KOMENTÁR: Prognózy Slovenska aj sveta sú desivé, dobre už bolo. Nevieme, či sa dožijeme roku 2050, ani to, či by sme vlastne chceli

  • Vedci dlhodobo upozorňujú na dopady klimatickej krízy. Mnohé sú citeľné už dnes a bude omnoho horšie
  • Pre lepšiu predstavu vedci presne vykreslili, čo nás čaká o 30 rokov, ak svet o kúsok nespomalíme
  • Klimatická kríza je niečím, čo sa nedá poprieť. Ľudia netušia, čo bude s ich vnúčatami
rok 2050
Unsplash/Jeremy Bezanger,Karsten Winegeart
  • Vedci dlhodobo upozorňujú na dopady klimatickej krízy. Mnohé sú citeľné už dnes a bude omnoho horšie
  • Pre lepšiu predstavu vedci presne vykreslili, čo nás čaká o 30 rokov, ak svet o kúsok nespomalíme
  • Klimatická kríza je niečím, čo sa nedá poprieť. Ľudia netušia, čo bude s ich vnúčatami

Rok 2050: vonku sa nedá dýchať, časti sveta sú neobývateľné, ľudia zabíjajú vlastných susedov. Teploty okolo 60 ° C sú na Slovensku bežnou praxou, choroby sa šíria vzduchom aj hmyzom.

Svet dlhú dobu máta koronavírus, celosvetová pandémia, ktorá zabila už milióny ľudí a úplne zahltila našu realitu. COVID-19 bol dlhé mesiace všade, kam sa človek pozrel a do úzadia sme tak nevedomky posunuli ostatné problémy. To, že chvíľu neboli najhorúcejšou témou však neznamená, že stratili na dôležitosti. Greta Thunberg už síce nezapĺňa titulky novín, my však stále čelíme klimatickej kríze.

Tá zapríčiňuje zmeny, ktoré sú už teraz citeľné aj na Slovensku. Okrem nezvyčajne horúcich liet a rýchlych zmien počasia, ktoré skôr cítime, ako vidíme, existuje u nás doma aj fyzický príklad. Prináša skutočne smutný pohľad. Je možné, že prídeme o jeden z našich najväčších pokladov, Demänovskú ľadovú jaskyňu. Už skôr sme písali, že sa v nej kvôli krátkym zimám nestíha tvoriť ľad a postupne sa preto roztápa.

Nemal by zatiaľ úplne zmiznúť v dohľadnej dobe, no poďakovať za to môžeme hlavne jaskyniarom. Tí do nej nosia sneh, čím čiastočne nahrádzajú nedostatok prirodzených zrážok vtedy, keď je to potrebné. Utesňujú ním pomaly sa otvárajúce pukliny v najnižších, zaľadnených partiách jaskyne.

Slováci sa tiež nikdy nebáli tornád tak, ako teraz.

Ide o celosvetový problém, ktorý musí celý svet aj riešiť

Samozrejme, nejde len o naše územie. Klimatické zmeny sú globálnym problémom a týkajú sa celej planéty. Významne citeľné sú na miestach, ktoré sú, alebo bývali pokryté ľadom. Pred pár mesiacmi sme ťa informovali o tom, že sa od Antarktídy odlomil ľadovec, ktorý bol veľký približne 4 320 kilometrov štvorcových a bol tak jedným z najväčších na svete.

Neustále informujeme aj o požiaroch, ktoré nepopierateľne súvisia s globálnym otepľovaním. Nedávno sa slovenskí hasiči stali hrdinami pri nešťastných požiaroch v Grécku, s ktorými krajina nezvládala sama bojovať a požiadala preto o našu pomoc.

hasiči grécko
zdroj: TASR/AP Photo/Petros Karadjias

Príkladov toho, ako veľmi sa náš svet pod vplyvmi klimatických zmien mení, sú státisíce. Aj napriek tomu sa nájdu mnohí, ktorí ich existenciu popierajú. Zrejme môžeme byť ako-tak šťastní, že sa do určitej miery stále dajú na dennej báze ignorovať. Určite by sme sa s tým však nemali uspokojiť. O pár rokov sa to totiž dať nebude a naše dni budú (kvôli dnešnému ničnerobeniu) vyzerať výrazne inak.

O tridsať rokov bude život radikálne odlišný

Vedci prišli s nie príliš šťastnou predpoveďou toho, aký svet nás čaká už v roku 2050, ak nič nezmeníme.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: SIU, TASR, SIU, Time, CNN

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá