Hackeri zosmiešnili systém českej polície: Z vodiča spravili Alzáka a autám zmenili ŠPZ

  • Hackeri v Česku využili slabé zabezpečenie prenosu údajov v systéme merania rýchlosti.
collage
  • Hackeri v Česku využili slabé zabezpečenie prenosu údajov v systéme merania rýchlosti.

Na určitých úsekoch českej diaľnice D1 už od začiatku roka funguje systém merania rýchlosti, ktorý po prekročení rýchlosti zaznamená ŠPZ auta a odošle ju polícii. Systém je úplne jednoduchý – kamery na začiatku a na konci úseku zaznamenajú čas, kedy okolo nich auto prejde, a na základe toho vyhodnotia priemernú rýchlosť.

Polícia potom odosiela priestupky na riešenie obecným úradom. A práve tento prenos údajov je nezabezpečený, takže sa k fotografiám dostali hackeri a upravili ich.

Mereni_rychlosti_D1_hackeri_Perex_800_600

foto: autoforum.cz

Konkrétne zmenili evidenčné čísla a na miesto tváre vodiča vložili mimozemšťana z Alzy. Nikto nevie, koľko fotografií má zmenené evidenčné čísla, čo znamená, že nikto nedokáže povedať, či konkrétne auto naozaj na tom úseku v danom čase bolo.

To v podstate znamená, že kým sa diery v systéme nevyriešia, fotografie sa pravdepodobne nebudú môcť používať ako dôkazový materiál.

dalnice_d1-_z_chilske_ulice

foto: zelpage.cz

O nedostatočnom zabezpečení pritom už dávnejšie informovala spoločnosť Gemos CZ: „Zo strany Polície ČR nie je táto dokumentácia overená, čo môže viesť ku fatálnemu prehmatu.“

Zatiaľ nie je známe, či cieľom tohto kyber-útoku bol iba pokus o žart, alebo hackerom išlo priamo o zničenie konkrétnych dôkazov.

zdroj titulnej fotografie: autoforum.cz/inhabitat

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech