Keď lamy nie sú lamy – Dve lamy

  • Veľkosťou možno nie najväčšie grafické štúdio na Slovensku, ale čo sa týka kreativity, to je už iná káva. Grafické štúdio Dve lamy sa venuje najmä pekným veciam a ponúka svojim klientom vždy zaujímavé riešenia. Preto sme prehodili zopár slov s Martinom a Natáliou, ktorí prišli s celou touto myšlienkou.
image_1425387606.jpeg
  • Veľkosťou možno nie najväčšie grafické štúdio na Slovensku, ale čo sa týka kreativity, to je už iná káva. Grafické štúdio Dve lamy sa venuje najmä pekným veciam a ponúka svojim klientom vždy zaujímavé riešenia. Preto sme prehodili zopár slov s Martinom a Natáliou, ktorí prišli s celou touto myšlienkou.

 

Dobrý deň, mohli by ste sa nám v krátkosti povedať čomu sa “Dve lamy“ venujú?

Dve Lamy sú primárne grafické štúdio a v menšom rozsahu aj fotoateliér. Venujeme sa teda grafike v čo najširšom slova zmysle. Či už sa jedná o bannery na web, návrhy na billboardy, celú vizuálnu identitu, logá, tlačoviny, alebo dokonca menuboardy do fast foodov:) Popritom aj fotíme, ľudí aj produkty, snažíme sa teda poskytnúť kompletné riešenia vizuálnej komunikácie firiem, jednotlivcov, alebo vašej sesternice, ktorá sa rozhodla vyrábať bambusové zápisníky :)

Každý môže mať pekný vizuál a každý by mal na tom aj trvať. My sami máme radi pekné veci a pekné veci chceme aj tvoriť. Takže čomu sa venujeme? Pekným veciam a občas presviedčaniu klientov, nech predsalen nechajú tie grafické návrhy hlavne na nás :)

 

 

Váš startup púta pozornosť už na prvý pohľad. Prečo ste sa rozhodli práve pre takýto názov?

Celý náš startup vznikol z nadšenia pre grafiku, fotenie a všobecne pre púšťanie sa do nových vecí. Začali sme spontánne, bez plánu, bez stratégie. Samozrejme foteniu a grafike sme sa venovali aj predtým, bolo to však buď pre nás a vo voľnom čase, alebo na privyrobenie si popri škole. Ostatne, škola nás priviedla aj k tomu, aby sme to posunuli ďalej. Mali sme si vymyslieť nejaký vlastný projekt a odprezentovať ho, aby sme si vyskúšali nejaké praktické zadania. No a my sme si vymysleli fotoateliér s klubovňou, z čoho sa postupne vyvinulo grafické štúdio :)

Názov je rovnako spontánny ako náš startup. Večer pred prezentovaním projektu sme riešili, ako sa budeme volať. A keďže si medzi sebou hovoríme často “ty si taká lama”, nazvali sme sa Dve Lamy. Tento názov sa osvedčil a keď už nás klienti oslovujú mailom “Ahojte Lamy”, tak je jasné, že sme dosiahli to, čo sme chceli – aby sme sa zabávali aj napriek tomu, že robíme serióznu robotu. Všetci si totiž píšu na stránke “my sme tím profesionálov”… no a my sme proste Dve Lamy :)

 

 

Ako dlho už fungujete? Popíšte nám Vaše začiatky.

My sme stále len na začiatku:) Niektoré grafické štúdia tu fungujú už od 90tych rokov, tie by vedeli rozprávať zaujímavé príbehy ich začiatkov. Takže veríme, že o dvadsať rokov budeme môcť na túto otázku niekomu odpovedať znovu:) Máme však aj my už niečo za sebou a na úplnom začiatku sme sa trochu popálili. Našli sme si krásny priestor v Trnave, zariadili si ho, ľudom sa u nás páčilo, nám sa u nás páčilo. Zistili sme však, že ho živíme len preto, aby sme ho mali. Pracovali sme s klientami v Bratislave, v Trnave sme v ňom ani nefotili. Doplatili sme na to, že sme na začiatku nemali žiaden plán. Našťastie sme sa včas rozhodli pustiť priestor k vode a presunúť sa do BA. Takže dobrá rada aj pre ostatných – ak máte pocit, že niečo nefunguje, nebojte sa toho vzdať, aj keby vám toho bolo ľúto:).

 

Prečo si myslíte, že by zákazníci mali využívať práve Vaše služby? V čom sa odlišujete od konkurencie?

Najväčší rozdiel, ktorým sa chceme od iných vymedziť, je v tom, že chceme robiť pekné veci. Nevyrábať vizuály ako na bežiacom páse, nevytvárať grafiku, ktorá po vizuálnej stránke nič nekomunikuje, nič nehovorí, nič neznamená. Ale hlavne – sme Dve Lamy, takže očakávajte menej formálne jednanie, priateľskú stamosféru a dobré nápady. Nechceme byť tí, čo dajú do loga obchodu s bio potravinami zelený strom:).

 

 

Mohli by ste nám prezradiť,kto všetko stojí za týmto nápadom?

Dve Lamy predsa:) Martin Halač a Natália Siváková. Sme momentálne študenti FMK v Trnave a okrem toho, že sme kolegovia, sme aj frajeri a najlepší kamoši:) Kreatívne tvoríme spolu a zatiaľ čo accounting má na starosti naša nežnejšia polovička, grafiku a všetko technické robí druhá Lama.

 

Teraz možno trošku osobnejšie. Čo je pre Vás najväčšou motiváciou pri práci?

Najviac nás motivuje, keď máme spätnú väzbu, že sa naše veci páčia. Všetko môže byť pekné, aj to, čo je čisto užitočné. Prečo by leták maliarov v schránke, alebo nálepka “hľadám byt v tejto lokalite” tiež nemohli vyzerať pekne? No mohli by, a to nás motivuje :) Nedávno sme sa dozvedeli, že dievča z našej školy k nám chce ísť na stáž, lebo sa jej páči naša práca. To sú momenty, kedy máme naozaj dobrý pocit z toho, čo robíme.

 

 

A na záver, aké sú vaše ciele do budúcna, povedzme v horizonte piatich rokov?

Posunúť náš startup vyššie, hlavne čo sa osadenstva týka. To, že u nás chce niekto stážovať, nás dosť motivovalo. Radi by sme preto našli ľudí, ktorí by vnímali veci podobne ako my a rozšírili naše rady. Už na začiatku sme mali sen o tom, že budeme robiť pekné veci v krásnom ateliéri a ak máme teda stručne povedať, kde sa vidíme o päť rokov, tak je to práve v tom krásnom presvetlenom ateliéri s partiou ľudí, ktorí majú tiež radi pekné veci. Možno sa potom premenujeme z Dvoch Lám na Zoo:) Spomínaný ateliér inak stále aktívne hľadáme, takže ak viete o niečom, určite sa nám ozvite:)

 

Pozrite viac aj na facebooku Dve lamy :) 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech