Keď je startup realitou a sex zostáva len na wish-liste

  • "Ten skôr založí startup, než si nájde ženu," presne toto by sme mohli hovoriť na dnešných "šprtov". Podľa terapeutky v Sillicon Valley sa problém hľadania partnera dostáva aj do startup komunity, v ktorej často týchto ľudí nájdete. A tak napríklad počítačoví experti chodia po radu k expertom na vzťahy. Pretože tí vedia o vzťahoch asi toľko, koľko terapeutka o BIOSe.
image_1435813661.jpeg
  • "Ten skôr založí startup, než si nájde ženu," presne toto by sme mohli hovoriť na dnešných "šprtov". Podľa terapeutky v Sillicon Valley sa problém hľadania partnera dostáva aj do startup komunity, v ktorej často týchto ľudí nájdete. A tak napríklad počítačoví experti chodia po radu k expertom na vzťahy. Pretože tí vedia o vzťahoch asi toľko, koľko terapeutka o BIOSe.

 

Že neviete o čom hovorím? Predstavujem vám Dana, manažéra, pôvodne vývojára v prosperujúcom startupe v Sillicon Valley. Peniaze mu nechýbajú, má sľubnú kariéru a pravdepodobne aj istú dávku manažérskej charizmy. Je to predsa startupista plný energie, nadšenia a chuti zmeniť svet. Má však jeden problém…


Dan je 40-ročný panic a momentálne navštevuje sex-terapiu. Tým nemyslím, že chodí do bordelu, aj keď za to platí istej dáme. Je to terapeutka, ktorá ho učí lepšie komunikovať so ženami. A práve ona sa podelila so svetom o tento problém, ktorý netrápi len Dana, ale aj nemalú skupinu mužov.

Terapeutka Elizabeth McGrath, hovorí, že okolo 50 až 90 percent jej klientely sú úspešní, heterosexuálni muži zo startup a tech komunity Sillicon Valley. Nie sú schopní nájsť si partnerku, alebo majú manželstvo bez sexu.

  

Problémov je niekoľko. Stáva sa, že pacienti hľadia na sex ako na program, hľadajú vo vzťahoch algoritmy a matematické vzorce. 

Ďalši problém je spôsobený prevažne mužským prostredím, v ktorom sa pohybujú, respektíve prostredím ďalších rovnako technicky zameraných ľudí. Doteraz nenazbierali dosť skúseností z bežnej ľudskej interakcie. Ide teda o ľudí, ktorí svoju inteligenciu rozvíjali na úkor socializácie.

Nedá sa však povedať, že by došlo k nárastu mužov s týmto problémom. Len tak odrazu nevznikajú noví 40-roční pannici. Avšak vyššie platy im umožňujú chodiť na terapiu. Možno sa vám to zdá ako stereotyp z Big Bang Theory, ale aj ako bývalá študentka informatiky môžem potvrdiť, že seriál nie je až tak ďaleko od pravdy.

McGrath tento problém rieši lekciami správania k ženám. Ale sú známe aj iné metódy, ako napríklad zápasenie, čím sa terapeutka snaží urobiť fyzický kontakt so ženou prirodzenejší. Základom je zmena zmýšľania klienta a získanie nových sociálnych schopností.

Nejde však len o nájdenie partnera, ale ďalší challenge je, si svoju polovičku aj udržať. Najčastejším kameňom úrazu je práca. Pre programátorov príchod domov často znamená zmenu počítača. A toto je presne prípad, s ktorým sa často stretávam aj ja. 


 

 

Už na vás niekedy kričal parner, lebo neviete prestať pracovať? Na mňa áno. Ak plnohodnotne nepracujete, tak aspoň neúnavne refreshujete emaily v telefóne. Avšak tá zúrivá osoba čakajúca za stolom s večerou, áno myslím vašu priateľku, by váš mobil najradšej rozmlátila tehlou.

V tomto prípade vidia terapeuti problém v neschopností vypnúť „pracovný režim“, čo pripisujú nedostatku času. Príkladom je dvojica inštruktorky jógy a zamestnanca startupu, ktorý začal brať sex ako povinnosť, ktorú si musí doma splniť a nejako si ho vsunúť do nabitého kalendára. Jeho partnerka si to pravdaže všimla, čo ich sexuálny život priam dorazilo a zrazu obaja sedeli v terapeutickom kresle.

 

 

Deje sa aj vám niečo podobné? Tak berte tento článok ako wake up call :)
 


 

Pravdaže to nie je s ľudmi v IT a startupoch až také zúfalé. Veľa takzvaných startupistov je nadmieru komunikatívnych a s nadviazaním známostí často nemajú žiaden problém. Predsa len skupinka ľudí navštevujúca terapeuta môže byť oproti celkovému počtu ľudí v komunite poriadne malá.


Na druhej strane je fakt, že popri práci v úspešnom (alebo aj neúspešnom) startupe je ťažké nájsť si čas na niekoho iného, keď zabúdate aj sami na seba. Takže na chvíľu vypnite všetky zariadenia, alebo aspoň internet, a choďte prehodiť pár slov s inou ľudskou bytosťou.

 

 

Zdroj: vocativ.com

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech