Koaličná kríza mala skončiť. No je to ešte horšie, píše Lucia Jesenská

  • Dnes mala vyvrcholiť koaličná kríza
  • Energetická kríza trápi aj podniky
  • Máme nové informácie o kauze v Miloslavove
Sulík
TASR/Pavel Neubauer
  • Dnes mala vyvrcholiť koaličná kríza
  • Energetická kríza trápi aj podniky
  • Máme nové informácie o kauze v Miloslavove

V dennom Newslettri Startitup sa dočítaš všetko dôležité z aktuálneho diania za posledných 24 hodín a všetko, čo by si nemal prehliadnuť.

Vybrali sme tri hlavné témy:

  • Sulík podáva demisiu: Mrzí ma, že sa to Matovič rozhodol naťahovať
  • Z 1 500 eur sa nám ceny energií vyšplhali na vyše 3 000 eur. Slovenskí podnikatelia zažívajú peklo
  • Kauza Miloslavov ide do finále: Ela mala 13-ročného komplica, stíhaný nebude

Matovičovo „desatoro“

„Dnes sa ukáže, komu záleží na Slovensku a komu na svojom egu,“ napísal dnes Igor Matovič na svojom Facebooku. Na vláde sa však neukázal. A to aj napriek tomu, že patrí k hlavným postavám celej koaličnej krízy.

S posledným augustovým dňom sa končí aj ultimátum Richarda Sulíka, ktoré hovorilo o odchode Igora Matoviča z rezortu financií. Masívny odlev z rezortov je na spadnutie a Richard Sulík už podal demisiu.

Aj napriek tomu, že to pôvodne vyzeralo tak, že sa potvrdí jeden z predpokladaných scenárov, a to ten o odchode SaS, koaličná kríza ešte nekončí. Snáď všetci sme čakali, že koalícia začne namiesto seba konečne riešiť problémy Slovenska. Nestalo sa tak a situácia je oveľa horšia.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by STARTITUP (@startitup_sk)

Hovoríme o Matovičovom „desatoro“. OĽANO totiž prišlo s návrhom, ktorý by mal podľa nich nielen pomôcť vyriešiť koaličnú krízu, ale aj pomôcť ľuďom. Po mnohých dňoch, ktoré boli ako stvorené na prinášanie možných riešení, prišiel návrh až v absolútnom finále.

OĽANO totiž tento návrh podnietilo tým, že ak ho SaS akceptuje, Matovič odíde z ministerskej funkcie spolu so Sulíkom. O všetkých desiatich bodoch, ktoré sa v návrhu nachádzajú, si prečítaš v našom článku.

Celé to vyzerá ako jednoduchý scenár – SaS návrh príjme a všetci budú spokojní. Spolu s Richardom Sulíkom podá demisiu aj Igor Matovič, a o to predsa celý čas išlo. Nie je to tak. Keby na to SaS, na čele s Richardom Sulíkom, pristúpili, popreli by samých seba.

Body OĽANO
zdroj: Startitup

Totižto, táto strana už viackrát proti niektorým z týchto bodov protestovala. Je totiž zjavné, že opatrenia idú proti tomu, čo liberálne strany chcú. A tak sa zdá, že ide o silný ťah. Viac o celej situácii, ktorú monitorujeme, sa dozvieš v našom článku.

Na margo tejto situácie sa dnes s prezidentkou Zuzanou Čaputovou stretli predseda parlamentu Boris Kollár a premiér Eduard Heger. Ako inak, diskutovali o situácii vo vládnej koalícii. Podľa jej slov Slováci čakali dva mesiace na to, aby prestala vládna koalícia riešiť seba a začala riešiť štát.

S trpezlivosťou ľudí sa počas týchto dvoch mesiacov hazardovalo viac než dosť. To isté si myslí aj naša prezidentka, ktorá Hegera požiadala, aby čo najskôr predstavil spôsob, akým bude jeho menšinová vláda vládnuť a ako budú v parlamente získavať podporu. Viac si prečítaš v našom článku.

čaputová
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Prevádzky sa opäť trápia

Dopady energetickej krízy na seba nenechali dlho čakať. A to ešte ani neskončilo leto. Aj napriek tomu dnes už vieme, že nastávajúce čoraz chladnejšie mesiace spôsobia problémy mnohým domácnostiam.

Zvyšujúce sa ceny energií však necítia len samotné rodiny, ale aj peňaženky samospráv, podnikateľov či inštitúcií. Budúcnosť sa nedá odhadnúť a koniec je v nedohľadne. Veď predsa, aj súčasná krivka rastu cien za energie prekvapila viacerých analytikov.

veterná elektráreň
zdroj: TASR/Pavol Ďurčo

Len čo sa ako-tak skončil boj prevádzok s dôsledkami pandémie, prišla ďalšia výzva. Podobne ako počas lockdownu, aj teraz musia niektoré podniky prikročiť ku krajným riešeniam.

Príkladom je mesto Galanta, v ktorom sa nachádza obľúbený aquapark domácich – Galandia. Jeho brány sa už 3. septembra zatvoria. Otvorenie zimnej sezóny by znamenalo finančnú samovraždu.

Tento scenár, bohužiaľ, nie je raritou. Nikto nevie, ako sa situácia bude vyvíjať, čo prináša značný finančný stres. Navyše, náklady sa zvyšujú už v súčasnosti. Nie je to však len o nákladoch na elektrinu.

Ako nám potvrdili viacerí majitelia reštaurácií, ide aj o zvyšujúce sa ceny surovín, pohonných hmôt či služieb. A tak je už dnes jasné, že prevádzky čaká ďalšie ťažké obdobie. Ohrozené sú však aj školy.

Je totiž pravdepodobné, že školy si kvôli zvýšeniu cien nebudú môcť dovoliť vykurovať priestory tak ako predtým. Avšak, dištančné vzdelávanie ako riešenie na energetickú krízu neprichádza do úvahy. Žiaci si ho za posledné dva roky užili viac než dosť. Viac sa dozvieš v našom článku.

škola
zdroj: Unsplash/Ivan Aleksic

Kauza Miloslavov vrcholí

Okrem leta a koaličnej krízy ide do finále aj kauza Miloslavov. Ukázalo sa, že 15-ročná aktérka Ela mala len 13-ročného komplica Dávida. Detaily toho, ako opili a následne zbili ešte mladšiu, 11-ročnú Andreu, sú skutočne len pre silné žalúdky.

O Ele, ktorá v tomto prípade figuruje ako hlavná aktérka, sa toho popísalo už dosť. Avšak, v opise skutku, ktorý má Startitup k dispozícii, je opísané aj správanie už spomenutého Dávida.

Dávidova výpoveď pred vyšetrovateľom sa dá nazvať doslova šokujúca. „Ako bola Andrejka krvavá, tak ju Scoty začal ťahať za vlasy a ja som ju kopol do stehna. Ako Andrejka krvácala, tak som dal môj telefón Zuzane, aby mi svietila, lebo som ju chcel udrieť. Ostatní si Andrejku fotili, smiali sa a pili,“ nechal sa počuť 13-ročný Dávid pred policajtmi.

Z tohto prípadu sa stala kauza, ktorá otriasla celým Slovenskom. Aj napriek tomu, že sa vo výpovediach objavujú mená Zuzany, Lindy, Natálie, Scotyho či Dávida, skloňované bolo hlavne meno Ely.

Na snímke je policajné auto.
zdroj: TASR/Roman Hanc

15-ročná aktérka v tom zostala úplne sama. Dôvodom nie je nič iné ako jej vek. Tri mesiace pred smutnou udalosťou oslávila svoje pätnáste narodeniny a stala sa trestne zodpovednou.

Mladý Dávid mal šťastie a aj napriek tomu, že na tomto skutku má svoj podiel viny, stíhaný nebude. Týmto sa vyšetrovanie z pohľadu dokazovania dostalo na koniec. Čoskoro sa tak bude konať preštudovanie spisu.

My tento prípad aj naďalej sledujeme a budeme ťa informovať o všetkom zásadnom. Ak sa chceš ale dozvedieť viac o výpovediach jednotlivých aktérov, prečítaj si náš článok.

Dnešné správy, ktoré by nemali ujsť tvojej pozornosti:

Odomknúť kamošovi / rodine

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá