IKEA venuje miliardu na záchranu planéty

  • Švédsky nábytkový koncern je nielen nesmierne populárny, ale aj ekologicky mysliaci. Vo svojej silnej pozícii presadzuje politiku eko prevádzkovania a posúva ju aj svojim zákazníkom. V budúcnosti plánuje zájsť ešte ďalej.
ikea-ikea-catalogue-cover__1364301231237-s4
  • Švédsky nábytkový koncern je nielen nesmierne populárny, ale aj ekologicky mysliaci. Vo svojej silnej pozícii presadzuje politiku eko prevádzkovania a posúva ju aj svojim zákazníkom. V budúcnosti plánuje zájsť ešte ďalej.

Jednu miliardu eur plánuje švédska IKEA postupne venovať na zavedenie ekologickejších prevádzok. V istom bode, by mali fungovať výložne na obnoviteľných zdrojoch energie. Medzi tie patria napríklad veterné turbíny a solárne panely, na ktorých inštaláciu plánuje IKEA minúť približne 600 miliónov eur. Strechy ich obchodných domov budú teda zrejme čoskoro pokryté ligotavými panelmi, poprípade bude ich okolie zdobené pár turbínami.

Na Slovensku zrejme uplatnia len panely, keďže veterným turbínám stále z rôznych dôvodov vytrvalo odolávame. Vrámci tejto sumy plánujú investovať aj do nových LED žiaroviek, ktoré majú postupne úplne nahradiť ich obyčajné a menej ekologické verzie. Rovnako plánuje investovať aj do mäkkých baliacich materiálov, ktoré sa v prírodne ľahko rozkladajú. Vyrábajú ich aj z húb.

Screen Shot 2016-03-07 at 23.37.54

foto: true activist

 

Zvyšok sumy, čiže 400 miliónov eur, zase poputuje na charitatívne a rozvojové účely, ktoré spravuje IKEA Foundation. Využijú sa v rozvojových oblastiach, kde budú využité na to, aby sa rozvoj uberal ekologickým smerom a predovšetkým zabraňoval výzvám akými sú záplavy a púštnatenie celých oblastí, či ničivé sucho. IKEA si rovnako uvedomuje svoj podiel na škodení nášmu prostrediu – väčšina ich produktov je predsa z dreva a práve kácanie lesových a pralesových oblastí predstavuje veľkú hrozbu pre klimatickú rovnováhu. Za každý vyrúbaný strom teda plánujú jeden nový zasadiť a mienia ich odoberať len od zdrojov, ktoré so životným prostredím narábajú (relatívne) šetrne.

 

Aj takto štýlovo môže vyzerať nábytok z recyklovaných materiálov

ikea-furniture-diy-ideas-recycled-wood-chest-of-drawers-living-room-hallway

foto: freshdesignpedia

 

Nielen ich prevádzky, ale aj ich produkty budú medzi domácnosti pomaly pretláčať ekologické produkty, akými sú napríklad LED žiarovky, alebo bavlnené a drevené produkty z recyklovaných materiálov. Ich snom je totiž nielen zmenu prevádzať, ale ju aj rozširovať za hranice svojich obchodov.

 

Na ekologickej vlne sa momentálne nesie mnoho známych podnikov aj tvárí, a to samozrejme z dobrých dôvodov. Šetrnejšie sa snažia fungovať automobilky (Tesla, Toyota), odevové spoločnosti, kaviarne, fastfoody (dokonca aj McDonald), banky, supermarkety, či aerolinky. Na záchranu planéty apeloval minulý žýdeň aj čerstvý držiteľ Oscara, Leo DiCaprio, ktorý klimatickú krízu vyhlasuje za najakútnejší problém tohto sveta. Z jeho pozície sa to asi hovorí relatívne ľahko, pre väčšinu bežných ľudí je však ekológia to posledné, na čo sú nútení myslieť. (No aj osveta vo forme víťazných rečí môže viac pomôcť ako uškodiť.) Snáď nepriaznivú realitu podobné kroky cenovo dostupných spoločností, akou je aj IKEA, postupne zmenia.

 

Leo svoje presvedčenia prezentoval už aj na pôde Spojených národov

Screen Shot 2016-03-07 at 23.42.11

fotoThe Guardian

Zdroj: inhabitat, businesspundit, cover foto: IKEA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech