Inventoroid: Malý startup s veľkými ambíciami

  • Michal Kurimský: Na začiatku bola jedna myšlienka a 1 človek. Na konci sú 5 odborníci, ktorí pretavili nápad do reálnej podoby a samozrejme jedna šikovná aplikácia.
image_1405502553.png
  • Michal Kurimský: Na začiatku bola jedna myšlienka a 1 človek. Na konci sú 5 odborníci, ktorí pretavili nápad do reálnej podoby a samozrejme jedna šikovná aplikácia.

Čo si pod názvom Inventoroid máme predstaviť?

Predstavte si situáciu kedy lekárne, predajne s oblečením, elektrotechnikou, alebo iné maloobchodné predajne vykonávajú inventúru produktov min. 1-2x ročne.

V tom lepšom prípade si požičiavajú čítačky čiarových kódov, ale nájdu sa aj také predajne, ktoré to stále praktizujú pomocou vytlačeného zoznamu a na ňom odškrtávajú a prepočítavajú položky. Tento spôsob je časovo náročný a relatívne drahý, pretože predajne musia byť zatvorené.

 Inventoroid je moderná služba pre maloobchodné predajne na vykonávanie čiastkových / náhodných alebo koncoročných inventúr. Všetko sa deje pomocou smartfónu.  Stačí stiahnuť aplikáciu do svojho smartfónu, oskenovať akýkoľvek druh čiarového kódu, odoslať dáta cez wifi alebo 3G sieť a manažér na predajni má prehľadný report s informáciami o rozdieloch v reálnom čase.

 

Považuješ Inventoroid za viac evolučný, alebo revolučný produkt?

Evolučný. Zákon o účtovníctve upravuje samotnú inventarizáciu. To nie je nič nové. My prichádzame s nápadom, ako robiť túto činnosť lacnejšie, rýchlejšie a jednoduchšie + doplnenú o štatistiku. Myslím si, že rozširujúce sa trhy a rýchly technologický vývoj si priam žiadajú šikovnú a intuitívnu pomôcku, ktorá ušetrí čas a peniaze, ktoré sa budú hodiť niekam inam.

 

Pochváľ sa nám svojimi zákazníkmi, ktorí si túto aplikáciu nevedia vynachváliť.

Momentálne službu Inventoroid využíva pani majiteľka značkovej predajne FRENCH CONNECTION v obchodnom dome Arkády-Pankrác v Prahe. Zároveň rokujeme s ďalšími potenciálnymi zákazníkmi, ale nakoľko komunikácia s nimi ešte prebieha, nerád by som ich konkrétne menoval. Môžem prezradiť, že lovím vo vodách módy, farmácie, kníhkupectiev….

 

Je Inventoroid one man show, alebo robí na tom viacero ľudí?

Na začiatku bola jedna myšlienka a 1 človek. Na konci sú 5 odborníci, ktorí pretavili nápad do reálnej podoby a samozrejme jedna šikovná aplikácia.

 

Predstav nám svoj tím.

Tomáš Herceg – Chief Software Architect, web application developer

Libor Zajíček – Web application developer

Adam Lysák – Mobile application developer  Windows Phone, iOS a Android

Michal Červenka – Web application developer

Michal Kurimský – zakladateľ; tmel členov teamu :), vedúci projektu

 

Prinášaš im okrem radikálneho zníženia nákladov na inventarizáciu aj niečo viac?

Rád spomeniem ďalšie podstatné výhody: rýchlosť a presnosť inventúry, jednoduchosť skenovania, prehľadné reporty a štatistiky o efektivite práce. Žiadne starosti o hardware alebo prepravu zariadení medzi pobočkami.V mnohých prípadoch sa stáva, že požičaných čítačiek je málo, tu tento problém odpadá.

 

Keď sme sa naposledy videli, bolo to v JIC (jihomoravské inovační centrum). Stále tam pôsobíš a developuješ svoj produkt, alebo si už vo vlastných priestoroch so sexi sekretárkou :)?

V JIC moje pôsobenie v rámci programu StarCube skončilo ale, to neznamená, že som v úsilí zrealizovať svoje projekty poľavil. Práve naopak. JIC mi len rozšírilo obzory. Spoznal som rovnako zanietených ľudí a zväčšil sieť kontaktov. Sexi „sekretárku“ mám už od úplných začiatkov. Oporou, prispievateľkou nápadov a najväčšou kritičkou je mi moja priateľka, ktorá kvôli mojej práci často nedobrovoľne ponocuje.

 

Čo tvoj súkromný život, máš vôbec čas na vzťah?

Asi pred 2 týždňami som zoštátnicoval a ukončil veľký „zabijak“ času v mojom živote.

Keď sa obzriem cca 2 roky dozadu, chodil som do klasického zamestnania, víkendy som trávil v škole a po nociach som pracoval na svojich projektoch. Je pravda, že na súkromný život mi veľa času neostalo, na dovolenke som už 2 roky nebol. Som rád, že to so mnou priateľka vydržala. Budem sa snažiť jej to vynahradiť. Ani rodina na Slovensku si ma veľmi neužila – aj to budem musieť napraviť. Všetko to stojí a padá na nastavení povinností a priorít.

 

 

Ako hodnotíš JIC, ktorý ti pomohol dostať produkt, tam kde sa momentálne nachádza.

 JIC, ktorého súčasťou je program StarCube mi dopomohol vypilovať môj prvý projekt SendDoc, ktorý sa týka „jednoduchého vytvárania a zdieľania vystavených a prijatých faktúr s účtovníkom“. To, že som vytvoril službu Inventoroid ešte počas môjho pôsobenia v StarCube bola čistá zhoda okolností. Ako som už spomenul, StarCube je miesto plné inšpiratívnych ľudí, ktorí mi dokázali v mnohých oblastiach poradiť

a posunúť ma o krok ďalej. Oslovili ma aj nápadité konkurenčné projekty. Po celý čas posobenia v JIC sme dostávali úlohy, ktoré sme sa snažili zapracovať do našich projektov. Veľký doraz sa kládol na dokonalý nácvik odprezentovania projektu. Stretli sa tam tímy zo Slovenska, Česka a Indie.

 

Čo ťa v živote inšpiruje, motivuje?

 Chuť do práce mi dáva ten „pocit slobody“, že som pánom svojho času. Ak tento čas zmysluplne využijem, a popritom ešte niekomu dokážem pomôcť, som spokojný. Často krát ma inšpirujú životné príbehy úspešných ľudí, rád sledujem ich recepty na úspech. V mojom okolí sú mi inšpiráciou priatelia, ktorí majú podobné radosti a starosti, ako mám ja.

 

 Čo sa týka propagácie, fungoval si najprv iba na facebook reklame a „word-of-mouth“?

Facebook stránku som ešte nevytvoril a reklame sa venujem určite menej ako samotnému predaju. Veď predsa každý jeden projekt zomiera na cash-flow a nie na nedostatok like-ov na facebooku :)

 

Aké sú ďalšie plány? Časom exit?

Tento projekt sme vytvorili s cieľom predať ho. Náš plán je vcelku jednoduchý: do 3 rokov vytvoriť globálnu službu, ktorú predáme jednému z veľkých hráčov v tomto odvetví.

 

Nejaké iné zaujímavé side projekty, ktoré by si mohol predstaviť?

Nosím ešte jeden v hlave, ale kvôli časovému nedostatku som sa k nemu zatiaľ nedostal. Nakoľko som ho ešte finančne neanalyzoval, neviem či by bol z ekonomického pohľadu schopný prežiť. Môžem Vám však prezradiť, že by sa týkal dopravy.

 

Na záver si neodpustím moju obľúbenú otázku :). Čo pre teba znamená portál Startitup?
StartItUp = start-up, ktorý na slovenskom webe chýbal! Pre mňa je to miesto plné zaujímavých noviniek zo sveta začínajúcich firiem /je dobré poznať konkurenciu J/ a technológií. Rád sa nechám inšpirovať a chcem byť v obraze. Chalani, verím že Vás nekúpia „Topky“ a nestanete sa zrazu finish-down bulvárom. Prajem Vám ešte raz všetko dobré, veľa spokojných čitateľov!

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech