Hra na Čierneho Petra vo vláde začala. Prezidentka prezradila, ako by postupovala v prípade demisie Matoviča

  • Tlak vo vláde naberá na obrátkach a mnohí priam bojujú za zosadenie terajšieho premiéra
  • Prezidentka sa však vyjadrila, ako by postupovala v prípade demisie Igora Matoviča
Facebook/Zuzana Čaputová
  • Tlak vo vláde naberá na obrátkach a mnohí priam bojujú za zosadenie terajšieho premiéra
  • Prezidentka sa však vyjadrila, ako by postupovala v prípade demisie Igora Matoviča

Slovo demisia premiéra Igora Matoviča zo strany OĽaNO sa za posledné týždne skloňuje až priveľmi často. Niektorí sa jej dokonca nevedia dočkať.  Tlak na rekonštrukciu vlády vyvíjajú najmä dve vládne strany, a to SaS a Za ľudí. Podľa publicistu Juraja Hrabka to ale automaticky neznamená, že Igor Matovič (OĽaNO) stratil šancu na udržanie premiérskeho postu.

„Závisí to od rokovaní. Začína sa tu hrať hra na Čierneho Petra, to je najhoršia z politických hier. Tomu sa každý normálny politik vyhýba,“ povedal. Pripomenul, že takýto Čierny Peter už raz ostal v rukách Richarda Sulíka (SaS) za to, že spôsobil pád vlády Ivety Radičovej.

Sulík: Igor Matovič nezvláda svoju funkciu. OĽANO by malo vygenerovať niekoho iného

Demisia Matoviča sa však postarala o nejednu fámu, a do jednej z nich zaplietli aj našu prezidentku. Podľa informácií Denníka N sa objavila fáma, že by samotná prezidentka Zuzana Čaputová v prípade demisie premiéra presadzovala úradnícku vládu.

O tejto informácii hovoril už vo štvrtok v rozhovore pre Denník N poslanec Ján Krošlák. Napriek tomu, že on sám tvorí klub OĽaNO, tak verejne kritizuje vládnutie terajšieho premiéra.

„V žiadnom prípade nepodporím predčasné voľby, aj keby mal Igor Matovič vládnuť do konca. Je tu totiž ešte jeden problém, o ktorom som sa dozvedel,“ povedal pre Denník N Krošlák.

NÁZOR: Igor Matovič je stále najhlasnejším opozičným politikom, no zabudol, že už je premiér

„Koluje informácia, že aj keby Igor Matovič začal uvažovať nad vyvodením osobnej zodpovednosti, čo by bolo podľa mňa dobré, tak prezidentka Čaputová by možno nevymenovala nového premiéra z OĽaNO, ale chcela by úradnícku vládu. A takýto variant by sa mi určite nepáčil.“

Prezidentka to však jednoznačne odmietla. „V mojom svete nie sú podrazy ani intrigy, i keď som často ich objektom. Ako aj v prípade tejto fámy.“ 

Mal by Igor Matovič odstúpiť z premiérskeho postu?

„Ak sa teraz Igor Matovič rozhodne podať demisiu a koalícia bude žiadať rekonštrukciu, budem rešpektovať výsledok volieb a premiérsky post aj naďalej pripadne OĽaNO. O tom, že moje slovo platí, nemusí nikto pochybovať. Nová vláda by vznikla na pôdoryse tejto koalície,“ dodala prezidentka. 

Zdroj: dennikn.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech