Inovačné centrum Nupharo hľadá svojich prvých nájomcov

  • Technicko-inovačné centrum Nupharo sa zameriava na smart energie a jednosmerný prúd. Dáva si za cieľ vytvoriť nádnárodnú komunitu investorov a zástupcov vedy a priemyslu, ktorých by spájal práve jednosmerný prúd a jeho využitie. Vy môžete byť pri tom.
image_1401227997.png
  • Technicko-inovačné centrum Nupharo sa zameriava na smart energie a jednosmerný prúd. Dáva si za cieľ vytvoriť nádnárodnú komunitu investorov a zástupcov vedy a priemyslu, ktorých by spájal práve jednosmerný prúd a jeho využitie. Vy môžete byť pri tom.

 

Projekt Nupharo vychádza z toho, že energia je základom všetkého. Nupharo park je koncipovaný ako maximálne sebestačná a udržateľná stavba s vlastným ostrovným systémom pre spracovanie vody, ktorý sa vďaka vlastnej čističke vody rozdelí na 3 okruhy – pitnú, šedú a dažďovú vodu. Okrem toho bude v areáli nainštalovaných 85 tepelných čerpadiel pre vykurovanie a chladenie priestorov. Využívať sa bude tiež systém rekuperácie a zdieľania odpadového tepla. Všetky budovy majú spravenú prípravu na inštaláciu fotovoltaických panelov a ich jednosmerné pripojenie. Areál disponuje stanicou pre nonstop meranie emisií. Vďaka tomu stavba ašpiruje na certifikáciu stavieb LEED.

 

 

 

Vo svojej prvej fáze ponúka na prenájom komerčné priestory o rozlohe 16 000 m2. Priestory budú určené primárne pre ľahkú výrobu, sklady, kancelárie a ďalšie služby – napríklad školiace a konferenčné miestnosti či showroom. Priestory na prenájom môžu byť upravené klientovi presne na mieru. Okrem týchto priestorov, služieb a technologického zázemia ponúka centrum aj služby v oblasti financovania, poradenstva a marketingu. Zázemie kampusu tvorí bizniscentrum s ubytovaním, reštauráciou a kaviarňou, škôlka a fitness centrum. Náklady na projekt presiahnu pol miliardy českých korún a približne 300 miliónov dotuje EU.

 

Podpora aj pre startupy

Spoločnosť má za cieľ vytvoriť nádnárodnú komunitu investorov a zástupcov vedy a priemyslu, ktorých by spájal jednosmerný prúd a jeho využitie. Veľkú rolu by pri tom malo zohrať aj umiestnenie centra pri diaľnici D8 v polovici cesty medzi Berlínom a Prahou.

„Cieľom bolo vytvoriť hub, kde sa firmy stýkajú a vymýšľajú novinky na tému smart energií, jednosmerného prúdu, e-mobility, Internet of Things a neskôr umožnia ich komercionalizáciu,” hovorí členka správnej rady centra Jana Ryšlinková.

 

  

Dokončenie projektu sa plánuje na rok 2015, no už tento rok je možné rezervovať si prenájom niektorých plôch. Zatiaľ je obsadená necelá polovica. Priestory na prenájom budú k dispozícii nielen už zabehnutým spoločnostiam, ale aj ambicióznym projektom. Podľa zakladateľov by malo dôjsť k premiešaniu veľkých podnikov s malými a strednými firmami. K nim by sa mali pridať tiež startupy.

Pre inkubátory by mala byť k dispozícii dokonca celá jedna hala. Nupharo má tiež vlastný startupový program. Prvé kolo náborového programu už prebehlo, druhé kolo by sa malo uskutočniť na jeseň tohto roku. Vybrané firmy budú mať zhruba pol roka na preukázanie svojho biznis plánu a financií na prevádzku. Z nich bude vybraných sedem až desať, ktoré sa už do parku presťahujú.

 

 

Výrobné haly budú slúžiť na skúšobnú prevádzku a výrobu malých sérii pre firmy, ktoré hľadajú možnosti, ako preveriť svoje nápady v priemyselnej výrobe. V priebehu približne troch rokov si môžu overiť výrobu a nájsť najvhodnejšie trhy. V rámci centra im samozrejme zostane poradenstvo, či pomoc so získaním investorov.

Už teraz Nupharo pracuje na svojej budúcnosti. Organizuje workshopy a networkingové stretnutia, pripravuje projekty v spolupráci s univerzitami, založilo nadačný fond na podporu regiónu Libouchec a vytvára stratégiu na podporu kreativity a inovácií v Ústeckom regióne.

 

Zdroj: theartofcareersurvival.com, nupharo.com, ihned.cz

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá