Kapacitu pamäte možno zväčšiť obyčajným tréningom, tvrdia vedci

  • Skupinka vedcov sa rozhodla dokázať, že kapacita pamäte je len o tréningu a aj z bežného človeka sa môže stať majster v zapamätávaní.
nathan-dumlao-592020-unsplash
Unsplash
  • Skupinka vedcov sa rozhodla dokázať, že kapacita pamäte je len o tréningu a aj z bežného človeka sa môže stať majster v zapamätávaní.

Kognitívny neurovedci zaoberajúci sa výskumom ľudského myslenia sa bližšie posvietili na mozgy 23 svetových šampiónov v pamäťových súťažiach. Ich účelom bolo pozorovať, ako sú jednotlivé časti mozgov týchto jedincov prepojené a ako spolu komunikujú. Vďaka týmto zisteniam sa im podarilo vytvoriť tréningový program, ktorý má potenciál už za 40 dní výrazne zvýšiť pamäťovú kapacitu bežného človeka.

Výskumníci začali pozorovaním mozgov jedincov s výnimočnou pamäťou pomocou magnetickej rezonancie. Prekvapivé bolo, že mozgy nemali o nič viac bielej alebo šedej mozgovej hmoty. Jediný rozdiel bol v prepojení jednotlivých častí mozgu. Konkrétne objavili 25 prepojení, ktoré sa výrazne odlišovali od priemeru.

Všetci pamäťoví atléti majú nejaký spôsob trénovania svojej pamäte a rôzne techniky na zlepšovanie. Vedci sa zamýšľali, či nie je možné navrhnúť cvičenie podobné tomu, ktoré využívajú sami pamäťoví atléti. Cvičenie, ktorého hlavným účelom by bolo posilnenie spomínaných 25 prepojení, aby človek získal nadpriemerné pamäťové schopnosti.

Na experiment zhromaždili 51 ľudí s priemernými schopnosťami. Túto skupinu následne 40 dní trénovali technikou „loci. Táto technika vznikla už v starovekom Grécku a pomáhala vtedajším mysliteľom a štátnym predstaviteľom v ľahšom memorovaní prejavov.

Slovo „loci“ pochádza z latinčiny a znamená „miesta“. Základným predpokladom tejto techniky je predstaviť si nejaký dobre známy priestor, napríklad cestu do práce, cestu po záhrade, interiér domu alebo bytu,… V tomto priestore si potom predstavíš rozmiestnené slová, ktoré si chceš zapamätať. Slová si budeš postupne vybavovať, keď sa v predstavivosti poprechádzaš po vybranom priestore.

Tréning vyžaduje aspoň 30 minút denne počas 40 dní. To je 1200 minút celkového času. Pred tréningom si účastníci experimentu vedeli spomenúť na 26 až 30 slov. Po tréningu sa toto číslo viac ako zdvojnásobilo a konečný počet bol v priemere 65 slov.

V rámci záveru experimentu preskúmali mozgy účastníkov magnetickou rezonanciou, aby zistili, či sa spomínaných 25 prepojení akýmkoľvek spôsobom zmenilo. Ako sa očakávalo prepojenia sa výrazne posilnili, najmä tie, ktoré spájali oblasti mozgu zodpovedné za spájanie novo nadobudnutých vedomostí s tými, ktoré sú v mozgu uložené už dlhšie.

zdroj: iflscience.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá