Ich smrť je memento arogancie a moci. Od vraždy mladého novinára a jeho snúbenice ubehlo 5 rokov

  • Ján Kuciak bol investigatívnym novinárom portálu Aktuality.sk
  • K výročiu sa vyjadrili aj viacerí politici
ján kuciak
Ilustračný obrázok, TASR/Pavol Zachar
  • Ján Kuciak bol investigatívnym novinárom portálu Aktuality.sk
  • K výročiu sa vyjadrili aj viacerí politici

Dnes si na Slovensku pripomíname smutné výročie vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Kuciaka a jeho snúbenicu zastrelili 21. februára 2018 v ich dome v obci Veľká Mača v okrese Galanta. Kuciak bol investigatívnym novinárom portálu Aktuality.sk a okrem iného sa zaoberal kauzami podnikateľa Mariana Kočnera. K výročiu sa vyjadrili aj viacerí politici. 

Vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej bola pre Slovensko bodom zlomu, ktorý sa nikdy nemal stať. Povedal to predseda strany Sloboda a Solidarita pri príležitosti 5. výročia úmrtia novinára a jeho snúbenice.

„Nemalo to zájsť tak ďaleko, že až smrťou dvoch mladých ľudí sa Slovensko dostalo zo zovretia smeráckych vlád. Považujem za svoju povinnosť zabrániť tomu, aby sme ešte niekedy dovolili korupcii spáchať taký ohavný skutok. Vražda novinára sa na Slovensku už nikdy nesmie zopakovať,“ uviedol Sulík.

Podľa strany SaS sa smrť Jána a Martiny stala symbolom arogancie moci, ktorá sa nezastavila pred ničím. Vražda s cieľom zastaviť pravdu bola čiernym dňom slovenskej histórie. Ako povedal podpredseda SaS Branislav Gröhling, ani päť rokov po tomto odpornom čine sa Slovensko nedokázalo spamätať, aj keď to postupne viedlo k odkrývaniu prepojení medzi vládou, oligarchami, podnikateľmi, vyšetrovateľmi či súdnou mocou.

„Pre systém ,našich ľudí’ a korupcie vyhasli dva mladé životy. Je zahanbujúce, že ich rodiny sa dodnes nedočkali spravodlivosti, keďže objednávatelia stále neboli potrestaní,“ podčiarkol Gröhling.

Poslanec Národnej rady SR za SaS Juraj Krúpa zároveň poukazuje na to, že aj dnes sme svedkami opakovaných útokov zo strany niektorých politikov a politických strán na novinárov. Spochybňujú ich prácu, urážajú ich a zastrašujú, čo je neprijateľné a neakceptovateľné, zdôraznil.

Dodal, že SaS považuje novinársku prácu za kľúčovú súčasť demokracie. „Novinárov musíme chrániť, aby sa pri šírení pravdy cítili bezpečne a slobodne. Zásah do novinárskej práce je koncom slobody a začiatkom cenzúry,“ uzavrel Krúpa.

Ľudia, ktorí hľadali pravdu

Pripomíname si vraždu dvoch mladých ľudí, Jána a Martiny, dvoch ľudí, ktorí hľadali pravdu. Prezidentka SR Zuzana Čaputová to dnes povedala pri pokladaní kytice kvetov k pamätníku zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. „Martinka v histórii, Ján v súčasnosti. A práve pre Janovu prácu boli zavraždení,“ uviedla v príhovore prezidentka.

Dnešok má byť podľa hlavy štátu aj pripomienkou toho, aký veľký význam má práca novinárov pre demokraciu. Zároveň je namieste klásť si otázku, či sme dosiahli to, po čom sme pred piatimi rokmi na námestiach volali. Či sme dosiahli slušné Slovensko a tie zmeny, o ktoré išlo.

Pokiaľ ide o vyšetrovanie závažnej kriminality, korupcie a zneužívania moci, Čaputová uviedla, že je to na dobrej ceste, pretože množstvo káuz sa vyšetruje a niektoré sú už aj uzatvorené.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa STARTITUP (@startitup_sk)

„Je to tak vďaka statočnosti mnohých vyšetrovateľov prokurátorov a sudcov. Pokiaľ ide o slušné Slovensko, tak myslím si, že slušnosť je asi to posledné, čo nám pri charakteristike slovenskej politiky napadne. Klamstvo sa chce legitimizovať ako alternatívny názor a u politikov často slová predbiehajú myšlienky, ale napriek tomu nesmieme na slušnosť nikdy rezignovať. A hlavne nesmieme zabudnúť na to, o čo sme na námestiach pred piatimi rokmi volali, keď sa budeme opätovne rozhodovať, napríklad vo voľbách,“ dodala na záver Čaputová.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá