Jedno z najkrajších miest v Česku je zdrojom prírodných krás, ktoré musíš vidieť

  • Moravský kras patrí medzi najvýznamnejšie krasové oblasti v strednej Európe. Na celom území nájdeš viac ako 1000 jaskýň, z ktorých je len 5 prístupných aj verejnosti. Ak si v Moravskom krase ešte nebol, určite by ste sa tam mali so svojou rodinou alebo priateľmi vybrať.
moravskykras3
  • Moravský kras patrí medzi najvýznamnejšie krasové oblasti v strednej Európe. Na celom území nájdeš viac ako 1000 jaskýň, z ktorých je len 5 prístupných aj verejnosti. Ak si v Moravskom krase ešte nebol, určite by ste sa tam mali so svojou rodinou alebo priateľmi vybrať.

Keď Jindřich Wankel, český paleontológ a archeológ, vstúpil na územie Moravského krasu v roku 1872. Nemohol ani len tušiť, že jeho objav bol kedysi pohrebiskom panovníka ešte z doby bronzovej. Po smrti tohto velikána jeho výskum prebral jeho vnuk Karel Absolon. V súčasnej dobe je Moravský kras prístupný aj verejnosti, a ak by si nevedel, kde sa nachádza, tak je to v blízkosti mesta Brno v Českej republike. Táto krasová oblasť má rozlohu až 92 km², a ak sa sem vyberieš, určite neurobíš chybu.

moravskykras2foto:pinterest.com

Jednou z jaskýň, ktorá je v tejto oblasti veľmi populárna, je Punkevní jaskyňa. Je súčasťou celého krasového systému a taktiež súčasťou známej priepasti Macocha. Ide o jednu z tých najvyhľadávanejších jaskýň v celej republike a nachádza sa cca 2 kilometre od Slaního Mlýna. Obľúbená je aj z dôvodu, že návštevníci sa môžu dostať až na dno priepasti Macocha, a taktiež vďaka romantickej plavbe na loďkách po rieke Punkvě.

moravskykras1foto: slavorum.org

Priepasť Macocha vznikla, keď sa strecha jednej jaskyne prepadla do vnútra. Má viac ako 138 metrov do hĺbky a je najväčšou priepasťou svojho druhu v strednej Európe.

moravskykras3foto:slavorum.org

Horná časť priepasti je dlhá 174 metrov a široká 76 metrov. Na okraji môžeš nájsť dva vyhliadkové mostíky. Samotný názov Macocha sa viaže k miestnej legende. Ide o príbeh zlej macochy, ktorá uvrhla do jaskyne svojho manžela a syna, pretože chcela zdediť veľké dedičstvo. Legenda má dva konce. Podľa prvého bol chlapec zachránený a dedinčania do jaskyne uvrhli práve macochu. Podľa druhého sa podarilo chlapcovi utiecť a macocha sa do priepasti vrhla, pretože sa cítila byť vinná. Je len na tebe, ktorý koniec si zvolíš.

moravskykras5foto:pinterest.com

Táto oblasť je známa aj pre veľké množstvo archeologických nálezov. Bola tu dokonca nájdená soška bronzového býčka a veľké množstvo keramických a sklenených nádob a dokonca aj nejaké šperky. Podľa najznámejšieho nálezu dostalo miesto nálezu aj svoje právoplatné meno – Býčí skála. Na základe výskumov boli objavené kostry panovníka, ďalších 17 mužov a veľkého počtu žien. Prečo ich tam bolo tak veľa, nie je známe.

moravskykras6foto:slavorum.org

Ak sa do tejto oblasti vyberieš, určite neurobíš chybu a bude to zážitok na celý život. Viac informácii sa dozvieš na príslušných stránkach, kde ťa čakajú informácie o vstupoch, doprave a turistických trasách.

preze-startitup

zdroj: interez.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech