Francúzi sa odtrhli z reťaze: Farmári rabujú zahraničné kamióny, pália tovar. Napadli Čechov

  • Francúzski farmári v posledné dni protestovali, zablokovali pritom cesty a diaľnice
  • Okrem toho ničili zahraničný tovar, vládne budovy či reštauráciu
france
reprofoto X/Tomáš Zdechovský
  • Francúzski farmári v posledné dni protestovali, zablokovali pritom cesty a diaľnice
  • Okrem toho ničili zahraničný tovar, vládne budovy či reštauráciu

Francúzski farmári pokračujú v sobotu v protestoch aj napriek tomu, že si od francúzskej vlády vynútili ústupky.

V sobotu farmári uskutočnili 38 „blokád“ zahŕňajúcich približne 700 farmárov, uvádza BFMTV. Protestujúci už niekoľko dní blokujú cesty a diaľnice. Zasiahnuté boli hlavne cesty na juhu Francúzska, ktoré spájajú krajinu galského kohúta so Španielskom.

Práve tam malo dôjsť aj k rabovaniu zahraničných kamiónov, pričom tovar, ktorý prevážali, hlavne ovocie a zeleninu, protestujúci rozkradli, poškodili alebo dokonca podpálili.

BFMTV uvádza, že k týmto výtržnostiam došlo vo štvrtok na diaľnici A7. Zničený bol prevažne španielsky tovar. Práve Španielsko sa pýši titulom najväčšieho producenta európskej zeleniny a ovocia. Podľa informácií televízie išlo o tony potravín.

Terčom nahnevaných Francúzov sa mali stať aj českí kamionisti, ktorí prišli o tovar. Na sociálnej sieti X o tom informoval český europoslanec Tomáš Zdechovský.

„Určite nikto neberie Francúzom právo demonštrovať. Ale ničiť české kamióny a tovar, napádať českých vodičov je úplne neprípustné!“ Uviedol Zdechovský, ktorý žiadal Francúzov o ochranu kamiónov.

Demonštranti mali napadnúť desiatky českých kamiónov, spôsobiť škodu za milióny českých korún a dokonca aj napadnúť niekoľko českých vodičov.

Všetko sa to pritom malo diať pri prítomnosti polície, ktorá proti demonštrantom nezasahovala. Napadnutia a škodu pritom hlásia aj ďalšie európske krajiny, medzi nimi napríklad aj Poliaci.  

 

Polícia nezasahovala ani pri poškodzovaní budov 

Nečinnosť polície sa ale netýka len rabovaní kamiónov, muži a ženy zákona nezasahovali ani pri výtržnostiach.

Televízia hlási, že farmári vhodili do známej reštaurácie rýchleho občerstvenia hnoj, ktorý následne porozhadzovali po stoloch a sedačkách. Poškodené boli aj vládne budovy, na niektoré vyliali močovku. Farmári zablokovali cesty nielen svojim strojmi, ale aj pneumatikami, ktoré pálili či odpadom. Útočili pritom aj na železničné dráhy.

Demonštranti tiež pálili vlajku Európskej únie, ktorá je podľa nich symbolom úpadku francúzskeho agrosektora.

Farmári sa sťažovali, že nedokážu konkurovať lacným trhom ako je Ukrajina, či susedné Španielsko.

Francúzski poľnohospodári sa sťažujú najmä na „stláčanie“ nákupných cien produktov zo strany supermarketov a nákupcov, ako aj na zložité environmentálne predpisy. Pomyselnou poslednou kvapkou pre mnohých farmárov však bolo postupné ukončenie daňových úľav na naftu pre poľnohospodárske stroje a zariadenia, uvádza TASR.

Časť farmárov počas protestov žiadala aj záväzné minimálne ceny za ich poľnohospodársku produkciu, rýchlejšie vyplácanie pomoci alebo pozastavenie obmedzení na používanie pesticídov.

Podľa AFP, odvolávajúcej sa na bilanciu organizátorov zo združenia FNSEA sa na štvrtkových protestoch na rôznych miestach krajiny zúčastnilo približne 55 000 ľudí.

Piatkové protesty sa ťahali až k hlavnému mestu Francúzska, v Paríži zablokovali niektoré cesty.

Vynútili si ústupky 

Farmári si pritom vynútili veľké ústupky od vlády premiéra Gabriela Attala. 

Attal počas návštevy na dobytkárskej farme v departemente Haute-Garonne v juhozápadnom Francúzsku prisľúbil, že vláda skoncuje s rastúcimi nákladmi na motorovú naftu používanú na pohon poľnohospodárskych strojov. Vyššie ceny sú dôsledkom postupného rušenia daňových úľav na palivo.

Predseda vlády avizoval aj vznik fondu na pomoc chovateľom dobytka v boji s chorobami zvierat.

Attalova vláda sa podľa AFP snaží zabrániť tomu, aby sa niekoľko mesiacov pred voľbami do Európskeho parlamentu medzi farmármi šírila nespokojnosť s politikou vlády. Eurovoľby sa totiž vo Francúzsku považujú za kľúčový test pre vládu prezidenta Emmanuela Macrona. To je tiež pravdepodobne dôvod, prečo francúzski policajti pri výtržnostiach nezasahovali.

V piatok premiér Attal povedal, že vláda sa bude snažiť zjednodušiť administratívne povinnosti pre farmárov a zvýši dotácie do ekologického poľnohospodárstva.

AFP pripomenula, že vláda prezidenta Macrona má v živej pamäti hnutie tzv. žltých viest z rokov 2018 – 2019, keď sa vo Francúzsku zmobilizoval obrovský počet ľudí a došlo aj k násilným potýčkam medzi demonštrantmi a políciou.

Zdroje: BFMTV, BFMTV, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá