Kaliňáka straší duch kauzy z Pivnice Radošina, píše Laura Bednárová

  • Obžalovanému oligarchovi Norbertovi Bödörovi skonfiškovali ďalší majetok
  • Pri Bratislave si otvoril podnik inšpirovaný karibskou kuchyňou
  • Pobaltská Riga patrí k lacnejším destináciám s množstvom atraktivít
Kaliňák, pivnica Radošina
TASR/ Martin Baumann, Pivnica Radošina
  • Obžalovanému oligarchovi Norbertovi Bödörovi skonfiškovali ďalší majetok
  • Pri Bratislave si otvoril podnik inšpirovaný karibskou kuchyňou
  • Pobaltská Riga patrí k lacnejším destináciám s množstvom atraktivít

V dennom Newslettri Startitup sa dočítaš všetko dôležité z aktuálneho diania za posledných 24 hodín a všetko, čo by si nemal prehliadnuť.

Vybrali sme tri hlavné témy:

  • Nitriansky oligarcha zrejme príde o ďalší majetok. Exminister vnútra Kaliňák tvrdí, že v Pivnici Radošina určite nebol
  • Na Slovensko priniesol kúsok Karibiku. Svoj autentický podnik otvoril v Rovinke
  • Lacné letenky do klenotu Pobaltia. Táto destinácia ukrýva svoje čaro

Bödörovi skonfiškovali ďalší majetok

Obžalovanému oligarchovi Norbertovi Bödörovi prokuratúra zaistila podiel v mediálne známej Pivnici Radošina. Okrem viacerých členov policajnej špičky a Finančnej správy mal pivnice navštevovať aj Robert Kaliňák. Exminister vnútra donedávna tvrdil, že si nepamätá, s kým sa tam stretával.

V najnovšom stanovisku pre Startitup však tvrdí, že v žiadnej pivnici určite nebol a netuší ani o obálkach, ktoré sa v nej mali odovzdávať verným policajtom.

„Nechodil. Ja som sa jasne vyjadril, že ja som v žiadnej pivnici nebol. Svedkovia, ktorí hovoria, hovoria o jednom prípade, kde som mal vraj prísť, poďakovať za prácu a odísť. Čiže také, že chodil, to jednoznačne nie je pravda. V tých rokoch, o ktorých oni hovoria, som mal stovky spoločenských podujatí a to si samozrejme nemôžete pamätať, keď sa stretnete s policajtmi a poďakujete im za prácu, čiže ja si také nepamätám a v pivnici som určite žiadnej nebol,“ tvrdí v najnovšom stanovisku bývalý minister vnútra Kaliňák.

Norbert Bödör, Robert Kaliňák
zdroj: TASR/Ján Krošlák

Podiel vo vinárstve je pre trestné stíhanie nitrianskeho oligarchu zaistený a to od mája 2021. Reštaurácia naďalej funguje vďaka ďalším spoločníkom, a to aj napriek záložnému právu. O kontroverznom podniku písal ešte v roku 2017 Ján Kuciak.Ten v tom čase odhalil, že firma za éry ministra pôdohospodárstva Ľubomíra Jahnátka získala dotácie 3,1 milióna eur.

Vyjadrenia viacerých svedkov Kaliňákovu účasť na vinárskych posedeniach potvrdzujú a oddaným policajtom údajne odovzdávali aj obálky.

„Pri týchto stretnutiach potom prebiehali viaceré interné rozhovory medzi jednotlivými účastníkmi.., čo som si asi jeden alebo dvakrát všimol.., že niektoré osoby obdržali na týchto stretnutiach aj určité obálky,“ spomenul Slobodník vyšetrovateľovi. Reakciu Roberta Kaliňáka si môžeš prečítať v tomto článku.

Gastro projekt v Rovinke

Začať podnikať v oblasti gastra na Slovensku nie je vždy zrovna najjednoduchšie. Svoje o tom vedia mnohí majitelia podnikov a jedným z nich je aj Irving Hermelijn. Pochádza z ostrova Curacao, ktorý je súčasťou Holandského kráľovstva a nachádza sa pri pobreží Venezuely.

Irving žil hlavne v Holandsku, kde pracoval ako šéfkuchár v reštauráciách, hoteloch i na pasažierskych lodiach pre rôzne spoločnosti. Jeho manželka však pochádza zo Slovenska a po 15 rokoch sa sem rozhodli spoločne presťahovať.

Tu sa Irving rozhodol pre nečakaný krok – rozbehnúť biznis v Rovinke. Vďaka stretu viacerých impulzov si otvoril takzvaný karibský food corner s názvom Irving’s kitchen.

„Pandémia COVID-19 bola jedným z podnetov na začatie podnikania. Verím, že po troch až piatich rokoch sa nám investícia vráti. Vysoké dane v porovnaní s ostatnými Európskymi krajinami však robia podnikanie na Slovensku náročnejšie, a to určite nielen pre mňa. Začať podnikať ma na začiatku stálo veľa potu, sĺz a peňazí.“

Irving a jedlo
zdroj: Irving's kitchen

 

Podľa jeho slov mu však prostredie, v ktorom aktuálne pôsobí, praje len úspech a i s rodinou sú tu spokojní.

„Nie je to možno Á-čková lokalita, ale sme centrálne situovaní na hlavnej ceste v Rovinke, takže prechádza okolo nás veľa ľudí. Malou nevýhodou je hluk, ktorý so sebou prináša hlavná cesta. Momentálne expanziu určite neplánujeme, sme spokojní a sústreďujeme sa na tento biznis.“

Slováci sú podľa jeho slov občas trošku opatrnejší pri ochutnávaní nových pokrmov, ale hneď, ako novému jedlu prídu na chuť, sú mu už verní. Priemerná cena jedál sa tu pohybuje okolo 9 eur. Najpopulárnejším jedlom je v Irving’s kitchen aktuálne Chicken Satay. Celý článok si môžeš prečítať tu.

Klenot Pobaltia

Pulzujúce kozmopolitné mesto Riga patrí na zoznam lacnejších destinácii, v ktorých sa však nudiť určite nebudeš. Okrem toho, že je hlavným mestom Lotyšska, je zároveň aj najväčším mestom zo všetkých troch hlavných miest Pobaltia. Hoci je rozlohou menšia ako Bratislava, svojim návštevníkom ponúka rôzne poklady.

Mestu dominujú gotické veže, stredoveké uličky a množstvo klasických i nevšedných stavieb. V starom meste sa nachádza farebná a zdobená fasáda stavby Dom čiernych hláv, ktorá je neodmysliteľnou súčasťou centra Rigy.

Dom čiernych hláv v Rige v noci a osvetlený
zdroj: Jana Kristeková

Pre lotyšskú kuchyňu je typická sezónnosť. Veľa ľudí i z miest tu má na dedinách rodinu a záhrady, kde si dopestujú, čo potrebujú. Svoje produkty predávajú na trhoch, kde nájdeš všetko čo potrebuješ – od rôznych druhov potravín, húb, rýb, až po oblečenie.

Centrálny trh v Rige patrí k jedným z najväčších v Európe. Zaujme ťa na prvý pohľad, pretože haly sú postavené z bývalých hangárov na vzducholode Zeppelin.

Obľúbenou atrakciou je i panoramatická plavba loďou. Rigu rozdeľuje rieka Daugava, ktorá pretkáva niekoľko umelo vytvorených kanálov, ktorými tiež tečie. Časť plavby absolvuješ priamo na mohutnej Daugave, ktorá je divokejšia a rýchlejšia ako kanále. Z úplne iného uhla však uvidíš tie najkrajšie pamiatky starej Rigy a navyše bez davu ľudí.

Keďže sa mesto nachádza v severnej časti Európy a záver leta sa postupne blíži, nečakaj, že tu v septembri zažiješ babie leto v plavkách. Teploty sú však mierne, maximá sa cez deň pohybujú okolo 17 °C. Častejšie sa zvykne rozpršať.

Výhodou je ale priaznivá cena za letenky na druhú polovicu septembra. Do mesta lieta spoločnosť Ryanair z Viedne 4-krát do týždňa. Spiatočná letenka ťa môže stáť okolo 50 eur. Viac sa o hlavnom meste Lotyšska dočítaš v tomto článku.

Dnešné správy, ktoré by nemali ujsť tvojej pozornosti:

Odomknúť kamošovi / rodine

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá