Je to oficiálne. Vláda dnes schválila zákaz predaja niektorých plastových výrobkov na Slovensku

  • Zo slovenského trhu zmiznú niektoré jednorazové plastové výrobky
  • Odpad, ktorý sa vyzbieral na recykláciu, zas bude zakázané spaľovať
  • Vyplýva to z novely zákona o odpadoch z dielne Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR, ktorú v stredu (21.8.2019) schválila vláda
Pexels.com/archív Startitup
  • Zo slovenského trhu zmiznú niektoré jednorazové plastové výrobky
  • Odpad, ktorý sa vyzbieral na recykláciu, zas bude zakázané spaľovať
  • Vyplýva to z novely zákona o odpadoch z dielne Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR, ktorú v stredu (21.8.2019) schválila vláda

Uvádzať na trh plastové taniere, príbory, miešadlá na nápoje, slamky, paličky z balónov, vatové tyčinky do uší, nádoby na potraviny vyrobené z expandovaného polystyrénu, nápojové obaly a poháre z expandovaného polystyrénu by malo byť zakázané od roku 2021, informovalo o tom MŽP. Zákaz sa vzťahuje aj na oxodegradovateľné plasty, pretože tento druh plastu nie je biologicky rozložiteľný a rozkladá sa na mikroplasty, ktoré znečisťujú životné prostredie.

zdroj: Unsplash

„Na Slovensko sa ročne dovezie 14-tisíc ton neobalových plastových výrobkov, pričom významnú časť z tohto objemu predstavujú práve plastové slamky, taniere, príbory a ďalšie produkty. Tieto jednorazové plasty sa vo veľkej väčšine na Slovensko dovážajú a u nás končia ako odpad,“ uviedol podpredseda vlády a minister životného prostredia László Sólymos.

Zmeny čakajú aj obce, ktoré si uplatňujú výnimku a neumožňujú svojim obyvateľom separovať bioodpad. Od roku 2023 by výnimky nemali byť možné. „Skládkovanie nespracovaného biologicky rozložiteľného odpadu má výrazne negatívny environmentálny vplyv z hľadiska emisií skleníkových plynov a znečisťovania povrchových vôd, podzemných vôd, pôdy a ovzdušia,“ vysvetľuje rezort.

zdroj: pixabay

Zlepšiť sa má aj evidencia odpadu. Po novom budú musieť byť smetiarske autá vybavené vážiacim systémom a hmotnosť odpadu nahlasovať, podrobnejšie správy budú na ministerstvo posielať aj organizácie zodpovednosti výrobcov (OZV).

Novela sa venuje aj ďalším oblastiam odpadovej politiky na Slovensku. Okrem iného bude zvýhodňovať výrobcov ľahšie recyklovateľných výrobkov. V praxi to znamená, že výrobca, ktorého výrobok alebo obal je ľahšie recyklovateľný bude niesť nižšie náklady ako výrobca, ktorého výrobok je ťažko recyklovateľný. Toto opatrenie bude nepriamo motivovať výrobcov, aby hľadali alternatívy a napr. v prípadoch, kde to nie je potrebné, upustili od zložených – kompozitných obalov, alebo nepoužívali viacero druhov obalov na jeden výrobok a podobne.

Nejde o prvý krok, ktorým ministerstvo životného prostredia bojuje proti plastovému odpadu, keďže za posledné tri roky dosiahlo hneď niekoľko úspechov. Okrem spoplatnenia ľahkých plastových tašiek, zelený rezort ako prvý v strednej Európe chce zaviesť zálohovanie PET fliaš a plechoviek, pričom zákon už prešiel prvým čítaním v Národnej rade SR.

„Boj proti plastom či už prostredníctvom zálohovania nápojových obalov alebo zákazom zbytočných plastov je dnes veľkou úlohou pre všetky civilizované krajiny. A som rád, že Slovensko v tejto oblasti nezaostáva. Naopak, stáva sa lídrom vo svojom regióne,“ ukončil minister Sólymos.

zdroj: MŽP, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá