Korupcia, smrť, homofóbia. Futbalové MS v Katare sú plné škandálov a to ešte nezačali

  • Kontroverzie sa tiahnu už od oznámenia šampionátu
  • Pochybenie FIFA uznal aj samotný Blatter
Katar- MS vo futbale
SITA/AP
  • Kontroverzie sa tiahnu už od oznámenia šampionátu
  • Pochybenie FIFA uznal aj samotný Blatter

Už o týždeň sa začínajú 22. Majstrovstvá sveta vo futbale. Historicky najúspešnejšou krajinou v dejinách je Brazília, ktorá má na konte päť titulov, avšak len o jednu zlatú medailu menej majú Taliani a Nemci. Titul spred štyroch rokov obhajujú Francúzi.

Milióny fanúšikov po celom svete sa už nevedia dočkať svetového šampionátu, ktorý sa koná raz za štyri roky, a aj preto sa teší takej obrovskej obľube.

Tieto majstrovstvá sú očakávané asi aj najviac zo všetkých, ale futbal v tom hrá, žiaľ, iba druhotnú rolu. Nadchádzajúci šampionát sa totiž odohrá v jednej z najnefutbalovejších krajín sveta, v Katare, čo bolo predmetom veľkých kontroverzií už od roku 2010.

Tesne pred začatím futbalového šialenstva sa však kritika voči tejto malej, ale mimoriadne bohatej ázijskej krajine, výrazne stupňuje. Prečo tomu tak je?

Kontroverzie od začiatku

Ako píše Al Jazeera, ešte 2. decembra 2010 rozhodla Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) o tom, že v roku 2022 bude dejiskom najväčšieho športového podujatia – MS vo futbale – Katar ako vôbec prvá krajina Stredného východu v 92-ročnej histórii futbalových šampionát.

BBC dodáva, že Výkonný výbor FIFA hlasoval v pomere 14 k 8 v prospech Kataru a v neprospech Spojených štátov amerických, ktoré boli veľkým favoritom.

Britský The Independent uvádza, že tento výsledok vyvolal búrlivé reakcie, medzi iným aj preto, že členovia Výkonného výboru hlasujúci pre Katar priamo ignorovali varovania hodnotiacej správy samotnej FIFY. Tá hovorila o „potenciálnych zdravotných rizikách“ usporiadania futbalového turnaja v júni a júli v spaľujúcom púštnom počasí.

The Washington Post preto podotýka, že v lete sa pre neznesiteľné horúčavy, ktoré sú s maximálnym športovým nasadením život ohrozujúce, v Katare hrať nemohlo.

Obrovské náklady a tisícky zbytočných mŕtvych

Katar má približne len asi 3 milióny obyvateľov, z čoho pramenila ďalšia sporná otázka, ako je možné, že sa taká malá krajina popasuje s infraštruktúrou takého obrovského podujatia?

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Al Jazeera, BBC, The Independent, The Washington Post, The42, Pulitzer Center, Business Insider, The Guardian, Inside World Football, The Indian Express, Reuters, CBC News, Tages Anzeiger

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá