Google predstavil plány vlastného headsetu a VR platformy!

  • Ako je to už každoročným zvykom, Google aj tento rok predstavil na svojej I/O konferencii mnoho vzrušujúcich noviniek. Tento rok sa medzi ne radí aj Headset, ale taktiež platformu pre virtuálnu realitu, založenú na Androide.
daydream
  • Ako je to už každoročným zvykom, Google aj tento rok predstavil na svojej I/O konferencii mnoho vzrušujúcich noviniek. Tento rok sa medzi ne radí aj Headset, ale taktiež platformu pre virtuálnu realitu, založenú na Androide.

freshNews

Zariadenie umožňujúce vstúpiť používateľovi do virtuálnej reality nie je žiadnou novinkou a nie je novinkou ani od Google. Spoločnosť nás už predsa pred dvoma rokmi prekvapila vtedy zrejme najlacnejším VR headsetom na trhu – Google Cardboardom (čítaj kartónom). Tento rok si však prirpavila niečo nové, niečo sofistikovanejšie a tým je prvotný dizajn pre ich vlastný VR headset.

FINALDaydreamRefernceDesign.0-2

foto: theverge.com

Nové zariadenie je súčasťou iniciatívy Daydream – mobilnej VR platformy založenej na Androide N. Rovnako ako s Androidom, sa Google spolieha na svojich hardvérových partnerov (HTC, Samsung, LG, Huawei a ďalší iní už pracujú na svojich zariadeniach). Tí by mali na platforme Daydream postaviť svoje vlastné headsety podľa referenčného dizajnu, ktorý Google dnes predstavil a dostať ju tak medzi zákazníkov – vytvoriť ďalší ekosystém na predaj obsahu vývojárov, vydavateľov a rôznych iných tvorcov.

Okrem headsetu je Daydream ovládaný malým diaľkovým ovládačom podobným ako má aj Apple TV alebo napríklad smart televízory od LG. Ovládač sníma pohyby rukou zabudovanými senzormi a umožňuje tým ovládať zariadenia vo VR a samotné rozhranie.

Asi najdôležitejšou informáciou je, že zariadenia pre platformu Daydream budú fungovať na princípe Cardboardu, či Samsung Gear VR, ale narozdiel od Cardboardu, do ktorého sa dá vložiť takmer každé Android zariadenie, do týchto headsetov bude možné použiť iba špeciálne navrhnuté zariadenia s Androidom N. Prvé zariadenia by mali uzrieť svetlo sveta na jeseň.

Cena je otázna a Google sa k nej zatiaľ nevyjadril. Určite môžeme čakať cenovku podobnú Gear VR, ktorú stanovil Samsung na 99$, presnú cenu však zatiaľ nik netuší. Jedno je však isté..

Koncom roka môžeme s kľudom povedať, že virtuálna realita je tu a používatelia si ju začínajú naplno masovo užívať nie vďaka drahším headsetom, ale vďaka dostupným zariadeniam, ktoré šikovní vývojári a hackeri určite spojazdnia aj na starších zariadeniach. Ja sa už na svoje IMAX filmy priamo z obývačky teším. Čo ty?

daydreamOne

foto: theverge.com

Zdroj: TheVerge.com, zdroj titulnej fotografie: google

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech