Inovácie na Slovensku nekončia za Bratislavou. V Košiciach a Žiline rastú slovenské Silicon Valleys

  • Na prvý pohľad sa možno zdá, že mimo hlavného mesta sa toho tak veľa nedeje. No opak je pravdou.
collage
  • Na prvý pohľad sa možno zdá, že mimo hlavného mesta sa toho tak veľa nedeje. No opak je pravdou.

Pripomínať, že Slovensko nekončí za Bratislavou je už takmer klišé. No pokiaľ ide o IT sektor, veľa ľudí prekvapí, že jeho najhorúcejším centrom na Slovensku sú práve Košice.

Pred pár mesiacmi dosiahla východoslovenská metropola magickú hranicu 10 000 zamestnancov v IT sektore. To je asi 7,6% z celkovej zamestnanosti v kraji.

„Za posledných 10 rokov vzniklo v Košickom kraji vyše 9 000 nových pracovných miest v sektore IT, čo je priamy dôkaz, že toto odvetvie je na východnom Slovensku kľúčové,“ hovorí predseda Správnej rady združenia Košice IT Valley Ivan Hruška.

itvalley

foto: kosickespravy.sk

Združenie Košice IT Valley má na tomto náraste záujmu o IT nepochybne veľkú zásluhu. Už desať rokov pracuje na vzdelávaní a príprave kvalitných odborníkov, ktorí sú schopní pracovať na medzinárodných projektoch.

„Po takmer desiatich rokoch od vzniku Košice IT Valley je naďalej jednou z našich priorít vzdelávanie a motivácia k vzdelávaniu v tejto oblasti. Pri súčasnej enormne nízkej produkcii absolventov škôl so zameraním na informačné technológie na Slovensku je téma vzdelávania v odbornej oblasti dôležitejšia ako kedykoľvek v minulosti,” hovorí predseda Správnej rady Košice IT Valley Ivan Hruška.

V kombinácii s kvalitným IT odborom na košickej Technickej Univerzite nie je prekvapením, že firmy do Košíc lákajú najmä kvalitní ľudia. A nie je to o tom, že by boli najlacnejší v regióne. Mnohé firmy Košice uprednostnili pred alternatívami vo východnej Európe aj napriek relatívne vyšším platovým požiadavkám.

Pracovné pozície v IT podľa oblastí Priemerná hrubá mesačná mzda (EUR)
Správa a administrácia IT riešení 1609
Návrh a vývoj IT riešení 1877
Riadenie IT a konzulting 2273
IT-umožnené podnikové služby (shared services centre) 1868
IT v súkromnom sektore 1475
IT vo verejnom sektore (školy, nemocnice, štátna správa) 1475

zdroj: Košice IT Valley

„V odbornej verejnosti sa o Košiciach začína hovoriť ako o európskom Silicon Valley. Pre Košice je to pozitívna správa predovšetkým z pohľadu nárastu zamestnanosti a využitia vzdelanostného potenciálu v našom meste. Košice majú vďaka rozvinutému a kvalitnému strednému a vysokému školstvu dostatok tvorivých, pracovitých a perspektívnych mladých ľudí, ktorí majú čo ponúknuť renomovaným nadnárodným spoločnostiam v sektore informačných a komunikačných technológií. Tie nám významným spôsobom pomáhajú napĺňať dlhodobú stratégiu rozvoja mesta – Košice majú ambíciu stať sa mestom na celý život, v ktorom mladí ľudia nájdu dostatok pracovných príležitostí, kvalitnú infraštruktúru a pestré možnosti spoločenského, kultúrneho a športového vyžitia,” hovorí primátor Košíc Richard Raši.

V poslednom čase sa popri Košiciach do technologického a startupového sveta zaradila aj Žilina. Podobne ako v Košiciach, aj v tomto meste nájdeš kvalitnú univerzitu s IT zameraním. Kvalita jej absolventov do nej okrem iného pritiahla najväčšieho českého e-shop developera ShopSys.

bankazilina

foto: sobotyvbanke.sk

Okrem klasických rozbehnutých biznisov sa tu tvorí aj startupové podhubie, najmä vďaka coworkingom VTP Žilina a Banka, za ktorými stojí zakladateľ Azet.sk Milan Dubec.

„Hlavným cieľom je vytvoriť v Žiline miesto, kde nájdu inšpiráciu, nové vedomosti a motiváciu mladí ľudia a začínajúci podnikatelia. Miesto na obchodné stretnutia a vzdelávacie podujatia. Miesto, kde sa vytvorí komunita kreatívnych, ambicióznych a šikovných ľudí. Uvedomujeme si dôležitosť vzdelávania, mentoringu a networkingu na jednotlivých úrovniach podnikania. Preto chceme, aby sa Banka Žilina stala miestom, kde sa budú podnikatelia radi stretávať a pracovať na projektoch,“ uviedol riaditeľ Vedecko-technologického parku (VTP) Žilina Juraj Kavecký.

Je prirodzené, že startupy a IT sektor sa v malej krajine ako Slovensko sústreďujú najmä v hlavnom meste. No Košice a Žilina majú určite potenciál v týchto odvetviach rásť a neustále potvrdzovať, že to Slovensko naozaj nekončí za Bratislavou.

zdroj: kosiceitvalley.sk, zajtras.sk, zdroj titulnej fotografie: regionmalafatra.sk / englishmaninslovakia.co.uk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech