KOMENTÁR: Slovensko a Česko lámu rekordy v denných prírastkoch. A bude horšie

Matovič Babiš
TASR/Jaroslav Novák

Nebolo to tak dávno, čo boli Slovensko a Česko označované za premiantov a západné média ich označovali za pozitívny príklad, na ktorom demonštrovali, aké sú dôležité opatrenia zabraňujúce prenosu vírusu SARS-CoV-2. Premiér Igor Matovič (OĽaNO) a jeho český náprotivok Andrej Babiš (ANO) sa hrdili, ako situáciu s prvou vlnou zvládli a aké dobré štatistiky majú.

Česi dokonca usporiadali akciu na Karlovom moste, kde oslavovali víťazstvo nad koronavírusom, dnes sa ukazuje, že predčasne.

Počet denných prírastkov v Európe aj v celom svete sa zvyšuje, no niektoré krajiny si držia stále nízke čísla, niektorým sa to, naopak, vymyká z pod kontroly. Dnes obe krajiny zlomili vlastné rekordy, Slovensko zaznamenalo 877 prípadov a Česko 4457 prípadov. Česko sa tak podľa Mladej fronty DNES stalo s kumulatívnym počtom prípadov COVIDU-19 za posledných 14 dní v prepočte na 100 000 obyvateľov najhoršou krajinou zo štátov EU, predstihli aj  veľmi zasiahnuté Španielsko.

Vedec Pavol Čekan povedal v Televíznych novinách televízie Markíza, že očakáva na Slovensku podobný vývoj ako v Čechách. Že bude horšie pripúšťa aj Igor Matovič vo svojom statuse na Facebooku.

„Ideme naozaj do veľmi ťažkých dní a určite prídu ďalšie rekordy,“ napísal premiér. V oboch krajinách dostáva zabrať aj zdravotníctvo. Na Slovensku sú už kapacity v niektorých nemocniciach obsadené na 100 percent a v Čechách priznal minister zdravotníctva Roman Prymula (za ANO), že keby sa neprijali ďalšie opatrenia, zdravotníctvo by už koncom októbra skolabovalo.

zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Situáciu môže skomplikovať chrípka

Situáciu s vážnym priebehom ochorenia a vyšším počtom nakazených môže ešte skomplikovať aj každoročná chrípková sezóna, ktorá sa neúprosne blíži. Česko aj Slovensko budú mať pravdepodobne nedostatok vakcíny proti chrípke. Obaja premiéri vedeli už v jarných mesiacoch, že koronavírus tento rok pravdepodobne neporazíme, mohli tak počítať s tým, že bude potrebných viac vakcín proti chrípke, no tak dopredu nemysleli.

Pri Matovičovom prípade sa to dá ako tak ospravedlniť tým, že práve v tých chvíľach sa ujal svojej funkcie, no pri Babišovi neexistuje nič, čo by jeho neschopnosť predvídať situáciu ospravedlnilo.

Fico miesto rúška nosí len plastový štít, experti vysvetľujú, prečo nerobí dobre

Cez leto, ktoré bolo z hľadiska koronavírusu priaznivé, politici oboch vlád premrhali čas. Slovenskí a českí poslanci vo veľkom dovolenkovali a Matovič svadboval.

Otvorili sa hranice, spustili žlté vlaky do Chorvátska, odkiaľ sa občania oboch krajín vracali pozitívni, no nikomu to neprekážalo. Nákazu potom rozvláčali po celej krajine.

Slovenskí politici tvrdia, že plán majú. Aj keď ho nikto nikdy nevidel

Čas, ktorý sme mali cez leto na vypracovanie plánov na druhú vlnu, politici kompletne premrhali. Český minister zdravotníctva to aspoň priznal v relácii Otázky Václava Moravca, slovenskí politici tvrdia, že plán vypracovaný majú. To, že ho nikto riadne nevidel a nepozná, nič z neho nepredstavili a nikto nič netuší, už podľa nich nie je ich chyba. Tisícky ľudí tak žijú v neistote a nevedia, ako ich zasiahnu vládne opatrenia.

Neschopnosť plánovať a predvídať nie je jediná vec, ktorú majú obaja premiéri spoločné. Obaja majú podobný príbeh, podnikatelia, ktorí išli do politiky, aby bojovali s korupciou. Majú podobný štýl komunikácie, Babiš na Twitteri a Matovič na Facebooku, majú aj sklon hádzať vinu na iných.

Babiš hodil vinu na bývalého ministra zdravotníctva Adama Vojtěcha (za ANO), aj keď to bol práve Vojtěch, ktorý navrhoval sprísnenie pravidiel a Babiš ho vtedy vysmial.

Matovič pre zmenu hodil vinu na samotných občanov, ktorí to podľa neho pokazili. Obaja premiéri sa zhodli, že časť viny, samozrejme, nesú aj „liberálne média.“

Pri takých premiéroch, akých máme na Slovensku a v Čechách, sa nemusíme čudovať, že z premiantov, ktorí sa dávali za príklad, sa stali odstrašujúce príklady.

Zdroj: Mladá fronta DNES

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK