Keď sa spojí NASA s dizajnérmi, vznikajú hydropické záhrady

  • Plán, ktorý z nedostatku finančných zdrojov desaťročia pobýval v zásuvkách NASA, teraz oživili s pomocou talianských dizajnérov. Green Wheel dokáže kultivovať rastliny a zabezpečiť tak zároveň potravu aj pôsobivú dekoráciu.
The-Green-Wheel-2-1024x768
  • Plán, ktorý z nedostatku finančných zdrojov desaťročia pobýval v zásuvkách NASA, teraz oživili s pomocou talianských dizajnérov. Green Wheel dokáže kultivovať rastliny a zabezpečiť tak zároveň potravu aj pôsobivú dekoráciu.

Pôvodne to mala byť záhradka, ktorá dokáže vypestovať rastliny aj vo vesmíre. Takýto plán pochádza ešte z 80. rokov. Dnes sa do staršieho produktu obuli ľudia so skúsenoťami s interiérovým aj grafickým dizajnom či architektúrou, tím DesignLibero, a vytvorili produkt zvaný Green Wheel, ktorý nájde využitie aj na zemskom povrchu. Navyše sa jeho nastavenia dajú ovládať či kontrolovať cez elektronické zariadenia. Užívateľ si vie nastaviť, koľko vody a svetla rastlinám venuje, aby v tomto kurióznom prostredí prekvitali i zeleneli. A ony sa mu za odmenu budú točiť pred očami.

Okruhlý „črepník“ pritom nie je len pôsobivý, ale v sebe zároveň má všetko, čo rastlina na život potrebuje. V strede je umiestnené LED svetlo, ktoré je rastline treba na fotosyntézu, a vnútri okrúhlej konštrukcie sa nachádzajú ložiská s vodou, ktoré prístroj primerane dávkuje pomocou pumpičiek. Zároveň sa celé koleso pomaličky točí okolo svojej osi, čo má vraj rastlinám zabezpečiť optimálne podmienky na produkciu. Či sú zrovna dole hlavou, alebo sú otočené celkom normálne, drží rastliny na mieste kokosová vláknina, do ktorej sú zapustené.

DesignLibero-Futuristic-The-Green-Wheel-Grow-Plants-7

foto: 6sqft

 

Celé ovládanie a staranie sa o tento pekelný stroj je vraj veľmi jednoduché. Jeho tvorcovia sa sebavedomo vyjadrujú o jeho unikátnych vlastnostiach a dizajnérskom koncepte, ktorý je vraj prvý svojho druhu. V skutočnosti je zariadenie Green Wheel dosť maličké, takže sa dá pohodlne postaviť na poličku alebo skrínku, kde bude určite lákať pozornosť všetkých návštev. Na domácich môže zase pôsobiť ukľudňujúco a sviežo – ak ich napríklad omrzí program v telke a budú sa niečím chcieť nechať zhypnotizovať do pohody, stačí sa sústrediť na túto high-tech záhradku. Zatiaľ nie je jasné, kedy a za akú cenu sa bude predávať, no isto to nebudú žiadne drobné. Nuž, čo čakáme od prelomového produktu svojho druhu, ako ho tvorcovia nazývajú…

The-Green-Wheel-6-1024x680

foto: design libero

Zdroj: Inhabitat, zdroj titulnej fotografie:

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech