K životu na Marse sme čoraz bližšie, ako tréning na Zemi postavíme „marťanské mesto“

  • Plán života na Marse nemusí byť taký vzdialený, ako sa zdá
  • V dubajskej púšti vyrastie mesto, ktoré by mohlo byť predchodcom kolónií na červenej planéte
  • Plán života na Marse nemusí byť taký vzdialený, ako sa zdá
  • V dubajskej púšti vyrastie mesto, ktoré by mohlo byť predchodcom kolónií na červenej planéte

S ambicióznym projektom prišli v roku 2017 Spojené arabské emiráty. Stratégia Mars 2117 hovorí jasne, plán je postaviť mesto na červenej planéte do roku 2117. Ešte predtým má však vyrásť falošné mesto, ktoré bude simulovať podmienky na Marse. 

Marťanské mesto v Dubaji

Úlohou projektu v dubajskej púšti je simulácia nehostinných podmienok na Marse. Architekti majú vyvinúť technológie, ktoré zabezpečia, že sa život v dubajskom marťanskom meste čo najviac priblíži k tomu možnému na Marse.

Dátum výstavby mesta zatiaľ nie je známy. Budovy majú byť stavané pomocou 3D tlačiarne a architekti počítajú s tým, že tie isté technológie budú využité aj na výstavbu na Marse.

Elon Musk chce byť na Marse čo najskôr. Zamestnancom povedal, že stavba rakety Starship je top prioritou

Pritom tu má vzniknúť prostredie, ktoré bude obývateľným. Zaujímavé sú aj samotné vizualizácie, ktoré pripomínajú futuristickú architektúru. 

Červená planéta neponúka práve vhodné podmienky pre ľudský život. Neexistuje tu magnetické pole, má tenkú atmosféru a ochrana pred škodlivým žiarením je veľmi nízka. Problémom je aj malý tlak vzduchu, rýchlo sa odparujúce kvapaliny do plynu a priemerná teplota tu dosahuje -63 ° C.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa J. Walter Thompson MEA (@jwalterthompsonmea),

Preto musí byť všetko upravené tak, aby tu bolo možné žiť.

Projekt má vyrásť na 176 000 metroch štvorcových a mal by stáť 135 miliónov dolárov. Budovy majú byť tvorené z natlakovaných kupol, každá má byť pokrytá priehľadnou polyetylénovou membránou.

Miestnosti sa majú rozprestierať 20 metrov pod zemou, aby boli chránené pred škodlivým žiarením a meteormi. Kyslík by mal byť vyrábaný pomocou elektriny získavanej zo slnečnej energie. Okrem toho má Mars Science City zahŕňať aj laboratóriá na energiu, vodu a potraviny.

Ambiciózne vesmírne plány

Okrem Mars Science City má vesmírne stredisko Mohammed Bin Rashid viacero rozpracovaných programov. Minulý rok vyslalo do vesmíru prvého astronauta, toto leto má vypustiť sondu na Mars a v novembri uskutočniť prvú analógovú misiu. 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa IMOVALUE International (@imovalue_international),

Zdroje: edition.cnn.com, inverse.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá