India začala na vlaky montovať solárne panely s cieľom znížiť spotrebu nafty

  • Druhá najľudnatejšia krajina na svete sa púšťa do boja proti znečisteniu.
  • Druhá najľudnatejšia krajina na svete sa púšťa do boja proti znečisteniu.

Nová skupina vlakov s vozňami vybavenými solárnymi panelmi minulý týždeň vyrazila na svoju prvú cestu z vlakovej stanice Safdarjung v Dillí, ako súčasť nádeje krajiny, ktorá v poslednej dobe intenzívne bojuje proti znečisteniu a prikláňa sa na stranu zelenej energie. Nové dieselovo-elektrické jednotky sú vybavené 16-timi solárnymi panelmi na streche, ktoré slúžia na napájanie všetkých elektrických zariadení vlaku, ako sú napríklad svietidlá, ventilátory, elektronické tabule, atď.

Prebytočná energia generovaná počas najslnečnejších hodín bude uložená v batériovom systéme pre neskoršie použitie. Zatiaľ čo lokomotíva vlaku je stále poháňaná naftou, využitie slnečnej energie by mohlo každoročne ušetriť až 21 000 litrov nafty.

foto:pexels.com

Strešný systém bude generovať približne 7 200 kilowattov energie ročne. Výsledkom nainštalovania solárnych panelov by malo byť zníženie emisií uhlíka o 9 ton na jeden vozeň ročne. Akoby to nestačilo, železničnej spoločnosti ušetrí nemalý majetok.

„Nie je ľahké nasadiť solárne panely na strechu železničných vozňov, ktoré jazdia rýchlosťou 80 kilometrov za hodinu,“ uviedol pre Business Standard Sundeep Gupta, viceprezident a výkonný riaditeľ spoločnosti Jakson Engineers. “Realizácia tohto projektu pre indické železnice bola skutočným testom našich inžinierskych zdatností.“

foto: B V Ashok via Foter.com / CC BY

Projekt v súčasnosti zahŕňa len šesť vlakov na krátke skúšobné obdobie, ale jeho cieľom je nakoniec nainštalovať solárne panely a batérie na 250 vlakov v oblasti okolo Kalkaty. Železnice v Indii každodenne prepravia približne 23 miliónov ľudí. S viac ako 66 687 kilometrami tratí je indická železničná sieť najväčšia v Ázii a štvrtá najväčšia na svete.

Indická šialene zaneprázdnená železničná sieť je však len malou časťou zelenej revolúcie krajiny. Pri pohľade na ekologické a ekonomické prínosy obnoviteľnej čistej energie sa India zúfalo snaží prekonať svoj rekord ako jeden z najzávažnejších znečisťovateľov na svete. Len nedávno zatvorila 37 baní najväčšej uhoľnej spoločnosti a solárne panely na vlakoch sú ďalším krokom k menšiemu znečisteniu.

 

zdroj: iflscience.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech