Je tvoja ranná káva energy booster alebo iba placebo? Nová štúdia má prekvapivú odpoveď

  • Portugalskí vedci vydali štúdiu, v ktorej sa zamerali na výskum kávičkárov
  • Na experimente sa podieľalo 83 ľudí, ktorí vypili aspoň jednu kávu denne
káva, žena
Najnovšia štúdia portugalských vedcov sa zamerala na vplyv kávy, respektíve kofeínu na náš mozog, freepik
  • Portugalskí vedci vydali štúdiu, v ktorej sa zamerali na výskum kávičkárov
  • Na experimente sa podieľalo 83 ľudí, ktorí vypili aspoň jednu kávu denne

Pre mnohých z nás je ráno bez šálky kávy jednoducho nepredstaviteľné. Ako píše portál Scitechdaily, o káve sa veľmi často hovorí, že sa po nej človek cíti ostražitejšie a čulejšie, a preto ju ľudia pijú, aby sa prebudili a zlepšili svoju efektivitu a produktivitu.

Medical News Today podotýka, že napríklad v Spojených štátoch amerických až 75 percent ľudí starších ako dvadsať rokov pije kávu, pričom takmer polovica (49 %) si tento populárny horúci nápoj dopriava každý deň.

Káva obsahuje rôzne zlúčeniny, ktoré ovplyvňujú mozog rôznymi spôsobmi. Najznámejšou z nich je kofeín, o ktorom je známe, že aktivuje dopamínové dráhy, zvyšujúce pamäť. Zatiaľ čo sa však veľa vie o neurochemických účinkoch kávy na mozog, menej sa vie o jej psychologických účinkoch.

Niektoré výskumy napríklad ukazujú, že zatiaľ čo káva môže ovplyvniť kognitívny výkon u tých, ktorí nie sú na jej konzumáciu zvyknutí, u tých, ktorí patria medzi jej pravidelných spotrebiteľov, má menší vplyv, keďže majú vyvinutú toleranciu.

Portugalskí vedci v týchto dňoch vydali novú štúdiu, v ktorej sa zamerali na výskum kávičkárov. Ich cieľom bolo pochopiť, či tento účinok bdelosti závisí od vlastností kofeínu alebo či ide o zážitok z pitia kávy, jej chuť, vôňu.

Vzorka 83 ľudí s minimálne jednou kávou denne

„Ak počúvate týchto jednotlivcov, zvyčajne hovoria, že si ráno musia dať kávu, aby sa pripravili. Chceli sme porozumieť mozgovým mechanizmom a vzorcom funkčnej konektivity, ktoré by odôvodňovali toto tvrdenie,“ cituje vyhlásenia Nuna Sousu, jedného z autora štúdie a profesora medicíny na University of Minho School of Medicine, portál NBC News.

Celkovo výskumníci na štúdiu vybrali 83 ľudí, ktorí denne vypili minimálne jednu šálku kávy a následne podstúpili vyšetrenia magnetickou rezonanciou (MRI), aby vedci mohli pozorovať mozgovú aktivitu účastníkov. Z tohto celkového počtu bolo 47 ľudí skenovaných pred vypitím rannej šálky kávy a potom znova 30 minút po vypití tejto šálky.

Zvyšných 36 participantov dostalo iba kofeín zriedený v horúcej vode bez kávy a podstúpili rovnaké typy vyšetrení MRI pred a po konzumácii nápoja.

Výsledky štúdie Coffee consumption decreases the connectivity of the posterior Default Mode Network (DMN) at rest boli publikované minulý týždeň vo vedeckom časopise Frontiers in Behavioral Neuroscience. Podľa nich určité zmeny v mozgovej aktivite je naozaj možné pripísať iba káve, zatiaľ čo iné aj kofeínu. 

Kofeín nemusí byť taký účinný

Skenovanie odhalilo, že obe skupiny, teda tí, ktorí konzumovali kofeín, a tí, ktorí pili kávu, mali následne zníženú aktivitu v časti mozgu, ktorá dáva ľudí do pokojového stavu. To naznačovalo, že ľudia boli po konzumácii ktoréhokoľvek nápoja viac pripravení začať svoj deň.

Dekády výskumu už ukázali, že kofeín, psychostimulant, môže ľuďom pomôcť cítiť sa vzrušenejšie a čulejšie.

Skenovanie magnetickou rezonanciou však ukázalo, že pitie kávy zvýšilo aktivitu v častiach mozgu, ktoré sa podieľajú na krátkodobej pamäti, pozornosti a sústredení, zatiaľ čo príjem kofeínu samotného takýto účinok nemal.

Na základe toho vedci prišli s možnosťou, že pohľad, vôňa alebo chuť kávy môžu pomôcť ľuďom cítiť sa bdelými, bez ohľadu na obsah kofeínu.

„Potešenie, ktoré sa dostane jednotlivcovi, ktorý má rád ráno kávu, je v skutočnosti súčasťou takmer rituálu, ktorý je skutočne dôležitý aj pre toho, aby mal pocit, že je pripravený na deň,“ dodal Sousa. Tiež povedal, že ľudia, ktorí kávu nepijú pravidelne, nemusia zaznamenať rovnaký účinok. 

Pre NBC News Mark Mattson, asistent profesora neurovedy na The Johns Hopkins University School of Medicine, povedal, že zistenia nie sú prekvapujúce, pretože ľudia si časom vytvárajú asociácie s konkrétnymi zmyslovými zážitkami, ktoré zase môžu ovplyvniť ich budúce reakcie.

„Dáva to zmysel, však? Káva má chuť a vôňu, takže keď pijete kávu, aktivujete oblasti mozgu, ktoré sa podieľajú na vnímaní chuti kávy, vnímaní vône.“

V podobnom duchu sa vyjadrila aj Uma Naidoová, nutričná psychiatrička z lekárskej fakulty na prestížnom Harvarde, ktorá uviedla, že pohľad na kávu môže vyvolať pozitívne spomienky alebo prinútiť človeka, aby si myslel, že sa bude cítiť bdelejšie.

„Vizuálny vplyv kávy je silný. Mohlo by to byť ako: ‚Ach, myslím, že je tu niečo, čo mi teraz dodáva energiu. Budem mať niečo, čo mi dodá druhý dych, ktorý potrebujem v práci alebo pri štúdiu.‘“

Zdroje: NBC News, Medical News Today, SciTechDaily, Frontiers in Behavioral Neuroscience

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá