Koronavírus našiel premožiteľa. Vedci zistili, že z tela ho môže „vyhnať“ toto obyčajné ochorenie

  • Rhinovírus je jedným z najsebeckejších vírusov. Takmer vždy nakazí človeka samostatne
  • Vedci tvrdia, že rhinovírus spôsobujúci nachladenie má väčšiu moc ako koronavírus
korona, nadcha
Freepik/katemangostar, unplash/Fusion Medical Animation
  • Rhinovírus je jedným z najsebeckejších vírusov. Takmer vždy nakazí človeka samostatne
  • Vedci tvrdia, že rhinovírus spôsobujúci nachladenie má väčšiu moc ako koronavírus

Vedci zistili, že obyčajná nádcha dokáže z tela vypudiť koronavírus. Niektoré vírusy totiž medzi sebou súťažia. Chcú, aby boli prvé v zavlečení infekcie do nášho organizmu. Experti z Glasgowskej univerzity tvrdia, že rhinovírus spôsobujúci nachladenie má väčšiu moc ako koronavírus, a preto túto „súťaž“ vyhrá.

Táto zaujímavá štúdia sa objavila na BBC News. Vravia, že si máme predstaviť bunky v nose, hrdle a našich pľúcach ako postavené domy tesne za sebou. Keď sa vírus dostane dovnútra, môže buď podržať ostatným vírusom dvere a vpustiť ich, alebo za sebou, naopak, zatvoriť, a nechá si všetky domy sám pre seba.

Sebecký vírus

BBC News píše, že rhinovírus je jedným z najsebeckejších vírusov. Takmer vždy nakazí človeka samostatne. Zdá sa, že iné vírusy, ako napríklad adenovírusy, majú väčšiu tendenciu na „zdieľané bývanie. O tomto zaujímavom fakte informujú aj České noviny.

Výskumníci v Glasgowe použili repliku výstelky dýchacích ciest človeka a infikovali ich vírusom SARS-CoV-2 a rhinovírusmi. Práve tie najčastejšie spôsobujú infekciu nachladnutia. Zistili, že v „boji“ jednoznačne vyhral rhinovírus a SARS-CoV-2 sa dnu ani nedostal. Ak mal SARS-CoV-2 hodinový náskok, rhinovírus ho rovnako premohol a z organizmu ho doslova vyhodil.

zdroj: freepik/master1305

„Je to absolútne vzrušujúce, pretože ak máte vysokú prevalenciu rinovírusu, mohlo by to zastaviť nové infekcie Sars-CoV-2,“ povedal pre BBC News doktor Pablo Murcia.

České noviny informujú, že podobný efekt spozorovali už skôr. Epidémia rihnovírusu možno v niektorých častiach Európy zabránila pandémii prasacej chrípky z roku 2009.

Imunitná reakcia

Vedci však neostali len pri jednom pokuse. Ďalšie ukázali, že rhinovírus spúšťa imunitnú reakciu vnútri nakazených buniek, čo vírusu SARS-CoV-2 zabráni v replikácii seba samého. 

Covid by však bol schopný znovu spôsobiť infekciu hneď, ako nachladnutie poľaví a imunitné reakcie sa oslabia. „Očkovanie plus hygienické opatrenia a interakcie medzi vírusmi by mohli výrazne znížiť výskyt SARS-CoV-2, ale najväčší prínos bude mať očkovanie,“ vyhlásil Pablo Murcia.

SKVELÁ SPRÁVA: Injekčné vakcíny môžu byť čoskoro minulosťou. Vedci pracujú na tabletkách, ktoré by ich nahradili

Lawrence Younga z fakulty medicíny naWawrickej univerzite si myslí, že rhinovírusy sú vysoko prenosné. Zverejnená štúdia podľa neho naznačuje, že táto bežná infekcia by mohla ovplyvniť vplyv COVIDU-19 a šírenie SARS-CoV-2,to hlavne na jeseň a v zime, kedy sú sezónne nachladnutia častejšie.

Podľa BBC News tu koronavírus stále niekde bude a všetky ostatné infekcie, ktoré sa počas pandémie príliš nevyskytovali, sa môžu vrátiť s väčšou silou, pretože naša imunita voči nim medzitým oslabla.

Zdroje: BBC News, České noviny

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK