Kožušinové farmy sú hanbou Slovenska. Ich zákaz už podporuje aj minister životného prostredia

  • Kožušinový priemysel chová a spotrebuje ročne 100 miliónov zvierat
  • Na výrobu jedného kožuchu je potrebná kožušina z viac ako 60-tich noriek
  • Krutých praktík by sa malo definitívne zbaviť aj Slovensko
  • Už túto sobotu sa dokonca koná veľký pochod za zákaz kožušinového chovu zvierat, o ktorým má záujem viac ako 3 tisíc ľudí
faram
pixabay.com, Humánny pokrok
  • Kožušinový priemysel chová a spotrebuje ročne 100 miliónov zvierat
  • Na výrobu jedného kožuchu je potrebná kožušina z viac ako 60-tich noriek
  • Krutých praktík by sa malo definitívne zbaviť aj Slovensko
  • Už túto sobotu sa dokonca koná veľký pochod za zákaz kožušinového chovu zvierat, o ktorým má záujem viac ako 3 tisíc ľudí

Sloboda zvierat najnovšie odovzdala na Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka viac ako 25-tisíc podpisov za zákaz kožušinového chovu, ktoré vyzbierala vo svojej kampani Ony bez kožucha neprežijú”. Odovzdanie podpisov bolo vyvrcholením 5 rokov prebiehajúcej kampane, počas ktorej zbierali podpisy po celom Slovensku. Ich odovzdanie je ďalším dôležitým krokom na ceste k zákazu kožušinového chovu na Slovensku, ktorým sa parlament bude zaoberať už tento mesiac.

zdroj: Humánny pokrok

O kampani Slobody zvierat ti viac sami prezradia počas Pochodu za zákaz kožušinového chovu, ktorý sa uskutoční už túto sobotu o 16:00 na Námestí SNP v Bratislave a na ktorom chcú ľudia ukázať, že skutočne nadišiel čas na zákaz. 

Zber podpisov v kampani Humánneho pokroku naďalej pokračuje na stránke ideochlp.sk. Pod túto petíciu sa doposiaľ podpísalo vyše 76-tisíc podpisov.  S aktivistami zo združenia Humánny pokrok sa stretol aj Minister životného prostredia László Sólymos, ktorý sa rozhodol podporiť zákaz veľkochovu zvierat na kožušiny. 

zdroj: Kožušinová farma v Príbovciach 2018 (Humánny Pokrok)

„Na týchto farmách neraz zvieratá trpia v nehumánnych podmienkach. Zástupcom Humánneho pokroku som jasne zadeklaroval svoju osobnú podporu, je to dobrá vec,“ uviedol minister pre TASR. Petíciu aktivistov, ktorá žiada zastavenie chovu na jedinej slovenskej farme s norkami, podpísalo viac než 75.000 ľudí.

O zákaze chovu kožušinových zvierat by mal rokovať parlament na najbližšej schôdzi. Zakázať chce chov zajaca poľného, líšky hrdzavej, nutrie, činčily, norky a fretky. Na kožušinu by sa podľa novely nesmeli chovať ani králici, zákaz sa však nebude týkať takzvaných drobnochovateľov. V novele sa navrhuje aj trojročné prechodné obdobie pre existujúce chovy zvierat pre kožušiny.

zdroj: Humánny pokrok

Zákazu kožušinového chovu sa nebráni ani Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, ktoré však upozorňuje na riziká. „Pred konečným rozhodnutím je dôležité uvedomiť si aj dôsledky prípadného zákazu chovu na Slovensku, kedy budú musieť byť mnohé zvieratá na farme usmrtené, nakoľko nemôžu byť vypustené do voľnej prírody,“ uviedlo pre TASR. Problémom by podľa neho mohlo byť aj zvýšenie dovozu kožušiny z krajín, kde nad chovom zvierat neexistuje žiadny dohľad.

zdroj: Humánny pokrok

Podľa údajov Humánneho pokroku kožušinový priemysel spotrebuje ročne 100 miliónov zvierat. Ich kožušiny sa používajú na výrobu kabátov, no najmä doplnkov, napríklad golierov a rukávov, lemovania na topánky alebo brmbolcov na tašky a čapice. Aby sa ich kožušina zachovala v čo najlepšej kvalite, zvieratá sa zabíjajú plynom, elektrickým prúdom alebo zlomením väzov. Na výrobu jedného kožuchu je napríklad potrebná kožušina z viac ako 60 noriek.

Zvieratá podľa aktivistov na kožušinových farmách žijú na ploche menšej ako jeden štvorcový meter, sú vystresované, trpia a časom sa doslova zbláznia. Upozorňujú tiež, že kožušinové farmy nedokážu poskytnúť zvieratám také podmienky, aké potrebujú a majú v divočine.

Čítaj viac:

Kožušinový priemysel v Európe sa trasie v základoch, s krutým biznisom končí Írsko. Na rade je Slovensko

Nemecko zakázalo kožušinové farmy, bude po ich vzore nasledovať aj Slovensko?

zdroj: TASR, Humánny pokrok, Sloboda zvierat

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá