KOMENTÁR Kristíny Hudekovej: Nakupujete udržateľne? Mám pre vás zlú správu, aj zelený konzum je totiž konzum

nakupovanie sekáč secondhand oblečenie
Pixabay/StockSnap

Autorka je výkonná riaditeľka Centra environmentálnej a etickej výchovy ŽIVICA a šéfredaktorka portálu čierna labuť.

Keď ideš nakupovať, vyberáš si podľa toho, či sú veci udržateľné?“ pýta sa redaktor v ankete mladých ľudí na bratislavských uliciach. Odpovedajú zväčša negatívne. Udržateľnosť nie je prvá vlastnosť, ktorú pri nákupe posudzujú. 

Redaktor ich preto na udržateľné nákupy pozve. Môžu si tak za peniaze zadávateľa reklamy vybrať napríklad niečo pekné na seba. Samozrejme, len ak to má nálepku “udržateľné“. Dotyční síce nákup vôbec nepotrebujú, ale je to udržateľné a ešte za to ani nemusia platiť, tak prečo nie?

Poviete si: aké milé? Udržateľnosť výrobkov, ktoré si kupujeme by predsa mala byť pre nás dôležitým faktorom. 

Ja sa ale pýtam, je to dosť? Znamená to, že môžeme nakupovať veci, ktoré nepotrebujeme? Že keď má niečo nálepku green, conscious alebo eco, môžeme toho spotrebovať ľubovoľné množstvo?

Nedávno prišiel deň, v ktorom sme podľa vedcov vyčerpali na tento rok všetky zdroje, ktoré nám je planéta schopná poskytnúť. Ak by všetci na svete žili tak, ako my na Slovensku, potrebovali by sme na pokrytie našich potrieb 2,8 planéty. 

Ako vedia toto číslo potlačiť nadol naše udržateľné nákupy? Nikto netuší. Nie je totiž udržateľnosť ako udržateľnosť. Firmy pochopili, že ľudia si za takéto označenie nemajú problém priplatiť aj 10 % ceny produktu, takže sa s výberom eko produktov roztrhlo vrece. Máme eko slamky, eko autá, eko tenisky aj eko kryty na mobily.

Benzínová stanica pred dverami ponúka možnosť venovať svoje vernostné body na kompenzáciu uhlíkovej stopy zakúpeného benzínu a jazdiť vlastne klimaticky neutrálne. Ale je to naozaj tak? Mnohé kompenzačné opatrenia budú potrebovať prinajlepšom desaťročia, kým sa dostaví ich klimatický efekt. Ako bude vyzerať naša planéta vtedy?

Nemohol by som pre planétu robiť nič lepšie, ako sa celý deň voziť v tomto aute,“ vybavuje sa mi hláška známeho influencera sediaceho v novom, drahom elektromobile. Na Slovensku ho pritom nabije prúdom vyrobenom v jadrových elektrárňach a ešte stále aj uhlia, pričom samotná výroba tohto auta má ešte stále vyššiu ekologickú stopu ako pri klasickom aute. Nehovoriac o aute z druhej ruky, ktoré už niekto iný nepotrebuje alebo hromadnej, nemotorovej či zdieľanej doprave.

Podľa najnovšej správy panelu klimatických vedcov sa už zásadným zmenám planéty v dôsledku zmeny klímy nevyhneme. Ovplyvniť dokážeme už len to, ako drastické a rýchle budú. Udržateľnosť je preto veľmi dôležitá, ale musíme si dávať pozor, aby sme len nezaobalili do zelenej farby náš doterajší ničivý životný štýl. Aj zelený konzum je totiž konzum. Aj na výrobu udržateľných produktov je potrebná energia a prírodné zdroje.

Skutočná zmena preto prichádza zvnútra. Vo vnútri každého z nás sa najprv musia prenastaviť hodnoty a to, čo považujeme za šťastie a plnohodnotný život. Odpovedzte si úprimne na otázku, čo vás robí šťastnými? Je to spotreba, alebo naopak tvorba hodnôt? 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá