Potraviny, ktoré vydržia dlho a prežiješ s nimi každú katastrofu

  • Vždy je dobré mať v zásobe trvanlivé potraviny
  • Využiješ ich najmä pri živelných pohromách, ale napríklad aj pri lockdowne
potraviny obchod supermarket
FOTO TASR/Jonhap
  • Vždy je dobré mať v zásobe trvanlivé potraviny
  • Využiješ ich najmä pri živelných pohromách, ale napríklad aj pri lockdowne

Ruská propaganda sa každú chvíľu vyhráža, že na svet zošle jadrovú apokalypsu, no táto hrozba nám zatiaľ starosti robiť nemusí. Sú tu totiž hrozby, ktoré sú omnoho reálnejšie, no väčšinou nás zasiahnu absolútne nepripravených. Len za ostatné leto sme boli svedkami naozaj rozsiahlych požiarov na juhu Európy a aby toho nebolo málo, prišli aj záplavy a dokonca zemetrasenia a susedov neobišlo ani tornádo.

Nikdy nevieš, kedy budeš potrebovať zásoby jedla na niekoľko dní, či dokonca týždňov. V prípade, že dôjde k akejkoľvek katastrofe, ktorá ťa odreže od návštevy obchodu, tieto zásoby oceníš. Spolu s odborníčkou sme dali dokopy zoznam potravín, ktoré nielen vydržia dlho bez chladničky, ale sú výživné a nie sú to žiadne instantné rezance.

Politická atmosféra je v posledných mesiacoch turbulentná

Zoznam TOP potravín pre každý prípad (výživne i nutrične) 

Existuje nekonečné množstvo výživných potravín, ktoré sú skladovateľné a vydržia naozaj dlhé roky. My sme si nechali poradiť od odborníčky na výživu Simony Almášiovej, ktorá odporúča rôzne zdroje s ohľadom na dostatok všetkých potrebných živín.

Ideálne je mať v bežnej domácnosti naskladnené zásoby jedla (na prípravu bežných jednoduchých jedál) minimálne na týždeň, prípadne dva.

Dôležité je nielen potraviny zabezpečiť, ale ich aj adekvátne uložiť. Respektíve, na správnych miestach, aby sa zabezpečila čo možno najdlhšia trvanlivosť a zabránilo sa znehodnoteniu. V tejto súvislosti nemôžeme vynechať tému krytov, ktoré sa začínajú objavovať aj u nás.

Kým napríklad vo Švajčiarsku má každý obyvateľ zo zákona miesto na bezpečnom mieste v prípade krízy zabezpečené, u nás sa tomu dostatočná pozornosť zatiaľ nevenuje. Napriek tomu, už výstavba tohto krytu musí okrem ovzdušia, dostatku vody či prísunu energií, pamätať aj na to najdôležitejšie. Dostatočné množstvo potravy na prežitie.

A kým pred rokom 1989 bola výstavba a pravidelná kontrola krytov samozrejmosťou a nachádzali sa povinne v mestách, obciach aj na sídliskách, už niekoľko desaťročí tomu tak nie je. Nedávno dokonca prehrmela médiami správa, že k dispozícii majú Slováci len 250-tisíc takýchto miest. 

O to väčší dôvod teda dúfať, že ak v prípade rizika nebude mať bezpečné miesto každý, nech do svojich rúk vezme prípadnú krízu aspoň tak, že si uskladní všetko potrebné. Pozri sa, čo by ti určite nemalo chýbať.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: National Library of Medicine, NPZ, Harvard School of Public Health, Everydayhealth, Kalorické tabuľky

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá