Iba 22 minút pohybu „vylieči“ neduh, ktorý robíme každý jeden deň

  • Dlhodobé sedenie je stále väčším problémom v rozvinutých krajinách
  • Aj krátka fyzická aktivita ti môže pomôcť znížiť riziko predčasnej smrti
sedenie
Ilustračný obrázok, Unsplash/LinkedIn Sales Solutions
  • Dlhodobé sedenie je stále väčším problémom v rozvinutých krajinách
  • Aj krátka fyzická aktivita ti môže pomôcť znížiť riziko predčasnej smrti

V rozvinutých krajinách ľudia trávia priemerne 9 až 10 hodín denne v sede. Táto skutočnosť je veľmi znepokojujúca, pretože dlhodobé sedenie je spojené s rôznymi zdravotnými problémami, ako sú obezita, ochorenia srdca a niektoré druhy rakoviny, pričom tieto zdravotné problémy môžu prispieť k predčasnej smrti, píše The Conversation.

O čo ide

Nová štúdia uverejnená v British Journal of Sports Medicine však naznačuje, že pre ľudí nad 50 rokov môže už len 22 minút cvičenia denne znížiť zvýšené riziko predčasnej smrti spôsobené sedavým životným štýlom.

Tím výskumníkov spojil údaje z dvoch štúdií z Nórska, jednej zo Švédska a jednej zo Spojených štátov. Do štúdií bolo zahrnutých približne 12 000 ľudí vo veku 50 rokov a starších. Tí nosili zariadenia na sledovanie svojej aktivity a sedavej činnosti počas dňa.

Účastníkov sledovali po dobu najmenej dvoch rokov (medián bol 5,2 roka) v rokoch 2003 až 2020. Analýzy zohľadňovali niekoľko faktorov týkajúcich sa životného štýlu a zdravia, ako sú vzdelanie, konzumácia alkoholu, fajčenie a predchádzajúce ochorenia srdca, rakovina či cukrovka. 

22-minútové cvičenie

Počas sledovania zomrelo celkovo 805 účastníkov. Výskumníci zistili, že ľudia, ktorí sedeli viac ako 12 hodín denne, mali o 38 % vyššie riziko úmrtia v porovnaní s tými, ktorí sedeli o pár hodín kratšie.

Avšak toto zvýšené riziko úmrtia sa prejavilo iba u tých, ktorí denne vykonali menej ako 22 minút stredne intenzívnej až vysokej fyzickej aktivity. U tých, ktorí vykonali viac ako 22 minút cvičenia denne, sa riziko úmrtia nezvyšovalo významne. Riziko bolo celkovo podobné ako u tých, ktorí sedeli osem hodín denne.

Viac minút fyzickej aktivity denne bolo spoľahlivo spojených s nižším rizikom úmrtia, bez ohľadu na celkový čas strávený v sede. Napríklad vedci uviedli, že ďalších desať minút stredne intenzívnej až vysokej fyzickej aktivity denne môže znížiť riziko úmrtia až o 15 % pre ľudí, ktorí sedeli menej ako 10,5 hodiny denne.

Štúdia však má zopár nedostatkov, napríklad zahŕňala len účastníkov vo veku 50 rokov a viac, čo zároveň obmedzuje jej použitie pre mladšie generácie.

Okrem toho mohli kultúrne a životné rozdiely medzi krajinami ovplyvniť spôsob merania a analýzy údajov. Napriek týmto obmedzeniam sa výsledky štúdie zhodujú s rastúcim množstvom dôkazov, ktoré skúmajú vzťah medzi fyzickou aktivitou, sedavým životným štýlom a smrťou.

Aktívny životný štýl pomôže každému

Skúsenosti naznačujú, že aktívny životný štýl môže pomôcť kompenzovať zdravotné riziká spojené so sedavým správaním. Je povzbudivé, že aj krátke cvičenia môžu mať pozitívne účinky. Podľa výskumu teda nezáleží na tom, či si cvičil nepretržite 22 minút. Dôležitá je celková fyzická aktivita, ktorú vykonáš počas dňa. A to zahŕňa aj drobné aktivity, ako je chôdza po schodoch alebo iné každodenné činnosti.

Viacero štúdií, pri ktorých boli využité meracie zariadenia, ukazuje, že krátke obdobia vysokej intenzity pri bežných aktivitách, ako je chôdza po schodoch alebo domáce práce, napríklad kosenie trávy či umývanie okien, môžu znížiť riziko úmrtia a ochorenia srdca.

Sedenie zhoršuje zdravotný stav aj mladým

Dlhodobé sedenie alebo ležanie môže vážne ohroziť zdravie ľudí všetkých vekových skupín. Mladí ľudia majú tendenciu tráviť veľa času pred obrazovkami, čo vedie k zníženiu fyzickej aktivity. 

Dlhé obdobie sedenia negatívne ovplyvňuje svaly v nohách a zadku, čo môže viesť k zraneniam a ťažkostiam pri pohybe. Taktiež nesprávne držanie tela pri sedení môže spôsobiť problémy s chrbticou a zvýšiť riziko vzniku bolesti krku a ramien.

Utrpieť môže aj duševné zdravie – zvyšuje sa riziko vzniku úzkostí a depresií.

Existujú aj štúdie, ktoré naznačujú, že dlhodobé sedenie môže zvyšovať riziko vzniku určitých typov rakoviny.

Párminútová prestávka

Toto krátke video sa zaoberá vedeckými aspektmi sedenia, od odporúčaného počtu hodín strávených v sede až po rôzne nesprávne držania tela.

Taktiež ukazuje, ako sedenie ovplyvňuje našu chrbticu, pľúca, mozog a fyziológiu. Nakoniec video ponúka bezpečné preventívne metódy a techniky, ktoré by mal každý použiť, ak musí sedieť dlhšie obdobie.

Sedenie môže byť vítanou prestávkou v priebehu dňa, ale ak vezmeme do úvahy, že mnohí z nás trávia celý pracovný deň pri stole, môžeme sa zamýšľať nad tým, ako dlhodobé sedenie môže ovplyvniť naše telo a zdravie.

Zdroje: BMJ, BetterHealth, American Association of Cancer Research, The Conversation

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá