Ind daroval 6,7 miliard eur na charitu, je to najvyššia čiastka v histórii krajiny

  • Azim Premji daroval na charitu už 16 miliárd eur
  • Charitatívna organizácia tak teraz vlastní 67 % bohatstva jeho firmy
TASR
  • Azim Premji daroval na charitu už 16 miliárd eur
  • Charitatívna organizácia tak teraz vlastní 67 % bohatstva jeho firmy

73-ročný Azim Premji, ktorý vlastní jednu z najúspešnejších IT firiem Wipro, pravidelne daruje veľké čiastky peňazí na charitu. Jeho posledný dar však prekonal všetky očakávania a trhol nový rekord v krajine. Ind daroval na dobročinné účely neuveriteľnú sumu 6,7 miliardy eur. Informoval o tom portál CNN.

Azim Premji Foundation, charitatívna organizácia patriaca firme Wirpo, tak teraz vlastní 67 % jej celkového majetku. Azim daroval dovedna už 16 miliárd eur a bol prvý Ind, ktorý sa podpísal pod kampaň s názvom The Giving Pledge. Tá podporuje bohatých ľudí k tomu, aby prispievali na charitatívne účely. Celkovo má v roku 2019 187 signifikátorov.

Azimova organizácia pomáha so vzdelávaním znevýhodnených detí a mladých a ponúka im finančnú podporu v podobe grantov. Prevádzkuje dokonca aj vlastnú univerzitu, kde pripravuje budúcich učiteľov, odborníkov v edukácii a v iných odvetviach spojených s osobným rozvojom.

zdroj: TASR

Majiteľ má s univerzitou veľké plány a tvrdí, že sa v budúcnosti bude rozrastať. Na univerzite momentálne pôsobí okolo 1600 ľudí a plánuje prijať aspoň 5-tisíc študentov a 400 nových členov fakulty.

„Viditeľne bohatí a novozbohatlíci v Indii očividne nie sú tak štedrí, ako povedzme bohatí v Amerike. Ale aj India má významnú kultúru filantropie, ktorá nie je nápadná,“ vyjadril sa pre Dailymail.

Wipro založil v roku 1945 Azimov otec a pôvodne išlo o manufaktúru na rastlinný olej. Ku transformácii na technologickú spoločnosť došlo v 80. rokoch minulého storočia. Odvtedy sa Azim Premji stal druhým najbohatším Indom a podľa Bloomberg Billionaires Index vlastní majetok v hodnote 16 miliárd eur.

Zdroj: Dailymail.com, CNN

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech