Kontrolóri vedeli ako ušetriť Slovákom desiatky eur. Vláda spravila enormnú chybu, tvrdia

  • Ministerstvo zdravotníctva zlyháva pri riadení strategických priorít
  • Kľúčom k lepšiemu riadeniu je práve elektronizácia a využívania dát
Ilustračná foto
Ilustračná foto, TASR/Radovan Stoklasa TS/NKÚ
  • Ministerstvo zdravotníctva zlyháva pri riadení strategických priorít
  • Kľúčom k lepšiemu riadeniu je práve elektronizácia a využívania dát

Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) sa vo svojej kontrolnej a analytickej časti zameriava aj na oblasť zdravotníctva. Tri minuloročné kontroly boli zamerané na jeho elektronizáciu a štvrtá sa týkala hospodárenia záchranných služieb v Bratislave a Košiciach, vyplýva to z tlačovej správy NKÚ.

Štyri prevedené kontroly majú jednotný a spoločný záver, a to – ministerstvo zdravotníctva zlyháva pri riadení strategických priorít a problémy sa stále nabaľujú. Na nové zistenia býva v pravidelnej štvrťročnej správe o záveroch z kontrolných akcií upozornená aj prezidentka Zuzana Čaputová, šéf parlamentu Boris Kollár a dočasne poverený premiér SR Eduard Heger.

„Minuloročné kontroly ukázali, že slovenské zdravotníctvo sa prepadá v každej z oblastí elektronizácie, na ktorú sa kontrolóri pozreli. Absolútne zaostáva digitalizácia, potrebné dáta na systémové riadenie a financovanie chýbajú. Preto kontrolný úrad víta, že minister v ostatných dňoch podnikol kroky smerujúce k spusteniu krízového riadenia v organizácii zodpovednej za digitalizáciu zdravotníctva, v rámci NCZI,“ povedal predseda NKÚ Ľubomír Andrassy.

Pacienti a lekári využívajú systém eZdravie absolútne minimálne, ďalej mechanizmus DRG, ktorý vypočítava spravodlivejšie financovanie nemocníc a liečby pacientov funguje doposiaľ na dobrovoľnej báze. Dáta v rámci národných registrov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) sú chýbajúce, neoverené a nevyhodnocujú sa.

Kľúčom k lepšiemu riadeniu je práve elektronizácia a využívania dát. Tie sú nástrojom na znižovanie zadlženosti zdravotníctva.

zdroj: V akom stave je zdravotníctvo, NKÚ/infografika/tlačová správa

„Bez znalosti skutočného stavu, bez riadenia vychádzajúceho z princípov udržateľného financovania, nemôže byť systém verejného zdravotníctva funkčný a v konečnom dôsledku na jeho nedostatky doplácajú pacienti, lekári, ale aj manažment zdravotníckych zariadení,“ tvrdí Andrassy.

Andrassy povedal, že na riziká, ktoré sektoru hrozia v tomto roku, upozorňoval úrad už rok predtým v rámci stanoviska k návrhu štátneho rozpočtu.

„Kompetentní na jednej strane riešili situáciu v nemocniciach, na druhej strane úplne prehliadali významné riziká v ambulantnom sektore, existenčné problémy obvodných lekárov, pediatrov či špecialistov spôsobené vysokou mierou inflácie, bezprecedentným zvyšovaním cien energií, ale aj nedostatočnou valorizáciou výšky ceny bodu za poskytnutý zdravotný výkon,“ priblížil šéf NKÚ.

Ostro kritizoval, že na upozornenia národných kontrolórov nereagoval parlament ani vláda. Pripomenul, že dnes na to doplácajú najmä pacienti, ktorí musia hradiť finančné poplatky pri návšteve lekára.

Vážne zistenia v poľnohospodárskych dotáciách

NKÚ bude mať pod dohľadom aj systém poľnohospodárskych dotácií. Kontrolóri našli v Národnom poľnohospodárskom a potravinárskom centre (NPPC) zásadné problémy a porušenie zákonov. Agrorezort mal podľa zistení NKÚ vyplácať podporu len za vyplnenie dotazníkov. Robiť tak mal roky, no napriek tomu ich úplnosť a pravdivosť neoveroval.

Tisícky eur sa sypali do vreciek poľnohospodárov len za poskytnuté údaje na dvoch papieroch, čiže vôbec nie na udržateľné projekty a aktivity. V rokoch 2019 až 2021 bolo vyplatených viac ako 45 miliónov eur. Kontrolóri odhalili na vybranej vzorke dotazníkov porušenie vo výške 1,5 milióna eur.

„Zistenia z tejto kontroly sú také vážne, že sme ich postúpili polícii pre podozrenie z porušenia povinností pri správe cudzieho majetku,“ povedal Andrassy s tým, že práve ministerstvo pôdohospodárstva ako zriaďovateľ musí rozhodnúť, čo bude s NPPC ďalej.

NPPC
zdroj: NPPC, NKÚ/ tlačová správa

NKÚ koncom roka uzavrel kontrolu k národnej stratégii dopravy. Ako uviedli, strategický rozvoj dopravy zostal len na papieri a zo všetkých plánovaných projektov sa skutočne zrealizovala len necelá jedna pätina. Za hlavný problém uviedli nedostatok financií a spôsob, akým sú projekty riadené.

„Bez fondu, ktorý by dokázal generovať peniaze z viacerých verejných zdrojov, bude rozvoj a modernizácia železničnej či cestnej infraštruktúry len na papieri a investičný dlh sa čoskoro dostane nad 50 miliárd eur,“ dodal Andrassy.

Stratégia dopravy
zdroj: Stratégia dopravy, NKÚ/tlačová správa
Zdroj: TS/NKÚ

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá