Google čelí žalobe. Mapy poslali muža na neexistujúci most, neprežil to

  • Manželka zosnulého uviedla, že v žalobe sa píše, že most bol neoznačený a odbarikádovaný
  • K situácii sa vyjadril aj samotný Google
Na snímke je miesto činu a človek prezerajúci si Google
Ilustračný obrázok, Unsplash/Campbell Jensen, Firmbee.com
  • Manželka zosnulého uviedla, že v žalobe sa píše, že most bol neoznačený a odbarikádovaný
  • K situácii sa vyjadril aj samotný Google

Slovenský Forbes informuje o tom, že spoločnosť Google čelí žalobe. Spoločnosť zažalovala rodina Philipa Paxsona, ktorý v septembri 2022 zahynul počas jazdy domov z narodeninovej oslavy svojej dcéry v odľahlej štvrti Hickory v Severnej Karolíne.

Muž mal ísť domov podľa pokynov, ktoré mu dala navigácia Google. Tá ho mala poslať cez most, ktorý sa zrútil ešte pred 9 rokmi. Muž sa tak s autom zrútil do rieky, v ktorej sa utopil.

Manželka zosnulého uviedla, že v žalobe sa píše, že most bol neoznačený a odbarikádovaný. Jej manžel mal havarovať počas tmavej a daždivej noci. Jeho auto bolo prevrátené a z polovice ponorené vo vode.

Most predstavoval riziko už dlhšie. Dokazuje to fakt, že niekoľko ľudí spoločnosť Google upozorňovalo, že most nie je v najlepšom stave. Tieto upozornenia spoločnosť obdržala ešte niekoľko rokov pred nehodou, no aj napriek tomu informácie v mapách neaktualizovala.

Spoločnosť Google však nie je jediná, ktorá čelí žalobe. Okrem nej sa žaloba týka dvoch ďalších firiem a jednej osoby. Ide o vlastníkov a kontrolórov mosta, ktorých povinnosťou bolo udržiavať most. 

K situácii sa vyjadril aj samotný Google. Hovorca uviedol, že Google súcití s rodinou a prípad preverí.

Nejde o prvú pokutu pre Google

Francúzsky protimonopolný úrad uložil ešte v júni 2021 spoločnosti Google pokutu 220 miliónov eur pre zneužitie trhovej sily v odvetví online reklamy. Úrad pre ochranu hospodárskej súťaže v pondelok uviedol, že firma Google neférovo posielala obchody svojim vlastným službám a diskriminovala konkurenciu. 

Google súhlasil so zaplatením pokuty a ukončením praktík uprednostňovania svojich služieb, konštatoval úrad. Informuje o tom portál cnbc.com, píše SITA.

Prešetrovaním sa zistilo, že Google preferoval svoj DFP reklamný server, ktorý umožňuje vydavateľom internetových stránok a aplikácií predávať svoj reklamný priestor. Bolo to na úkor konkurentov Googlu a vydavateľov, uviedol francúzsky regulátor.

„Táto sankcia a tieto záväzky umožnia obnoviť rovnoprávne prostredie pre všetkých hráčov a vydavateľom to dovolí čo najviac využiť svoj reklamný priestor,“ vyjadrila sa Isabelle de Silva, šéfka francúzskeho protimonopolného úradu.

Vyšetrovanie sa uskutočnilo na základe sťažnosti americkej mediálnej spoločnosti News Corp, francúzskeho denníka Le Figaro a belgickej mediálnej skupiny Rossel.

Problémy má aj sociálna sieť TikTok

Európsky regulačný úrad udelil v piatok 15. septembra spoločnosti TikTok pokutu 345 miliónov eur za neschopnosť chrániť súkromie detí. Ide o prvý trest pre populárnu aplikáciu na zdieľanie krátkych videí za porušenie prísnych európskych pravidiel ochrany osobných údajov. TASR o tom informuje na základe správy AP.

Pokutu udelila platforme írska komisia pre ochranu údajov DPC, hlavný regulátor ochrany súkromia pre veľké technologické spoločnosti, ktoré majú európske centrály prevažne v Dubline.

Vyšetrovanie totiž odhalilo, že platforma dostatočne nechránila údaje o mladistvých a ich účty mohol ktokoľvek sledovať a komentovať ich videá. Predvolené nastavenia predstavujú riziko najmä pre deti mladšie ako 13 rokov, ktoré získali prístup k platforme, aj keď to nie je povolené.

TikTok vo vyhlásení uviedol, že nesúhlasí s rozhodnutím, najmä s výškou pokuty.

Spoločnosť poukázala na to, že kritika regulátora sa zamerala na funkcie a nastavenia staré tri roky. TikTok tvrdí, že vykonal zmeny ešte pred začatím vyšetrovania v septembri 2021, vrátane štandardného nastavenia všetkých účtov pre mladistvých do 16 rokov ako súkromných a zakázania priamych správ pre deti vo veku 13 až 15 rokov.

Írsky regulačný úrad čelil kritike za to, že nepostupuje dostatočne rýchlo pri vyšetrovaní veľkých technologických spoločností potom, ako v roku 2018 nadobudli účinnosť zákony Európskej únie (EÚ) o ochrane súkromia.

Írsky regulátor pritom ešte stále vyšetruje, či TikTok dodržal všeobecné nariadenie EÚ o ochrane údajov, keď preniesol osobné údaje užívateľov do Číny, kde sídli jeho vlastník ByteDance.

Zdroje: Forbes.sk, SITA, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá