Je intuícia najvyššia forma inteligencie?

  • Niektoré situácie v živote nevieme logicky vysvetliť, vtedy sa spoliehame na intuíciu
  • Odkiaľ ale naše intuitívne konanie vychádza?
  • Nemecký psychológ Gerd Gigerenzer označil vo svojom výskume intuitívne rozhodovanie ako najvyššiu formu inteligencie
pexels-photo-212286
  • Niektoré situácie v živote nevieme logicky vysvetliť, vtedy sa spoliehame na intuíciu
  • Odkiaľ ale naše intuitívne konanie vychádza?
  • Nemecký psychológ Gerd Gigerenzer označil vo svojom výskume intuitívne rozhodovanie ako najvyššiu formu inteligencie

Odhodil si už niekedy logické konanie bokom a spoľahol sa len na svoj inštinkt? Ukázalo sa tvoje rozhodnutie ako správne? Ak prikyvuješ, zrejme si si už niekedy položil otázku, ako si mohol vedieť správne riešenie. Čo rozhodlo za teba? Je intuícia niečo ako šiesty zmysel alebo úzko súvisí s ľudskou inteligenciou?

Čo znamená konať intuitívne?

Prepojením medzi intuíciou a inteligenciou sa bližšie zaoberá riaditeľ Max Planck Institute for Human Development Gerd Gigerenzer. Na základe svojich výskumov tvrdí, že konať intuitívne neznamená vždy na 100% poznať správnu odpoveď, ale skôr byť si vedomí toho, čo je v danom okamihu správne. V súvislosti s danou tematikou vydal knihu Gut Feelings: Intelligence of the Unconscious. Aj on sám niekedy koná intuitívne, niekedy racionálne.

Kedy používame logiku a kedy intuíciu?

Pri svojej vedeckej činnosti sa často stretáva s javmi, ktoré nie je vždy možné racionálne vysvetliť: „Nie vždy môžem vysvetliť, prečo si myslím, že určitá cesta je tá správna, ale musím dôverovať svojmu inštinktu a nasledovať ho.“ Inštinkty využíva najmä v súkromnom živote: „Keď som stretol svoju manželku po prvýkrát, nevykonával som žiadny výpočet. Nespravila to ani ona.“ Dodáva, že v živote samozrejme existujú aj situácie, ktoré vieme logicky vysvetliť, vtedy používa svoje vedecké vzdelanie a intuícia ide bokom.

Aké je teda prepojenie medzi intuíciou a inteligenciou?

Podľa Girgenzera spolu úzko súvisia a najefektívnejšími sa stávajú, ak tieto dve schopnosti prepojíme. Ak sa spoliehame, že intuícia za nás problém vyrieši, veľmi veľa toho nespravíme. Ak sa do výskumu nejakého problému hlboko ponoríme a preskúmame všetky možnosti, prepájame intuíciu s inteligenciu, a práve vtedy môžeme prísť na naozaj originálne riešenie.

Podľa jeho slov, v niektorých prípadoch by intuícia mohla zastupovať tzv. kolektívnu inteligenciu. Napríklad webové stránky sú dnes navrhnuté tak, aby mohli byť ovládané každým. To znamená, že väčšina ľudí inštinktívne vie, ako sa na nich pohybovať. Tento prístup sa vyvinul po mnohých rokoch tzv. online chaosu. Až postupom času sme zistili, ktoré informácie na stránkach sú pre návštevníka dôležité, a ktoré prebytočné

 

Intuíciu teda Gigerenzer chápe ako kombináciu vyššej formy inteligencie, dostatočných znalostí a dobrej orientácie v príslušnom odbore. Súvisí s našimi vnútornými inštinktmi, no primárne vychádza z poznania človeka.

To, že Girgenzerova teória neprichádza z čista-jasna, ale má pevné základy už v minulosti dokazuje aj tvrdenie A. Einsteina: „Základné zákony nie je možné objaviť logickou cestou. Existuje len intuícia, ktorej pomáha cit pre chápanie zákonitostí, ktoré sa za určitým javom skrývajú… Intuitívne myslenie je posvätným darom a racionálne zmýšľanie je verným služobníkom.“ Takže predtým ako sa nabudúce rozhodneš konať racionálne, skús pre zmenu dôverovať svojej intuícii.

Zdroj: forbes.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá