KOMENTÁR: Igor Matovič je stále najhlasnejším opozičným politikom, no zabudol, že už je premiér

  • Obviňovanie za chaos, katastrofu v nemocniciach a tisícky mŕtvych, „ktoré má minister na háku“
  • Koniec spoločnému vareniu gnocchi. „Idiot“ volá po zmene premiéra
  • Potrebuje táto vláda vôbec nejakú opozíciu?
matovič
SITA
  • Obviňovanie za chaos, katastrofu v nemocniciach a tisícky mŕtvych, „ktoré má minister na háku“
  • Koniec spoločnému vareniu gnocchi. „Idiot“ volá po zmene premiéra
  • Potrebuje táto vláda vôbec nejakú opozíciu?

Budú gnocchi.“ „Aj ja ich milujem,“ znie z pamätného videa z kuchyne Richarda Sulíka, v ktorej súčasní koaliční partneri Igor Matovič a Richard Sulík v priateľskej atmosfére krátko po voľbách rokovali pri vareške a hrncoch o spoločnom vládnutí. Niektoré médiá si v tom čase neodpustili titulky: „Ako sa dlhoročný „šašo“ politickej scény zmenil na zodpovedného politika a zostavuje vládu“.

Politika s ľudskou tvárou 🍀#VladaIdeCezZaludok

Posted by Igor Matovic on Friday, March 6, 2020

Dnes by si podobné novinové titulky hľadal márne a rozhodne to nevyzerá ani na priateľské varenie cestovín dvoch predsedov vládnych strán. Medzi koaličnými politikmi sa už v dejinách Slovenska objavili viaceré slovné výmeny, no len ťažko sa hľadajú také, ktoré sa dajú prirovnať k tým v súčasnej koalícii a ktoré už mesiace sledujeme priamo z úst premiéra.

Ani Robert Fico sa počas svojho vládnutia určite vždy nezhodol s koaličnými partnermi a predsedami iných spolu-vládnucich strán, no akoby si aspoň do istej miery uvedomoval, že obviňovať ich nahlas a vo veľkom môže poškodiť i celú vládu, ktorú on poskladal, a na ktorej čele sám stojí. Jednoducho povedané, aj sám by si tým podkopol nohy a robil z vlastnej vlády tú neschopnú.

Keď už mu niečo nepekné vyšlo pred médiami z úst na adresu iného koaličného partnera, tak aspoň v dobrom načasovaní – trebárs krátko pred novými voľbami. Takto sa napríklad vlani vyjadril na adresu Bélu Bugára len niekoľko dní pred blížiacimi sa voľbami, keď už ani nesedel na poste premiéra: „Máme tu zradcu so silným charakterom, ktorý sa volá Béla Bugár.“

No v porovnaní s tým, čo sledujeme medzi koaličnými partnermi dnes, pôsobili Robert Fico a Béla Bugár za tie štyri roky vládnutia pred bežnou verejnosťou, ktorá príliš nevidí za oponu, ako dobre vychádzajúci partneri, ktorí, aj keď si možno občas mysleli niečo iné, tak si v rámci akéhosi spoločného fungovania vedeli zahryznúť do jazyka.

V prípade „gnocchi kamarátov“ Igora Matoviča a Richarda Sulíka akoby obaja zabudli, že už nie sú v opozícií, ktorej hlavným cieľom býva kontrolovať a kritizovať vládne rozhodnutia, ale že teraz tú vládu sami tvoria. Niekoľko vládnych období Smeru-SD ich možno až príliš prilepilo na opozičné stoličky, aby sa vžili do svojich nových, vládnych pozícií.

Matovič, Sulík
zdroj: SITA/Branislav Bibel

Podkopávanie si nôh, zodpovednosť za peklo i stratené životy

Nebudeme ako v škôlke súdiť, kto túto prestrelku a podkopávanie vlády začal prvý. Väčšia vlna kritiky sa v tomto smere valí na premiéra, ktorý si v prípade vyjadrovania sa na adresu svojich koaličných partnerov servítku pred ústa naozaj nedáva a dokáže ich verejne obviniť napríklad za tisíce ľudských životov či označiť slovom „idiot“. Nezabúdame ani na znehodnocujúce statusy vládnych opatrení v prípade Richarda Sulíka.

Z boja proti korone sme spravili fetiš. Kvôli 800 mŕtvym na chrípku ročne si ekonomiku nelikvidujeme. Kvôli 500 nakazeným na koronu áno… Toto je šialené a musí to skončiť,“ písal Richard Sulík ako minister hospodárstva pred rokom na vládne opatrenia, keď robili policajti kontroly medzi okresmi.

Okrem toho v statuse dodal, že sa už neúspešne pokúšal dovolať aj premiérovi. Možno preto, že mu Igor Matovič nedvíhal, sa vtedajší minister najskôr verejne vylial pred Slovenskom na svojom Facebooku:

Z BOJA PROTI KORONE SME SPRAVILI FETIŠKvôli 800 mŕtvym na chrípku ročne si ekonomiku nelikvidujeme. Kvôli 500 nakazeným…

Posted by Richard Sulik on Wednesday, April 8, 2020

Pripomíname, že sám Richard Sulík, ktorý pred rokom kritizoval vládne nariadenia a takto porovnával koronu s chrípkou, tento rok vyhlásil, že sa už nemôže pozerať na sto mŕtvych každý deň a je ochotný prevziať po Marekovi Krajčím rezort zdravotníctva.

Azda vrcholom, čo sa verejnej výmeny názorov medzi Matovičom a Sulíkom týka, sa stalo vyjadrenie premiéra o tom, že Sulík má na svedomí tisíce ľudských životov, pretože sa týždne len vyhovára, nezabezpečil včasné dodanie antigénových testov a kým zdravotníci umierali, on si užíval dovolenku v Dubaji – takto sa vyjadril premiér v relácii RTVS Sobotné dialógy. Neskôr sa týmito vážnymi obvineniami začala zaoberať aj polícia a prokuratúra.

Dôsledky? Katastrofa v nemocniciach. Tisícky mŕtvych… ale pán minister to má totálne na háku a nie je prítomný už na štvrtom zasadnutí vlády od 16. decembra v rade. A tak, kým pán doktor Dubaj ako riaditeľ nemocnice v Nitre vedie tím zúfalých zdravotníkov, ktorí z posledných síl zachraňujú životy zbytočne nakazených ľudí… pán minister “zaslúžene” oddychuje … v Dubaji (?) #NemámSlov,“ znel príspevok premiéra na sociálnych sieťach.

NIE JE DUBAJ AKO DUBAJToto je už vrchol. Ústredný krízový štáb (ÚKŠ) ešte v polovičke novembra rozhodol, že v decembri…

Posted by Igor Matovic on Thursday, January 7, 2021

V prestrelke sa ocitli aj ďalší koaliční poslanci. K otvorenej kritike Sulíka sa pridal napríklad aj poslanec OĽANO Peter Polák: „V plnej nahote ukázal, že je neschopný. Je absurdné, že v čase, keď všetci lekári, zdravotné sestry či ošetrovatelia bojovali o životy ľudí v nemocniciach, on si zbieral politické percentá. Len človek, ktorému nezáleží na živote ľudí a má pred očami iba čísla, dokáže sabotovať a zľahčovať opatrenia vlastnej vlády,“ písal na svoje sociálnej sieti.

Ďalšie vládne spory a za čo ešte môže Sulík

Nie vždy pritom išlo o veci výhradne sa týkajúce korony. Za „ťažkú lobistku Penty,“ ktorá je „doslova trpená“ a „menátlne mimo koalície,“ označil Igor Matovič poslankyňu SaS Janu Bittó Cigánikovú po tom, čo vystúpila na tlačovej besede na úrade vlády proti návrhu, aby Všeobecná zdravotná poisťovňa získala stomiliónovú dotáciu.

Nedávno premiér dokonca naznačil, že Richard Sulík a jeho SaS majú do istej miery podiel na tom, že novinár Ján Kuciak a jeho snúbenica Martina Kušnírová boli zavraždení. Stalo sa tak podľa jeho slov aj vďaka tomu, že si „niekto povedal, že euroval je dôležitejší,“ čím sa Sulík postaral o pád Radičovej vlády.

Matovič tým naráža na terajšiu situáciu, kedy hrozí podobný scenár, ktorý by rovnako ako vtedy mohol opäť uvoľniť cestu, z Matovičovho pohľadu, zlým silám. Poznámka: Za navýšenie eurovalu a dôveru vláde nehlasoval v roku 2011 ani Igor Matovič.

Igor Matovič nepriamo spojil vraždu Jána Kuciaka so SaS. „Zomrel novinár, lebo si niekto povedal, že euroval je…

Posted by Zomri on Tuesday, March 2, 2021

:O (Tibi)

Posted by Zomri on Tuesday, March 2, 2021

V posledných dňoch sa okrem SaS dostáva premiér do čoraz väčšieho konfliktu aj s ďalšou vládnucou stranou – Za ľudí. Obe spomínané strany nedávno označil za populistické. Hlavným dôvodom otvoreného konfliktu sa stala ruská vakcína Sputnik V, ktorú premiér napriek odmietaniu niektorých koaličných partnerov pred dvomi dňami hrdo vítal s ministrom zdravotníctva na košickom letisku.

Matovič opäť šokuje. Sputnik máme možnosť vrátiť, rozhodnúť ale necháva ľudí na internete

Veroniku Remišovú, predsedníčku strany Za ľudí, ktorá sa proti Sputniku V postavila najhlasnejšie, prirovnal premiér k pyšnej princeznej, ktorá sa hádže o zem.

Chcú nového premiéra, s ktorým sa dá fungovať

Zdá sa, že koaličným partnerom už dochádza so samotným premiérom trpezlivosť. Včera po vzájomných rokovaniach zvolal Richard Sulík brífing pred médiami, kde oznámil, že „takto sa nedá ďalej fungovať“ a Igor Matovič poštval proti sebe všetkých. Čoraz hlasnejšie sa hovorí o výmene premiéra, Sulík dokonca potvrdil, že už má i jasnú predstavu, kto by ním mohol byť.

🔴 🎥 ⬇️ POZRITE SI… moje vyjadrenia k aktuálnym témam, ktoré hýbu slovenskou politikou:⏺ Príchod Sputnika V:…

Posted by Richard Sulik on Wednesday, March 3, 2021

Rišo, Veronika, plne si uvedomujem, že sme nakúpili Sputnik proti vašej vôli… Sputnikom sa zaočkujú len tí, ktorí chcú, a preto zneužívať dovoz vakcíny a moju prítomnosť na košickom letisku ako dôvod na pád vlády, je mimoriadne zvláštne,“ odkázal im vo včerajšom videu Matovič.

Občas sa zdá, že opoziční politici sú pri tejto vláde skoro zbytoční. Najhlasnejšie a najväčšie rany si totiž uštedrujú samotní koaliční partneri, a to sa len tak nevidí. Igor Matovič bol vždy v politike známy tým, že sa často a rád dostával s inými do konfliktu – vyjadrili sa o ňom takto už viacerí bývalí i súčasní politici.

Je to možno dobrá vlastnosť pre opozičného politika, no katastrofálna, pokiaľ si premiérom a máš s inými riadiť krajinu, najmä v dnešnej situácii. Vyzerá to potom tak, že najhlasnejším kritikom a teda opozičným politikom súčasnej vlády je jej samotný premiér.

Igor matovič
zdroj: TASR/Pavol Zachar

Aby toho nebolo málo, o našom premiérovi sa čoraz viac hovorí aj v zahraničí. Igor Matovič si vo vysielaní rádia Expres zavtipkoval, že Rusom sľúbil za dodávky Sputnika V Zakarpatskú Ukrajinu, čo nenechalo nášho východného suseda úplne chladným.

„Bohužiaľ, kým si miestna verejnosť na zvrátené vtipy Igora Matoviča určitým spôsobom zvykla a stala sa rezistentnou, zahraničie, s ktorým sme mali doposiaľ dobré vzťahy, na ne reaguje hlbokým pohoršením,“ písali sme v tomto článku.

Zdroje: archív Startitup, RTVS, Pravda, TASR/ Hospodárske noviny, Denník N

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech