KOMENTÁR: Nekupuj si psa len preto, že sa ti páči. Je to dôvod, prečo sa na Slovensku darí množiarňam

šteniatko
Unsplash/Andrew Pons

Psa by sme takmer s určitosťou mohli vyhlásiť za najobľúbenejšieho domáceho miláčika. To môže byť do veľkej miery zapríčinené tým, že práve pes je zviera, ktoré sme si skrotili ako prvé. Divého a samostatného vlka sme prilákali ku svojim obydliam a spravili si z neho verného spoločníka. S rastom oddanosti k ľudom ale klesala jeho samostatnosť.  Časom sa na nás štvornohí chlpáči stali závislí.  A tým sme sa stali my za nich zodpovední.

Na psoch sme uskutočnili najväčší genetický experiment v dejinách ľudstva. V súčasnosti existuje vyše 300 plemien. Tu sa môže naskytať otázka:  Naozaj potrebujeme toľko druhov psov? Z prvotného účelu šľachtenia, čiže získavanie jedincov s určitými povahovými a fyzickými predpokladmi, sa stala honba za estetikou psa. U niektorých sme boli tak sebeckí, že sme vytvorili zdegenerovaných jedincov, neschopných samostatného prežitia, a to iba pre naplnenie našich túžob.

Prehnali sme to

Najvýraznejším príkladom je mopslík, ktorého parametre tváre až nápadne pripomínajú tie bábätkovské. To spôsobuje, že je mimoriadne obľúbený hlavne u žien. Niekoho môžu pobaviť ich vypúlené očká či spľaštený ňufák, faktom však ostáva, že tieto psy veľmi trpia. Kvôli zdeformovanému nosu majú problémy s dýchaním, čo je u psov dosť fatálny problém, keďže dychčaním sa ochladzujú.

Slováci predstavili dych vyrážajúce video, zachytáva 30 nepoznaných krás našej nádhernej krajiny

Kvôli tomu nemajú dostatok pohybu a to zapríčuňuje ich obezitu. Za rozkošné psie očká môže deformácia lebky, čo spôsobuje, že časom zvyknú oslepnúť. Napriek tomu je po nich stále veľký dopyt. Takýchto plemien by sme ale našli viacero.

Labrador, nemecký ovčiak či yorkshirský teriér sa pravidelne objavujú na vrcholných priečkach najobľúbenejších psích plemien. Tento zoznam sa však sezónne mení podľa toho, aký pes je práve v móde. Nemecký ovčiak zažil svoj rozmach počas vysielania Komisára Rexa, kóliu spopularizovala Lassie a Cruella de Vill dalmatíncov. Dnes je na výslní husky a akita-inu. Oba tieto psy sú ale veľmi náročné na chov a vyžadujú si veľa pozornosti, skúseného a aktívneho majiteľa.

Husky a Akita nie sú pre každého

Film Hachiko vyvolal hystériu ľudí, ktorí tiež túžia po vernom a krásnom psíkovi. Prečo ale tento pes tak verne čakal majiteľa nám už film nepovedal. Akity sú totiž veľmi tvrdohlavé, čiže ak si Hačiko zaumienil, že svojho majiteľa počká, nikto mu v tom nezabránil.

A to môže byť pre neskúseného chovateľa naozaj tvrdí oriešok. Taktiež si pred jeho kúpou treba uvedomiť, že toto plemeno bolo pôvodne vyšľachtené ako bojový sa strážny pes a jeho charakter v ňom žiadny „výprask“ nezmení.

Rovnako je na tom aj sibírsky husky. Ten sa v súčasnosti teší obrovskej obľube. Sama mám doma jedného, a tak viem povedať, koľko času a pozornosti taký pes vyžaduje.

Vysokoškolákom sa na prezenčnú výučbu nechce. Viac ako polovica by sa radšej učila online

Akonáhle nemá dostatok pohybu, začína podhrabávať ploty utekať, či pýtať si vašu pozornosť zavíjaním. A to rozhodne nie je nič pre majiteľa, ktorý si psíka kúpil, pretože jemu sa husky páči. Potom sa stáva, že takéto zanedbané psy hromadne končia v dospelosti v útulkoch či v bazároch.

K dnešnému dňu bolo iba na portáli bazos.sk aktívnych 23 predajných alebo darovacích ponúk na dospelého huskyho. Vo väčšine prípadov bolo jednoducho uvedené – nemal som naňho čas. Každý by mal vedieť, že čas je presne to, čo od vás každý pes vyžaduje, sibírsky husky ale obzvlášť.

Iba pre porovnanie, ponúk na predaj/darovanie dospelého labradora bolo dnes iba 8.  Dospelý yorkshirský teriér nebol ani jeden. Z tohto krátkeho prieskumu by sa dalo usúdiť, že ľudia sa častejšie v dospelosti zbavujú psíkov, ktorý vyžadujú väčšiu starostlivosť. Keby si ale  nákup psa poriadne premysleli a zvážili všetky a za a proti, takéto niečo by sa nemuselo diať.

Nekupuj, adoptuj

Treba si uvedomiť, že pes je živá bytosť a nekupujeme si ho pre jeho vzhľad, ale povahu. Tú treba primárne sledovať, ak sa rozhodneš, že si chceš kúpiť čistokrvného psa.

Ak máš skúsenosti a chceš ho na pracovné účely alebo na šport, môžeš si dovoliť kúpiť náročnejšie plemeno. Ale ak žiadne takéto preferencie na psa nemáš, najlepšia možnosť je adopcia.

Nie len, že urobíš dobrý skutok a pes ti bude nadosmrti vďačný, vybrať si ho môžeš na základe skutočných sympatií a nie podľa fotky v bazároch. Pracovníci útulkov tiež svoje psy veľmi dobre poznajú a preto ti vedia najlepšie povedať, ktorý by sa k tebe hodil.

Útulky pritom každoročne oznamujú preplnené stavy. Podľa výročnej správy Slobody zvierat iba v ich pobočkách za rok 2019 pribudlo 7 111 zvierat. Občianske združenie Psia Duša, ktoré spolupracuje s útulkami z celého Slovenska, na svojej stránke eviduje 918 psích žiadateľov o adopciu.

Útulky dnes tiež bojujú o prežitie kvôli nedostatku financií. Pre oneskorené podávanie daňových priznaní ešte nemôžu poberať 2 % z daní, čo je často popri dobrovoľných daroch, primárnym finančných zdrojom. Ak teda veľmi túžiš po psíkovi, mal by si zvážiť či na teba niekde už jeden nečaká.  

Biznis so živými tvormi

Keď si ale plne rozhodnutý, že si chceš kúpiť konkrétneho psa, okrem povahových daností treba sledovať aj jeho pôvod. Vyhneš sa tak podpore množiteľov, ktorí si z psíkov spravili biznis. Tie často žijú natlačené v kotercoch a sučky vrhajú šteniatka kedy je to možné.

Takéto psy potom často trpia degeneratívnymi ochoreniami, čo ale nemôžeš vedieť podľa krásne nastajlovanej fotky šteniatka. Otrasným príkladom je prípad šteniatka toy pudlíka, ktorého si majitelia domov priniesli bez análneho otvoru. Množiteľka z Čiech na tomto psíkovi zarobila 400 eur. 

Podľa uverejneného výskumu v Science Daily, až 1 zo 4 šteniatok sa predáva vo veku, kedy by ešte malo byť s matkou. To môže mať časom vážny dopad na psychiku, takže ak si aj myslíme, že kúpou čistokrvného psa ideme na istotu, nemusí to byť vždy tak. Pravdou tiež je, že aj na Slovensku si z množiarní ľudia robia biznis. Pravidelne na túto tému upozorňujeme.

Preto platí miliónkrát opakované: pes je živý tvor a zaobstarať by sme si ho mali po dôkladnom zvážení. V psích útulkoch na nás čakajú stovky psov, ktoré si zaslúžia druhú šancu a milovaný domov. Ak sa ale z akýchkoľvek dôvodov rozhodneš pre šteniatko, preukaz pôvodu by mal byť prioritou. Ten totiž neslúži iba na to, aby si so psíkom chodil na výstavy. Dáva garanciu, že psík nebude trpieť genetickými ochoreniami a pochádza z fundovaného chovu. A to by malo byť samozrejmosťou.

Zdroj: Sloboda zvierat, Psia duša, bazos.sk, FB Československý kastračný program, Science Daily

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá