine, v ktorej kandidoval desať z 12 rokov v rokoch 2006 – 18, keď ho obrovské pouličné protesty vyvolané vraždou investigatívneho novinára napokon prinútili odstúpiť,“ píše autor článku.

Nezabudol poukázať ani na zvrat, ktorý nastal minulý týždeň, keď bol Fico vyšetrovateľmi označený za mafiánskeho bossa, ktorý mal počas svojho pôsobenia vo funkcii vytvoriť a riadiť skupinu organizovaného zločinu.

Robert Fico
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Článok získal pozornosť aj niektorých slovenských politikov. Minister obrany Slovenskej republiky Jaroslav Naď na sociálnej sieti skonštatoval, že „o Fica si v zahraničí už nikto ani bicykel neoprie“. Minister v príspevku ďalej píše, že článok poukazuje na názor Európskej únie a NATO na Roberta Fica. 

Vyjadrenie Igora Melichera (Mladí sociálni demokrati) k danému článku na neba nenechalo dlho čakať. Ten naopak tvrdí, že vládna moc a jej spriatelené médiá si zjavne objednali článok proti smeru a Ficovi v zahraničných médiách. 

„Na internete sú dostupné aj články, ktoré potvrdzujú prepojenie Goslinga napríklad s Denníkom N alebo s inými liberálnymi plátkami v štátoch strednej a východnej Európy,“ zdieľa svoju investigatívu politik.

Pred pár dňami uverejnil samotný Robert Fico na sociálnej sieti video, v ktorom žiadal o stretnutie s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou. Viac o tom, čo vo videu odkázal, si prečítaš v našom článku.

Lukratívne majetky, no zarába menej ako hovorca

Na papieri nevlastní takmer nič, no ukrýva toho viac, než si myslíš. Reč je o Vladimirovi Putinovi, ktorého bohatstvo je veľkou neznámou a vyvoláva mnoho otázok. Pozoruhodné je určite to, že podľa oficiálnych čísel zverejnených Kremľom zarobil ruský prezident za rok 2021 menej rubľov ako napríklad jeho hovorca.

Avšak nie vždy to je tak, že čo je na papieri, to platí. Podľa odborníkov totiž Putinov majetok presahuje desiatky až stovky miliárd dolárov. Záhadných majetkov je niekoľko a asi ťa neprekvapí, že sa k ním ruský prezident nepriznáva.

Putin, Vladimir
zdroj: SITA/Evgeny Biyatov, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP

Do tejto skupiny patrí aj palác, ktorý sa vyníma na kopci nad Čiernym morom v hodnote niekoľko miliárd dolárov. Táto stavba je podľa kritikov Kremľa znakom skorumpovaného dedičstva, za ktorým sa neukrýva nikto iný ako ruský prezident.

Obloha nad palácom patrí do bezletovej zóny a v okolitých vodách platí zákaz plavby. Prirodzene sa tu teda objavujú otázniky. Ako si to mohol dovoliť človek, ktorého priznaný plat je 10,2 milióna rubľov, teda približne 113 500 eur ročne? 

Putinov palác
zdroj: Flickr/Just Click's With A Camera/'Putin's palace'

Aj napriek tomu, že Putin viackrát spojitosť s touto stavbou poprel, gigantický palác mali financovať jeho oligarchovia, ktorým ich prezident umožnil prekvitať v notoricky skorumpovanej ruskej ekonomike, pokiaľ sa s ním o svoje bohatstvo podelia. A je zrejmé, že jeho priatelia sú k nemu štedrí. 

S Putinom sú istým spôsobom prepojené aj ďalšie lukratívne nehnuteľnosti. Medzi nimi je napríklad byt v Monaku v hodnote 4,1 miliónov dolárov (3,77 milióna eur). Ďalším kúskom v jeho zbierke má byť luxusná superjachta. Plavidlo v hodnote minimálne 100 miliónov dolárov nesie pomenovanie „The Graceful“, teda v preklade „Elegantná“.

Putin jachta
zdroj: Flickr/mhobl

Za spomenutie stojí fakt, že ešte pred vojnou sa nachádzala v prístave v Hamburgu. Jachta však Nemecko opustila náhle a nečakane ešte predtým, ako na nej dokončili opravy. Pred vojnou nebolo jasné, prečo tak urýchlene prístav opustila, no teraz to už možno dáva trochu väčší zmysel.

Putinovo bohatstvo však siaha ešte ďalej. Ruský prezident má vlastniť 19 ďalších domov či 700 automobilov. Vo svojej zbierke má údajne aj 58 lietadiel a helikoptér vrátane lietadla s pomenovaním „Lietajúci Kremeľ“ v hodnote 716 miliónov dolárov (necelých 660 miliónov eur).

Na základe toho je majetok ruského prezidenta odhadovaný na 200 miliárd dolárov. Sám Putin o sebe hovorí, že je najbohatším človekom na svete. Podľa neho však ide o iné bohatstvo. Viac si prečítaš v našom článku.

Hypotéka alebo podnájom?

Bývanie, podnájom, kúpa nehnuteľnosti, hypotéka – pojmy, ktoré rezonujú v mnohých ľuďoch. V dnešnej dobe je ťažké rozhodnúť sa, ktorou cestou je vhodné sa vydať.

Aj napriek tomu, že hypotéky už nie sú výhodne lacné, stále sú lacnejšie než pred niekoľkými rokmi. Podobne to je aj s podnájmom, tiež nie je najlacnejší, ale stále jednoduchší a dostupnejší ako hypotéka.

nehnuteľnosti
zdroj: Unsplash/Tierra Mallorca

Naopak, asi väčšina ľudí túži po vlastnom bývaní. Pravdou však je, že nie každý si ho môže dovoliť. Dá sa vôbec povedať, ktoré riešenie je pre človeka lepšou voľbou?

My sme sa spojili s investičným analytikom Pavlom Škriniarom, aby nám prezradil niekoľko rád, kedy zvoliť hypotéku, a naopak, kedy je čas na podnájom.

„Najčastejšie sa výhodnosť hypotéky zdôvodňuje platením za majetok, ktorý bude o nejaký čas vo vlastníctve. Neraz sa mylne porovnáva výška splátky hypotéky s mesačným nájomným. Pravdou však je, že kým jedna suma je spojená s výškou dlhu za prázdne miestnosti, druhá suma zodpovedá vybavenej domácnosti a neraz i s energiami,“ upozorňuje.

Rozdiel medzi podnájmom a hypotékou však nemusí byť iba finančný. Môže to byť životný štýl, uhol pohľadu na životné priority, ale i dostupnosť konkrétneho riešenia.

Rozhodovať sa na základe nečíselných kritérií je náročné. Všetky dôvody sú zrejmé, no málokedy je hneď jasné, ktorý je najdôležitejší. Z finančného hľadiska je rozhodovanie o niečo jednoduchšie. Čísla nepustia a stačí si odpovedať na dve otázky.

Prvou je, či disponuješ 20 % z ceny nehnuteľnosti. Ak áno, hneď sa môžeš sám seba spýtať, či prejdeš cez hodnotiaci model banky – dostačujúci príjem, a tiež to, či zvládneš dlh splácať bez spoludlžníka alebo ručiteľa.

Ak si minimálne raz odpovedal nie, hypotéka pre teba nie je správnou voľbou a mal by si si prezrieť ponuky podnájmov. Podľa odborníka sa podnájom oplatí vo viacerých prípadoch, o ktorých si môžeš prečítať v našom článku.

Dnešné správy, ktoré by nemali ujsť tvojej pozornosti:

Odomknúť kamošovi / rodine

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá